Emilia Malessa

Emilia Malessa
Marcysia, Miłasza, Maniuta
Ilustracja
kapitan kapitan
Data i miejsce urodzenia

26 lutego 1909
Rostów nad Donem, Obwód Wojska Dońskiego, Imperium Rosyjskie

Data i miejsce śmierci

5 czerwca 1949
Warszawa, Polska

Przebieg służby
Lata służby

1939–1946

Siły zbrojne

Orzełek II RP.svg Wojsko Polskie
 Armia Krajowa
NIE
Krzyż Zrzeszenia WiN.jpg Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość

Jednostki

9 Pułk Ułanów Małopolskich
19 Dywizja Piechoty
Oddział V (Łączność) Komendy Głównej AK

Stanowiska

szef
działu łączności
kryptonimie „Zagroda

Główne wojny i bitwy

kampania wrześniowa
powstanie warszawskie

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Walecznych (od 1941) Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami Medal Wojska (czterokrotnie) Krzyż Armii Krajowej

Emilia Malessa,ps. Marcysia, Miłasza, Maniuta (ur. 26 lutego 1909 w Rostowie, zm. 5 czerwca 1949 w Warszawie) – kapitan Armii Krajowej, powstaniec warszawski, Dama Orderu Virtuti Militari V klasy.

Życiorys

Urodziła się w Rostowie nad Donem w Rosji 26 lutego 1909 roku. Jej rodzicami byli Władysław Izdebski i Maria z domu Krukowska. Miała czterech braci: Romana i Juliana (polegli na wojnie 1920) oraz Aleksandra i Władysława (zginęli w ramach walk PSZ), a także przyrodnią siostrę Janinę Boryszkiewiczową[1]. Po przyjeździe do Polski w 1924 roku ukończyła Szkołę Handlową Polskiej Macierzy Szkolnej w Łucku. Przez pewien czas pracowała w Głównym Urzędzie Statystycznym w Warszawie, po czym wyjechała do Gdyni, gdzie w roku 1935 poślubiła Stanisława Malessę[2][a].

Od 1937 roku ponownie mieszkała i pracowała w Warszawie. Brała udział w kampanii wrześniowej 1939, zgłosiwszy się w ramach Ochotniczej Służby Kobiet. Pełniła funkcję kierowcy przy dowództwie 9 pułku Ułanów Małopolskich. Tam poznała dowódcę, ppłk. Tadeusza Rudnickiego[3], który wprowadził ją do Służby Zwycięstwu Polski[2]. Organizowała lotne punkty dożywiania i punkty sanitarne przy 19 Dywizji Piechoty. Była członkiem Związku Walki Zbrojnej, a potem Armii Krajowej. Do końca niemieckiej okupacji była szefem działu łączności zagranicznej „Zagroda” w Wydziale V Komendy Głównej AK. Zorganizowany i kierowany przez nią dział utrzymywał łączność pocztowo-kurierską kraju ze Sztabem Naczelnego Wodza i z polskimi ośrodkami w wielu krajach (Węgry, Rumunia, Szwajcaria, Francja i inne). W latach 1940–1944 „Marcysi” podlegała ponad stuosobowa grupa (kurierzy i personel pomocniczy)[b].

Po kapitulacji powstańców (3 października 1944) wyszła z Warszawy z ludnością cywilną przez obóz przejściowy Dulag 121 Pruszków[c][2]. Dotarła do Krakowa, gdzie działała w odtwarzanej tam Komendzie Głównej AK. Po 18 stycznia 1945 (data rozwiązania AK) została członkiem ścisłego sztabu Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj (zajmowała się nadal łącznością z zagranicą; pomagała w przerzucie do kraju kpt. Jana Nowaka-Jeziorańskiego) oraz członkiem I Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (WiN)[2]. Należała do organizacji NIE.

16 października 1945 poprosiła przełożonych o zgodę na zakończenie działalności konspiracyjnej. Po otrzymaniu zgody podjęła pracę w Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej[2].

31 października 1945 została aresztowana. W areszcie, uwierzywszy „oficerskiemu słowu honoru” szefa Departamentu Śledczego MBP Józefa Różańskiego, że żadna z ujawnionych osób nie będzie aresztowana i osądzona, po konsultacjach ze swoimi przełożonymi – płk. Janem Rzepeckim, szefem WiN oraz płk. Antonim Sanojcą – podjęła decyzję o ujawnieniu członków i przywódców I Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Po aresztowaniach, będąc nadal w więzieniu, na znak protestu przeciw niedotrzymaniu słowa przez Różańskiego rozpoczęła strajk głodowy. 14 lutego 1947 skazana została na 2 lata pozbawienia wolności. Kilka dni później, decyzją prezydenta Bolesława Bieruta, ułaskawiono ją wraz z innymi współoskarżonymi.

Natychmiast podjęła próby interwencji, domagając się dotrzymania umowy i uwolnienia ujawnionych przez nią żołnierzy podziemia. Pisała do Bolesława Bieruta, ministra bezpieczeństwa publicznego, Stanisława Radkiewicza i do Józefa Różańskiego. W liście do Różańskiego z kwietnia 1949 napisała:

Po wyczerpaniu na przestrzeni trzech i pół lat wszystkich środków dla uzyskania zwolnienia pozostałych ujawnionych, donoszę Panu Pułkownikowi, że od 9 kwietnia podjęłam głodówkę, jako ostatni z mojej strony akt protestu przeciwko niedotrzymaniu umowy dotyczącej akcji ujawniania WiN i grupy »Liceum«. Mając za sobą wypełnienie wszystkich obowiązków wobec mego kraju w okresie okupacji oraz w pierwszym okresie niepodległości przez dokonanie aktu ujawniania, mam niewątpliwie prawo oczekiwać od władz bezpieczeństwa, a w szczególności od Pana Pułkownika jako głównego inicjatora akcji ujawniania, decyzji, która zapobiegnie mojej śmierci i dalszemu więzieniu lojalnie ujawnionych wobec państwa ludzi.

Odrzucana i bojkotowana przez część środowiska byłych żołnierzy Armii Krajowej 5 czerwca 1949 popełniła samobójstwo. Została pochowana na cmentarzu Bródnowskim.

19 września 2005, staraniem podkomendnych Emilii Malessy, odprawiono w katedrze polowej Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego uroczystą mszę świętą. Urnę z jej szczątkami przeniesiono do Panteonu Żołnierzy Polski Walczącej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie (kwatera D 18 KOL LEWE B - 3 - 3)[2].

Odznaczenia

Była odznaczona Krzyżem Virtuti Militari V klasy (Rozkazem Dowódcy AK z 23 września 1944), Krzyżem Walecznych (1943), Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, pośmiertnie Medalem Wojska (czterokrotnie) i Krzyżem Armii Krajowej[1].

Uwagi

  1. W dostępnym piśmiennictwie brakuje zgodności między informacjami o dacie zawarcia małżeństwa i dacie rozwodu. Według biogramu, opublikowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego, była żoną Stanisława Malessy do roku 1937[2].
  2. Prawdopodobnie w listopadzie 1943 roku poślubiła Jana Piwnika ps. „Ponury”.
  3. Według innych źródeł uciekła z pociągu transportującego powstańców do Niemiec.

Przypisy

  1. a b Słownik Biograficzny Kobiet Odznaczonych Orderem Wojennym Virtuti Militari. T. II (H–O). Toruń: Fundacja „Archiwum i Muzeum Pomorskie AK i Wojskowej Służby Polek”, 2004, s. 212. ISBN 83-88693-03-4.
  2. a b c d e f g Emilia Marcelina Malessa. [w:] Powstańcze biogramy [on-line]. Muzeum Powstania Warszawskiego. [dostęp 2017-02-12].; Źródła przytoczone w biogramie:
    • Zarzycki, „Pierwszy i ostatni dzień”, Veritas Fundation Publication Centre, Londyn, 1974
    • Łączność, Sabotaż, Dywersja. Kobiety w Armii Krajowej, praca zbiorowa, Zarząd Główny Koła Armii Krajowej, Londyn 1985
    • „Przywrócona pamięci po latach – Emilia Malessa «Marcysia»” w: „Kombatant” nr. 3 (194) Marzec 2007, s. 2–3
    • Maria Weber, „Emilia Malessa „Marcysia” 1909–1949”, Oficyna Wydawnicza Rytm.
  3. Błędnie podaje się, że był to Klemens Rudnicki.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

PL Epolet kpt.svg
Naramiennik kapitana Wojska Polskiego (1919-39).
Orzełek II RP.svg
Autor: Poznaniak, Licencja: CC BY-SA 2.5
Orzełek Wojsk Lądowych II RP
Flaga PPP.svg
Flaga Armii Krajowej; symbol na fladze jest złożeniem liter "P" i "W", będących skrótem od "Polska Walcząca" (zob. Znak Polski Walczącej)
Krzyż Zrzeszenia WiN.jpg
Autor: American1990, Licencja: CC BY-SA 3.0
Krzyż Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" (WiN) 1945-1954
POL Krzyż Walecznych (1941) BAR.svg
Baretka: Krzyż Walecznych (1941).
POL Krzyż Armii Krajowej BAR.svg
Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape .
POL Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami (1942) BAR.svg
Baretka: Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami – II RP (1942).
POL Medal Wojska 4r BAR.svg
Baretka: Medal Wojska nadany czterokrotnie (z trzema okuciami).
Emilia Malessa (Marcysia).jpg
Emilia Malessa (pseud. Marcysia), polska żołnierz Armii Krajowej.