Emilian z Durostorum

Święty
Emilian
biskup
męczennik
Data i miejsce urodzeniaw IV wieku
Tracja
Data i miejsce śmierci362 lub 363
Durostorum
Czczony przezKościół katolicki
Cerkiew prawosławną
Wspomnienie18 lipca[a]
31 lipca[b]
Atrybutypastorał, mitra
PatronDacja, Rumelia, Rumunia

Emilian z Durostorum a. z Dacji, Święty Emilian (ur. w Tracji, zm. w 362[1] lub 363[2] w Durostorum) – biskup Durostorum (późniejszy Dobrostolon, obecnie Silistra), męczennik, święty Kościołów katolickiego i prawosławnego.

Żywot świętego

Emilian żył w IV wieku za panowania cesarza Juliana Apostaty. Żywot świętego przypadał na okres chwilowego, ponownego prześladowania chrześcijan. Został legionistą wojsk namiestniczych w Dacji, stacjonował zaś w Durostorum. Tam działał jako kaznodzieja. Z czasem zyskał szacunek miejscowej ludności i został obrany biskupem.

Śmierć męczeńska

Za wyznawanie innej religii niż rzymskiej cesarz nie zamierzał karać; oficjalnie karał za przestępstwa wobec prawa. Takie przestępstwo popełnił rzekomo Emilian, niszcząc posąg jednego z rzymskich bogów w jego własnej świątyni. Został skazany na chłostę, a następnie za świętokradztwo spalony na stosie nad brzegiem Dunaju.

Według legendy płonący Emilian wskoczył do rzeki i utopił się. Śmierć męczeńska Emiliana odbiła się szerokim echem w Europie, a on sam stał się jednym z najsłynniejszych męczenników tego okresu.

Kult

Relikwie świętego przeniesiono do Konstantynopola i w niedługim czasie Emilian został kanonizowany.

Patronat

Tradycja przypisuje mu patronat nad Dacją (i jej spadkobierczynią Rumunią) oraz Rumelią. Patronuje też wszystkim odważnie wyznającym swoją wiarę religijną.

Ikonografia

W ikonografii święty przedstawiany jest w czerwonych szatach męczennika z krzyżem w ręku. Ma kasztanowe włosy i średniej długości brodę[2].

Dzień obchodów

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 18 lipca[1].

Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-ukraińskiego[3] oraz Cerkiew prawosławna wspominają męczennika 18/31 lipca[4], tj. 31 lipca według kalendarza gregoriańskiego (Pamięć Ojców Kościoła sześciu Soborów Powszechnych)[2].

Zobacz też

Uwagi

  1. liturgia katolicka oraz prawosławna według kalendarza juliańskiego
  2. prawosławna liturgia według kalendarza gregoriańskiego

Przypisy

  1. a b St. Emilian - Catholic Online (ang.)
  2. a b c męcz. Emilian na cerkiew.pl (oprac. Jarosław Charkiewicz)
  3. Святий Еміліян, Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-ukraińskiego (UGGC), 31 lipca 2010 [dostęp 2010-09-25] [zarchiwizowane z adresu 2015-07-03] (ukr.).
  4. podwójne datowanie

Media użyte na tej stronie

SaintIcon.PNG
Autor: Tomasz Wachowski, Licencja: CC BY 3.0
ikona Święty
P christianity.svg
(c) Chris-martin, CC-BY-SA-3.0
Wikimedia portal icon: Christianity