Enrique Almaraz y Santos
Kardynał prezbiter | |||
![]() | |||
| |||
Kraj działania | |||
---|---|---|---|
Data i miejsce urodzenia | |||
Data i miejsce śmierci | |||
Miejsce pochówku | |||
Arcybiskup Toledo | |||
Okres sprawowania | 1920–1922 | ||
Prymas Hiszpanii | |||
Okres sprawowania | 16 grudnia 1920–22 stycznia 1922 | ||
Wyznanie | |||
Kościół | |||
Prezbiterat | 1874 | ||
Nominacja biskupia | 19 stycznia 1893 | ||
Sakra biskupia | 16 kwietnia 1893 | ||
Kreacja kardynalska | 27 listopada 1911 | ||
Kościół tytularny |
Data konsekracji | 16 kwietnia 1893 | ||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Konsekrator | Ciriaco María Sancha y Hervás | ||||||||||||||||
Współkonsekratorzy | José María Cos y Macho | ||||||||||||||||
| |||||||||||||||||
|
Enrique Almaraz y Santos (ur. 22 września 1847 w La Vellés, zm. 22 stycznia 1922 w Madrycie) – hiszpański duchowny katolicki, arcybiskup Toledo i prymas Hiszpanii, kardynał.
Życiorys
Święcenia kapłańskie przyjął w 1874 roku w Salamance. Doktorat z teologii uzyskał w 1876 roku i licencjat z prawa kanonicznego w centralnym seminarium duchownym w Salamance. Był kapłanem pracującym w diecezji Salamanka. 19 stycznia 1893 roku otrzymał nominację na biskupa Palencia. Konsekrowany 16 kwietnia 1893 roku w kościele San Isidro w Madrycie przez kard. Ciriaco María Sancha Hervás arcybiskupa Walencji. 18 kwietnia 1907 roku mianowany arcybiskupem metropolitą Sewilli. Na konsystorzu 27 listopada 1911 roku papież Pius X wyniósł go do godności kardynalskiej z tytułem kardynała prezbitera San Pietro in Montorio. Brał udział w konklawe 1914 roku, które wybrało na papieża Benedykta XV. 16 grudnia 1920 roku został przeniesiony na stolicę metropolitalną prymasów Hiszpanii w Toledo. Zmarł 22 stycznia 1922 roku w Madrycie i tego samego dnia zmarł również Benedykt XV. Pochowano go w archikatedrze metropolitalnej w Toledo.
Bibliografia
- Sylwetka w słowniku biograficznym kardynałów Salvadora Mirandy. www2.fiu.edu. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-31)].
- Sylwetka na stronie Davida M Cheneya
Media użyte na tej stronie
Autor: Collona, elements by SajoR, Licencja: CC BY-SA 3.0
Coat of arms of Spanish cardinal Enrique Almaraz y Santos (1847 – 1922), Archbishop of Toledo and Primate of Spain.