Emil Chodura

Emil Chodura
Data i miejsce urodzenia

23 marca 1884
Karwina, Austro-Węgry (obecnie Czechy)

Data i miejsce śmierci

6 października 1964
Cieszyn, Polska

Zawód, zajęcie

nauczyciel

Narodowość

Polska

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Srebrny Krzyż Zasługi

Emil Chodura (ur. 26 marca 1884 w Karwinie, zm. 6 października 1964 w Cieszynie) – polski pedagog, kostiumograf, działacz patriotyczny i oświatowy, twórca i kierownik kostiumerii przy Macierzy Szkolnej Ziemi Cieszyńskiej, członek zarządu głównego tej organizacji oraz zarządu Towarzystwa Śpiewaczego.

Życiorys

W czasie studiów należał do Tajnej Organizacji „Jedność”, której celem było krzewienie ducha narodowego i zaznajamianie przyszłych nauczycieli z historią Polski i polską literaturą. Nauczał w szkołach Księstwa Cieszyńskiego oraz w Cieszynie. Działał w środowisku polskim, m.in. w Polskim Towarzystwie Pedagogicznym na Śląsku Cieszyńskim. Był członkiem Zarządu Towarzystwa Śpiewaczego w Cieszynie i Zarządu Głównego Macierzy Szkolnej, a także redaktorem i współtwórcą Miesięcznika Pedagogicznego.

W latach dwudziestych podjął się stworzenia i prowadzenia kostiumerii dla amatorskiego ruchu teatralnego. Mimo braku lokalu, pomocy oraz funduszów powstała wypożyczalnia kostiumów i rekwizytów teatralnych, która rozrosła się do znacznych rozmiarów. Dzięki jego pracy i poświęceniu stała się bazą dla wszystkich zespołów teatralnych Macierzy Szkolnej powiatów cieszyńskiego i bielskiego oraz sąsiednich i Zaolzia.[1]

Emil Chodura drugą wojnę przetrwał poza Cieszynem. Do miasta powrócił w maju 1945 r. i przystąpił do pracy w Macierzy Szkolnej. Z dawnej kostiumerii prawie nic nie pozostało, podjął się zatem rewindykacji i kompletowania zbiorów. Wykorzystując dawne doświadczenia stworzył placówkę, która w powojennym życiu kulturalno-oświatowym odgrywała rolę bodaj jeszcze ważniejszą niż dawniej.[1] Stworzona przed laty wielkim wysiłkiem „kostiumeria” Emila Chodury mieści się w Domu Macierzy Ziemi Cieszyńskiej przy ulicy Stalmacha 14.

Zarząd Główny Macierzy Ziemi Cieszyńskiej za wieloletnią, ofiarną pracę przyznał Emilowi Chodurze Honorowe Członkostwo Macierzy.

Emil Chodura zmarł 6 października 1964 r. w Cieszynie. Pochowany na Cmentarzu Centralnym przy ul. Katowickiej (sektor XIII-D-4)[2].

Ordery i odznaczenia

Przypisy

  1. a b Słownik Biograficzny Ziemi Cieszyńskiej, Tom III (red. Józef Golec i Stefania Bojda), Cieszyn, 1998.
  2. Cmentarze Komunalne - wyszukiwarka osób pochowanych, cieszynkomunalny36.artlookgallery.com [dostęp 2020-10-09].
  3. M.P. z 1932 r. nr 259, poz. 298 „za zasługi na polu pracy społeczno-oświatowej”.

Bibliografia

  • Słownik Biograficzny Ziemi Cieszyńskiej, Tom III (red. Józef Golec i Stefania Bojda), Cieszyn, 1998.
  • Głos Ziemi Cieszyńskiej, Nr 12/1964, Cieszyn, 1964.

Media użyte na tej stronie