Elipsa Verstyle

Elipsa Verstyle
Ilustracja
Elipsa ze skrzynią ładunkową podczas targów Transexpo 2008 w Kielcach
Producent

Zakład Pojazdów Elektrycznych ELIPSA

Zaprezentowany

4 października 2007[1]

Miejsce produkcji

Polska Radom

Dane techniczne
Segment

Mały samochód elektryczny, Mikrosamochód

Silniki

2 bezszczotkowe silniki elektryczne prądu stałego PMSg 806B BLDC 2 kW / 6,5 Nm

Długość

2462 mm

Szerokość

1200 mm

Wysokość

1800 mm

Rozstaw osi

1940 mm

Masa własna

469 kg (bez kompletu akumulatorów)
694 kg (z kompletem akumulatorów)

Liczba miejsc

2

Elipsa – mały polski samochód o napędzie elektrycznym, który został zaprezentowany po raz pierwszy w 2007 roku w Łodzi na wystawie w Łódź Art Center.

Historia

Pomysłodawcą stworzenia marki samochodu Elipsa jest kanclerz Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, Makary Stasiak. Projektantem nadwozia samochodu jest Paulina Stępień – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, szefem zespołu technicznego projektu – Zbigniew Szklarski.

Pojazd jest produkowany przez Zakład Naprawczy Taboru Kolejowego w Radomiu. Powstaje w kilku różnych wersjach nadwoziowych: z drzwiami lub bez, z dodatkowymi siedzeniami ustawionymi tyłem do kierunku jazdy, kufrem lub skrzynią ładunkową.

Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Radomiu są przygotowane do produkcji na poziomie do 1000 sztuk tego pojazdu rocznie. Prace koncepcyjne nad pojazdem pochłonęły ponad 700 tysięcy złotych.

Dane techniczne

Samochód rozwija prędkość do 50 km/h i ma kosztować około 30 tys. złotych. Przy pełnym naładowaniu baterii może przejechać maksymalnie 100 km.

Zobacz też

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Wózek elektryczny Elipsa.jpg
Autor: Lukas 3z, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wózek elektryczny marki Elipsa z 2008 roku w wersji użytkowej ze otwartą skrzynią ładunkową z tyłu. Produkowany w Radomiu przez Zakład Pojazdów Elektrycznych ELIPSA należący do ZNTK-Radom. Pojazd na Targach Transexpo 2008 w Kielcach.