Encyklopedia internetowa
Ten artykuł od 2015-05 wymaga zweryfikowania podanych informacji. |
Encyklopedia internetowa – kompendium ludzkiej wiedzy zapisane i udostępnione w Internecie.
Pierwszą internetową encyklopedię postanowiono stworzyć w 1991 roku. Wówczas przygotowano internetową wersję The Hitchhiker's Guide to the Galaxy.
Pierwsze internetowe encyklopedie
Najprawdopodobniej pierwsza wolna encyklopedia pisana przez ochotników ruszyła w 1991 roku. Została ona zainicjowana przez czytelników grupy usenetowej alt.fan.douglas-adams, którzy rozpoczęli projekt polegający na stworzeniu prawdziwej wersji The Hitchhiker's Guide to the Galaxy, fikcyjnej encyklopedii używanej w pracach Douglasa Adamsa. Projekt stał się znany jako Project Galactic Guide. Początkowo miał zawierać jedynie prawdziwe i rzeczowe artykuły, zasada ta została zmieniona tak, aby można było tworzyć artykuły na tematy niewyobrażalne i nierealne. Project Galactic Guide zawiera około 1700 artykułów. Od 2000 roku nie powiększano tej liczby artykułów. Prawdopodobnie pośrednią przyczyną tego zastoju było założenie h2g2, bardziej oficjalnego projektu z podobnymi zasadami.
Kluczową gałęzią digitalizacji domeny publicznej była digitalizacja starych encyklopedii. W styczniu 1995 wystartował Projekt Gutenberg mający na celu upublicznienie tekstu jedenastej edycji Encyklopedii Britannica (z 1911 roku), ale spór związany z metodami wstrzymał prace nad pierwszym tomem. Z powodu znaków towarowych encyklopedia ta została opublikowana jako Gutenberg Encyclopedia. W 2002 roku tekst wszystkich 28 tomów został opublikowany przez inne źródło na stronie o nazwie Classic encyclopedia[1].
Projekt Gutenberg ponownie rozpoczął pracę nad digitalizacją tej encyklopedii, jednak do czerwca 2005 roku wciąż nie została ona wydana. W tym czasie, przed obliczem rywali takich jak Encarta, ostatnia Britannica została przepisana przez ich wydawców i wydana jako pierwsza encyklopedia na płycie CD, a następnie udostępniona jako serwis internetowy.
Najprawdopodobniej najważniejszym udanym procesem digitalizacji encyklopedii był projekt o nazwie Bartleby Project opierający się na Columbia Encyclopedia, Sixth Edition, 2000, która została udostępniona na stronie tego projektu w początku 2000 roku i jest okresowo uaktualniana[2].
Wybrane encyklopedie internetowe
Polskojęzyczne
- Polska Wikipedia – polskojęzyczna Wikipedia powstała 26 września 2001.
- WikiZagłębie – regionalna encyklopedia poświęcona Zagłębiu Dąbrowskiemu, powstała 26 czerwca 2011.
- Encyklopedia Województwa Śląskiego – powstała 26 października 2013.[3]
Obcojęzyczne
- Bulbapedia – encyklopedia Pokémonów, stworzona przez użytkowników strony fanowskiej o Pokémonach, Bulbagarden.
- Consumerium – projekt mający na celu opisanie produktów dostępnych w sprzedaży oraz wzrost roli konsumenta na rynku.
- EcuRed – Kubańska encyklopedia internetowa, prezentująca rzeczywistość z perspektywy rewolucji kubańskiej
- Enciclopedia Libre – projekt stworzenia hiszpańskiej encyklopedii używając oprogramowania wiki, publikowanej na licencji GFDL.
- Ekşi Sözlük – starszy turecki projekt w założeniach podobny do h2g2.
- Ekopedia jest projektem praktycznej encyklopedii mówiącej o alternatywnych metodach życia.
- Everything2 ma większy zakres artykułów i nie koncentruje się jedynie na tworzeniu encyklopedii. Jej zawartość nie jest dostępna na żadnej licencji copyleft.
- EvoWiki to „Wiki o ewolucji i początkach. Skupia się ona na edukacji ewolucyjnej, częściowo odwołując się do kreacjonizmu i Intelligent Design z perspektywy nauki. Inspirowana przez strony, takie jak talkorigins.org i talkdesign.org, wiki, której celem jest bardziej uzupełnienie niż duplikowanie tych zasobów”.
- h2g2 to kolekcja humorystycznym artykułów encyklopedycznych, bazująca na idei The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy stworzonej przez Douglasa Adamsa. Artykuły nie są dostępne na copyleftowej licencji.
- NeoDex to encyklopedia o Neopets, założona przez członków strony fanowskiej Neopets, Pink Poogle Toy.
- Project Galactic Guide – starszy projekt zainspirowany przez The Hitchhiker's Guide to the Galaxy.
- Rehber Ansiklopedisi – internetowa wersja tureckiej encyklopedii „Yeni Reber Ansiklopedisi”, często używana w tureckiej Wikipedii jako źródło informacji. https://web.archive.org/web/20051029005938/http://kitap.hakikatkitabevi.com/cgi-bin/cgi.exe/Rehber?
- SourceWatch (początkowo nazwana Disinfopedia) – projekt mający na celu wyjawianie propagandy.
- Turkcebilgi – projekt encyklopedii podobnej do Wikipedii w języku tureckim.
- Wikipedia – najpopularniejszy, wielojęzyczny projekt, powstały 15 stycznia 2001 roku
- MusicBrainz – otwarta encyklopedia muzyczna, najpopularniejszy i największy projekt o tej tematyce
- Encyclopaedia Metallum – encyklopedia muzyki metal obejmująca zespoły metalowe i ich wydawnictwa
- Wikitravel – darmowym przewodnik turystyczny, dostępny od czerwca 2003.
- Yellowikis próbuje być dla książek telefonicznych, tym, czym Wikipedia dla Britanniki.
- YoutubeWiki – encyklopedia kanałów i wideoblogów YouTube
Różne internetowe encyklopedie zajmują się również specjalnie wybranymi dziedzinami (poniżej lista wybranych matematycznych encyklopedii internetowych):
- MathWorld – własnościowy system tworzony w Wolfram Research.
- PlanetMath – darmowa encyklopedia matematyczna oparta o mechanizm wiki. Początkowo tworzona była, by zastąpić MathWorld, który został zamknięty z powodów prawnych. Gdy MathWorld znowu powrócił, PlanetMath nie zostało zamknięte.
Nieistniejące
- Interpedia – projekt encyklopedii internetowej tworzonej przez ogół internautów dyskutowany na grupie usenetowej comp.infosystems.interpedia; nie doszedł do skutku.
- Nupedia – projekt tworzenia encyklopedii internetowej tworzonej przez ogół internautów, ale z procesem recenzowania przez ekspertów; Nupedia została zamknięta 26 września 2003; przez proces recenzji przeszło do tego czasu kilka artykułów, które zostały włączone do Wikipedii.
- GNUPedia, inicjatywa Richarda Stallmana, zaproponowana w 1999, funkcjonowała w latach 2001–2002; miała uproszczony w stosunku do Nupedii system recenzowania przez wybieranych przez Stallmana „ekspertów” wywodzących się z grona edytorów tej encyklopedii; projekt został zamknięty przez Stallmana, artykuły zostały przeniesione do Wikipedii.
Zobacz też
Przypisy
- ↑ Encyclopaedia Britannica Classic 1911 Edition (ang.). The Gloucester County Library System. [dostęp 2015-05-10].
- ↑ Strona główna Columbia Encyclopedia.
- ↑ Informacje o „Strona startowa” – IBR wiki, ibrbs.pl [dostęp 2020-12-29] .