Emeryson

Emeryson
Ilustracja
Emeryson Formel Junior z 1960 roku podczas Classic Days Schloß Dyck
Pełna nazwaEmeryson Cars Ltd.
Aktywna?–1962
SiedzibaSend, Wielka Brytania
Ważni ludzie
ZałożycielGeorge Emery
Paul Emery
KierowcyPaul Emery
Lucien Bianchi
Olivier Gendebien
André Pilette
Wolfgang Seidel
Tony Settember
Inne
DebiutGrand Prix Wielkiej Brytanii 1956
Ostatni wyścigGrand Prix Włoch 1962

Emeryson Cars – brytyjski konstruktor samochodów wyścigowych, założony w latach 30. XX wieku. Emeryson brał udział w kilku wyścigach Formuły 1, nie odnosząc sukcesów.

Historia

W latach 30. George Emery zaczął budować samochody wyścigowe pod nazwą Emeryson. Po II wojnie światowej jego syn Paul wznowił działalność. Kierowcą pierwszego samochodu Emeryson po wojnie był Eric Winterbottom, który wygrał wyścig na lotnisku Gransden Lodge w 1947 roku. Rodzina planowała debiut w Formule 1, ale ze względu na brak pieniędzy skoncentrowała się raczej na produkowaniu i sprzedawaniu klientom samochodów Formuły 3. W 1953 roku Emeryson, napędzany silnikiem Alta, zadebiutował w Formule 2, a kierowcą był Paul Emery. Wystawiono również samochody z silnikami Aston Martin, prowadzone przez Petera Joppa i Alana Browna. W następnym roku Emery wciąż się ścigał, ale rezultaty nie poprawiły się. W roku 1955 Emery był natomiast drugi w zawodach London Trophy.

W roku 1956 Emeryson zadebiutował w Formule 1 (Emery nie ukończył Grand Prix Wielkiej Brytanii, nadal brał także udział w niższych seriach, ale niewielki budżet i problematyczne silniki powodowały słabe rezultaty. W roku 1957 Emery wziął udział tylko w jednym wyścigu.

Na rok 1960 nowym pracownikiem Emeryson został były fabryczny kierowca Coopera, Alan Mann. Zbudowano wówczas nową serię samochodów, przejęta została też fabryka Connaught w miejscowości Send. Kierowcami byli Ron Flockhart, John Turner i George Wicken. W 1961 roku Bruce Halford ścigał się samochodem napędzanym silnikiem Coventry Climax. Kilka modeli zostało zakupionych także przez Ecurie Nationale Belge, jednak zespół korzystał później z Lotusów 18. Jednakże kierowca Emeryson, Mike Spence, odnosił sukcesy w Formule Junior, między innymi wygrywając wyścig na torze Silverstone. Spence ponadto był drugi w zawodach Lewis-Evans Trophy na torze Brands Hatch. Pod koniec roku firma została zakupiona przez Hugh Powella, ale Emery pozostał w zespole w charakterze projektanta, pracując nad modelem Mk3, którym ścigali się John Campbell-Jones i Tony Settember, a z klientów Graham Eden.

W roku 1962 Powell utworzył Scirocco-Powell, który w sezonie 1963 wystawiał wyposażone w silniki BRM samochody Emeryson pod nazwą Scirocco SP. Pod koniec 1962 roku Emery opuścił zespół i zajął się tuningowaniem silników. Jego syn Peter konstruował później samochody Formuły Junior Elfin.

Wyniki w Formule 1

SezonZespółSamochódSilnikOponyKierowcyWyniki w poszczególnych eliminacjachPkt.Msc.
1956Emeryson CarsEmeryson 56Alta R4DARGMCO500BELFRAGBRDEUITA0*
Wielka Brytania Paul EmeryNU
1961Ecurie Nationale BelgeEmeryson 1003Maserati R4DMCONLDBELFRAGBRDEUITAUSA0NS
Belgia Lucien BianchiNZ
Belgia Olivier GendebienNZ
Emeryson PClimax R4Belgia André PiletteNZ0NS
1962Écurie MaarsbergenEmeryson 1003Climax R4DNLDMCOBELFRAGBRDEUITAUSAZAF09
Niemcy Wolfgang SeidelNS
Emeryson CarsStany Zjednoczone Tony Settember11NU
Lotus 18Wielka Brytania John Campbell-Jones11362

* Przed 1958 rokiem nie przyznawano punktów w klasyfikacji konstruktorów.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie