Eliasz Bonbarone

Eliasz Bonbarone
Brat zakonny
ilustracja
Data i miejsce urodzeniaok. 1180
Bevilia, Asyż
Data i miejsce śmierci22 kwietnia 1253
Cortona
Generał franciszkanów
Okres sprawowania1232–1239
Wyznaniekatolicyzm
Kościółrzymskokatolicki
InkardynacjaZakon Braci Mniejszych

Eliasz Bombarone, Eliasz z Kortony (ur. ok. 1180 w Bevilia koło Asyżu, zm. 22 kwietnia 1253 w Cortonie) – brat zakonny, wikariusz generalny i generał franciszkanów, misjonarz i dyplomata, budowniczy Bazyliki św. Franciszka w Asyżu.

Był jednym z tzw. uczniów drugiej godziny św. Franciszka z Asyżu. Pracował na placówce misyjnej w Syrii. Po śmierci w 1221 r. Piotra z Katani, pierwszego wikariusza generalnego franciszkanów został jego następcą. Jego autorstwa jest właśnie pierwszy dokument urzędowy o św. Franciszku: list informujący braci o śmierci Biedaczyny z Asyżu (1226 r.)[1].

Na kapitule w 1227 r. został zastąpiony na urzędzie generała przez Jana Parenti. Wkrótce Eliaszowi zostało powierzone zadanie zbudowania bazyliki godnej przechowywania ciała św. Franciszka. Wypełnił je znakomicie, gdyż już w dwa lata po kanonizacji można było umieścić tam relikwie Świętego (1230). Obok powstał klasztor zwany Sacro Convento[1].

W 1232 r. Eliasz został wybrany generałem Zakonu. Rządził nim jednak w sposób autorytarny, unikając zwoływania kapituł. W stosunku do braci będących w opozycji posuwał się nawet do uwięzienia lub wydalenia z zakonu. Pracując nad rozszerzeniem franciszkanów i ich roli w Kościele, doprowadził w walnym stopniu do przekształcenia pierwotnej wspólnoty braci w zorganizowany zakon z dużymi klasztorami. Wywołało to otwarty sprzeciw, zwłaszcza wśród pierwszych towarzyszy św. Franciszka. Eliasz uwikłał również Zakon w spory polityczne między papieżem Grzegorzem IX a cesarzem Fryderykiem II ze sobą w roli mediatora. Na kapitule w 1239 r. uznano Eliasza za niezdolnego do pełnienia urzędu. Generałem wybrano Alberta z Pizy, a rok później Hajmona z Faversham[1].

W 1240 r. Eliasz został w związku z popieraniem cesarza Fryderyka ekskomunikowany przez papieża Grzegorza IX i w konsekwencji wydalony z Zakonu. Na krótko przed śmiercią 22 kwietnia 1253 r. pojednał się zarówno z Stolicą Apostolską, jak i zakonem[1][2]. Został pochowany w Kościele św. Franciszka w Cortonie[3].

Przypisy

  1. a b c d Paschal Robinson: Elias of Cortona (The Catholic Encyclopedia) (ang.). newadvent.org. [dostęp 2019-11-19].
  2. Elia da Cortona (Enciclopedia on line) (wł.). treccani.it. [dostęp 2019-11-19].
  3. Bianca Paulucci: Frate Elia (Enciclopedia Italiana, 1932 (wł.). treccani.it. [dostęp 2019-11-19].

Media użyte na tej stronie

Elia da Cortona.jpg
Copia posteriore di un ritratto del frate francescano Elia da Cortona effettuato dal pittore Giunta Pisano, proveniente da una biografia scritta sul Magazzino toscano d'instruzione e di piacere, edito a Livorno da Anton Santini e compagni, 1755, tomo II, pagina 390: la figura è circondata dalla scritta «Iesu Christe pie miserere precantis Elias», che faceva parte della firma apposta dal pittore sul Crocifisso di Frate Elia, da lui sagomato nel 1236 e in seguito andato perduto.