En Curim

En Curim
‏עין צורים‎
ilustracja
(c) Dr. Avishai Teicher Pikiwiki Israel, CC BY 2.5
Państwo

 Izrael

Dystrykt

Południowy

Wysokość

53 m n.p.m.

Populacja (2008)
• liczba ludności


1 100

Nr kierunkowy

+08

Kod pocztowy

79510

Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „En Curim”
Ziemia31°41′41″N 34°43′07″E/31,694722 34,718611
Strona internetowa
Portal Izrael

En Curim (hebr. עין צורים; ang. Ein Tzurim; pol. Źródło Skał) - kibuc położony w Samorządzie Regionu Szafir, w Dystrykcie Południowym, w Izraelu.

Położenie

Leży w południowej części Szefeli, w odległości 4 kilometrów na zachód od miasta Kirjat Malachi, w otoczeniu wioski Merkaz Szappira, moszawów Szafir, Zerachja i Komemijjut, oraz kibucu Negba. Członek Ruchu Kibuców (Ha-Tenu’a ha-Kibbucit).

Historia

Kibuc En Curim w 1947 r.

Pierwotnie kibuc En Curim został założony w 23 października 1946 roku w grupie żydowskich osiedli Gusz Ecjon w górach Judzkich, pomiędzy Jerozolimą a Hebronem. Założycielami byli członkowie młodzieżowego religijnego ruchu syjonistycznego Bnei Akiva, którzy wcześniej mieszkali w kibucu Tirat Cewi. Podczas I wojny izraelsko-arabskiej w 1948 roku jordański Legion Arabski zdobył i zniszczył kibuc En Curim. Jordańscy żołnierze dopuścili się masakry na jego mieszkańcach, a ocalonych wzięto do niewoli. Jako jeńcy wojenni przebywali przez dziewięć miesięcy w Jordanii. Gdy w 1949 roku jeńcy zostali uwolnieni, powrócili oni do Izraela i założyli nową osadę w pobliżu istniejącego moszawu Szafir.

W 2005 roku, po ewakuacji żydowskich osiedli ze Strefy Gazy zbudowano tutaj kemping z licznymi domkami kempingowymi, w których tymczasowo zamieszkali ewakuowani osadnicy. Teren kempingu jest pozostawiony jako obszar do ewakuacji ludności w przypadku klęski żywiołowej lub wojny.

Edukacja

W kibucu znajdują się dwie uczelnie religijne: Jakov Herzog Center for Judaism Studies[1] oraz Jeshivat Hakibuts HaDati[2].

Gospodarka

Gospodarka kibucu opiera się na intensywnym rolnictwie (jęczmień, pszenica, karczochy), sadownictwie (persymony, cytryny), hodowli drobiu i bydła. Dodatkowym źródłem dochodu jest turystyka, dla której potrzeb wybudowano tutaj niewielki hotel oraz basen kąpielowy. Z przemysłu znajduje się tutaj zakład produkujący klimatyzatory.

Komunikacja

Z kibucu wychodzi lokalna droga, którą jadąc na południe dojeżdża się do skrzyżowania z drogą ekspresową nr 3. Inne lokalne drogi prowadzą do położonej na zachodzie wioski Merkaz Szappira i na wschodzie moszawu Szafir.

Przypisy

  1. The Yaacov Herzog Center for Jewish Studies-Ofek Horizon (ang.). W: MASA Company Ltd. [on-line]. [dostęp 2008-12-06].
  2. Welcome to Yeshivat HaKibbutz HaDati Ein-Tzurim (ang.). W: Yeshivat Hakibbutz Hadati [on-line]. [dostęp 2008-12-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (5 grudnia 2008)].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Israel location map.svg
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
English (en):
 
The 1949 armistice line, aka the "Green Line" or "pre-67 borders"
 
Borders of the Israeli-annexed East Jerusalem and Golan Heights
 
Non-Israeli borders
Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
Ein Tzurim 1947.jpg
KIBBUTZ EIN TZURIM IN GUSH ETZION.
PikiWiki Israel 34571 The entrance to Kibbutz Ein Tsurim.JPG
(c) Dr. Avishai Teicher Pikiwiki Israel, CC BY 2.5
The entrance to Kibbutz Ein Tsurim