Emma Elizabeth Smith

Emma Elizabeth Smith
Ilustracja
Data urodzenia1843
Data i miejsce śmierci4 kwietnia 1888
Londyn
Przyczyna śmiercizabójstwo
Zawód, zajęcieprostytucja
Narodowośćbrytyjska

Emma Elizabeth Smith (ur. 1843, zm. 4 kwietnia 1888) – brytyjska prostytutka, zamordowana w tajemniczych okolicznościach. Jej zabójstwo było pierwszym z jedenastu tak zwanych morderstw z Whitechapel. Smith niekiedy bywa postrzegana jako ofiara Kuby Rozpruwacza, choć większość badaczy odrzuca ten pogląd.

Życiorys

Życie Smith pozostaje nieznane. Policja prowadząc śledztwo w sprawie jej zabójstwa, zebrała co prawda pewną ilość dokumentów dotyczących jej życia, jednak większość z nich zaginęła, została rozkradziona bądź wyrzucona z policyjnego archiwum przed przeniesieniem go do Public Record Office[1]. W jednym z nielicznych ocalałych akt, inspektor Edmund Reid wspomina o synu i córce żyjących w okolicach Finsbury Park[2]. Zaangażowany w śledztwo detektyw Walter Dew później stwierdził:

Jej przeszłość pozostawała zamkniętą książkę nawet dla jej najbliższych przyjaciół. Wszystko, co kiedykolwiek powiedziała o sobie do kogokolwiek to to, że jest wdową od ponad dziesięciu lat, choć męża porzuciła i zerwała z nim wszelkie kontakty jeszcze wcześniej.

W Emmie Smith było bez wątpienia coś, co sugerowało, że niegdyś wygody życia nie były jej obce. W jej wypowiedziach widać było ślad kultury, obcej dla ludzi jej klasy. Niegdyś Smith, zapytana czemu tak kompletnie odcina się od swojego dawnego życia, odpowiedziała z lekkim smutkiem „Nikt by mnie nie zrozumiał, tak jak zresztą niegdyś nigdy nie rozumiał, muszę więc jakoś żyć”[3].

Śmierć

W chwili swej śmierci, Smith była zameldowana w noclegowni na 18 George Street w Spitalfield na obszarze East Endu. Została ona zaatakowana wczesnym rankiem na skrzyżowaniu Osborn Street i Brick Lane 3 kwietnia 1888, dzień po Poniedziałku Wielkanocnym. Kobieta przeżyła napaść i mimo że ciężko ranna, dała radę dotrzeć do noclegowni. W rozmowie z dozorczynią Mary Russel, wyznała, że została zaatakowana przez dwóch lub trzech mężczyzn, z których jeden był nastolatkiem. Russel wraz z jednym z lokatorów, zawiozła Emmę Smith do szpitala, gdzie pod nadzorem chirurga George’a Haslipa rozpoczęto leczenie. Mimo wysiłków lekarz, kobieta zapadła w śpiączkę i zmarła następnego dnia ok. 9 rano[4]. Dochodzenie w sprawie przyczyn zgonu kobiety, którego podjął się dr. H.G. Hillier, ustaliło, że przyczyną zgonu była perforacja otrzewnej wywołana wepchnięciem tępego narzędzia do pochwy[5]. Policja o śmierci Smith została poinformowana dopiero 6 kwietnia, a śledztwo pod przywództwem koronera Wynne Edwina Baxtera rozpoczęto następnego dnia. Skończyło się ono orzeczeniem o morderstwie, dokonanym przez nieznanego sprawcę lub sprawców[4].

Dochodzenie podjął na nowo inspektor Edmund Reid[6]. Walter Dew, detektyw zaangażowany w śledztwo, później tak je opisał:

Jak w przypadku każdego morderstwa, jakkolwiek biedna i samotna byłaby jego ofiara, policja zrobiła wszystko by namierzyć zabójcę Emmy Smith. Zarówno zwyczajne, jak i nietypowe miejsca zostały przeszukane, a setki ludzi przesłuchanych. Ich zeznania zostały dokładnie zanotowane. Żołnierze z Tower zostali dokładnie sprawdzeni, podobnie jak ich posunięcia. Przeszukano także stacjonujące w portach statki, a ich załogi przesłuchane[7].

Smith nie mogła bądź nie chciała opisać wyglądu napastników, nie udało się również znaleźć żadnych świadków zdarzenia. Śledztwo okazało się całkowicie bezowocne i sprawców nie udało się zidentyfikować.

Związek z działalnością Kuby Rozpruwacza

W sierpniu 1888, parę miesięcy po śmierci Smith, na Whitechapel brutalnie zamordowane zostały prostytutki Martha Tabram i Mary Ann Nichols. We wrześniu 1888 w gazecie „Star” ukazał się artykuł, którego autor uznał Smith, Tabram i Nichols za ofiary seryjnego mordercy. Twierdzenia te, szybko podchwycone przez inne czasopisma, wywołały w Londynie sensację[8]. Wkrótce potem doszło do kolejnych zabójstw, a policja otrzymała list od osoby podającej się za mordercę, podpisany pseudonimem „Kuba Rozpruwacz” (ang. Jack the Ripper). Detektyw Walter Dew uznał Smith za pierwszą ofiarę Kuby Rozpruwacza[9], aczkolwiek większość badaczy obecnie uważa, że Smith padła ofiarą gangu, a jej śmierć nie ma związku z późniejszymi zabójstwami na Whitechapel. Prostytutki często działały pod okiem zorganizowanych grup przestępczych, możliwe więc, że Smith zaatakowali jej sutenerzy w celu ukarania za nieposłuszeństwo bądź zastraszenia[10], a kobieta, obawiając się ewentualnego odwetu, nie chciała bądź nie była w stanie ich zidentyfikować.

Przypisy

  1. Evans i Skinner, s. 3
  2. Evans i Skinner, s. 4
  3. Connel, s. 7-8
  4. a b Evans i Skinner, s. 4-7
  5. Begg, s. 27–29; Cook, s. 34–35; Evans i Rumbelow, s. 50; Evans i Skinner, s. 4–7
  6. Evans i Skinner, s. 5
  7. Dew,Walter (1938), I Caught Crippen, London: Blackie and Son, cytowane w Connell, s. 8–9
  8. Cook, s. 25–28; Woods i Baddeley, s. 21–22.
  9. Begg. s. 29
  10. Mariott, s. 5-7

Bibliografia

  • Begg, Paul (2003). Jack the Ripper: The Definitive History. London: Pearson Education. ​ISBN 0-582-50631-X
  • Connell, Nicholas (2005). Walter Dew: The Man Who Caught Crippen. Stroud, Gloucestershire: The History Press. ​ISBN 978-0-7509-3803-7
  • Cook, Andrew (2009). Jack the Ripper. Stroud, Gloucestershire: Amberley Publishing. ​ISBN 978-1-84868-327-3
  • Stewart P Evans, Jack the Ripper: Scotland Yard Investigates. Sutton: Stroud, Donald Rumbelow, Stroud: Sutton, 2006, ISBN 0-7509-4228-2, OCLC 137236655.
  • Evans, Stewart P.; Skinner, Keith (2000). The Ultimate Jack the Ripper Sourcebook: An Illustrated Encyclopedia. London: Constable and Robinson. ​ISBN 1-84119-225-2
  • Trevor Marriott, Jack the Ripper: The 21st Century Investigation, London: John Blake, 2005, ISBN 1-84454-103-7, OCLC 57574818.
  • Donald Rumbelow, The Complete Jack the Ripper: Fully Revised and Updated, wyd. Rev. and updated ed, London: Penguin Books, 2004, ISBN 0-14-017395-1, OCLC 59373845.

Media użyte na tej stronie

EmmaElizabethSmithOsbornStreetWhitechapel3April1888a.jpg
Whitechapel murders victim Emma Elizabeth Smith. Murdered 3 April 1888.