Enrique Esqueda

Enrique Esqueda
Ilustracja
Pełne imię i nazwisko

Enrique Alejandro Esqueda Tirado

Data i miejsce urodzenia

19 kwietnia 1988
Querétaro

Wzrost

179 cm

Pozycja

napastnik

Informacje klubowe
Klub

East Bengal

Numer w klubie

9

Kariera juniorska
LataKlub
2002–2006América
Kariera seniorska[a]
LataKlubWyst.Gole
2006–2011América107(15)
2006Zacatepec (wyp.)12(4)
2011–2015Pachuca36(10)
2014Atlas (wyp.)16(3)
2015Tigres UANL (wyp.)16(2)
2015–2017Tigres UANL2(0)
2016Veracruz (wyp.)6(1)
2017Chiapas (wyp.)5(0)
2018Arka Gdynia8(2)
2018–2019East Bengal14(9)
W sumie:222(46)
Kariera reprezentacyjna[b]
LataReprezentacjaWyst.Gole
2005 Meksyk U-172(0)
2007 Meksyk U-207(5)
2008 Meksyk U-237(1)
2007–2015 Meksyk9(1)
W sumie:25(7)
  1. Aktualne na: 1 sierpnia 2020.
  2. Aktualne na: 1 sierpnia 2020.

Enrique Alejandro „Paleta” Esqueda Tirado (ur. 19 kwietnia 1988 w Querétaro) – meksykański piłkarz z obywatelstwem hiszpańskim[1] występujący na pozycji napastnika.

Kariera klubowa

Esqueda pochodzi z miasta Querétaro, stolicy stanu Querétaro. W wieku dziecięcym występował w lokalnych amatorskich zespołach piłkarskich, będąc wyróżniającym się zawodnikiem i wzbudzając zainteresowanie czołowych meksykańskich klubów. W 2000 roku był bliski dołączenia do klubu CF Pachuca, jednak ostatecznie w wieku piętnastu lat przeniósł się do akademii juniorskiej krajowego giganta – ekipy Club América ze stołecznego miasta Meksyk, której wysłannicy obserwowali go przez kilka poprzednich sezonów. Jako nastolatek otrzymywał oferty testów od klubów z Europy, jednak zdecydował się ostatecznie pozostać w ojczyźnie[2]. Do pierwszej drużyny Amériki został włączony w wieku osiemnastu lat przez szkoleniowca Manuela Lapuente i w meksykańskiej Primera División zadebiutował 22 kwietnia 2006 w przegranym 0:1 spotkaniu z Atlante. Początkowo występował jednak głównie w drugoligowych rezerwach o nazwie Socio Águila, spędził także pół roku na wypożyczeniu w drugoligowej filii Amériki – ekipie CD Zacatepec.

W wiosennym sezonie Clausura 2007 wywalczył z Américą tytuł wicemistrza Meksyku (rozegrał cztery mecze), a w listopadzie tego samego roku dotarł również do finału drugich co do ważności rozgrywek Ameryki Południowej – Copa Sudamericana (odpowiednika Ligi Europy). Premierowego gola w lidze meksykańskiej strzelił 4 listopada 2007 w wygranej 1:0 konfrontacji z Necaxą. Regularniejsze występy zaczął notować za kadencji trenera Rubéna Omara Romano, kiedy to wobec słabej formy napastników Amériki był próbowany w wyjściowym składzie u boku Salvadora Cabañasa[3] (później stosunkowo często występował też jako skrzydłowy[4]). Szczególnie obiecująco spisywał się w rozgrywkach Copa Libertadores (odpowiedniku Ligi Mistrzów), gdzie w wieku zaledwie dwudziestu lat strzelał gole w meczach z River Plate (4:3), CR Flamengo (2:4 i 3:0) czy LDU Quito (1:1) i doszedł z Américą do półfinału. Mimo opinii sporego talentu nie spełnił jednak pokładanych w nim oczekiwań – przez niemal cały pobyt w Américe pełnił głównie rolę rezerwowego dla napastników takich jak Cabañas, Hernán Rodrigo López, Vicente Sánchez czy Ángel Reyna[5]. Ostatecznie w maju 2011 po konflikcie z trenerem Carlosem Reinoso został wystawiony na listę transferową[6].

W lipcu 2011 Esqueda (wraz ze swoim kolegą klubowym Juanem Carlosem Silvą) przeniósł się w ramach transakcji wiązanej do klubu CF Pachuca, jako część rozliczenia za transfer Paula Aguilara do Amériki[7]. Tam z kolei od razu został podstawowym piłkarzem i wyróżniającym się napastnikiem w lidze – w ciągu czterech miesięcy strzelił osiem goli ligowych. W styczniu 2012 jego dobrą passę przerwała poważna kontuzja (zapalenie rozcięgna podeszwowego), która wyłączyła go z gry na rok[8]. W tym czasie był leczony przez specjalistów w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii i Argentynie – istniało duże prawdopodobieństwo, iż z powodu kontuzji będzie zmuszony zakończyć karierę[9]. Po powrocie do zdrowia nie odzyskał już dawnej formy; w sezonie Clausura 2014 zdobył z Pachucą wicemistrzostwo Meksyku, lecz był wówczas głównie rezerwowym.

W lipcu 2014 Esqueda został wypożyczony do drużyny Club Atlas z miasta Guadalajara, gdzie spędził bez większych sukcesów kolejne pół roku. W późniejszym czasie udał się na wypożyczenie do Tigres UANL, gdzie przez sześć miesięcy notował regularne występy, będąc pierwszym wchodzącym z ławki napastnikiem. Szczególnie dobry występ zanotował w kwietniu 2015 w meczu z peruwiańskim Juan Aurich (5:4) w fazie grupowej Copa Libertadores, kiedy to zdobył trzy gole[10], zaś Tigres dotarli ostatecznie do finału tych rozgrywek. W czerwcu 2015 został wykupiony na stałe przez władze klubu z Monterrey, w ramach rozliczenia za transfer Hugo Rodrígueza w odwrotną stronę[11]. W jesiennym sezonie Apertura 2015 wywalczył z Tigres pierwsze w swojej karierze mistrzostwo Meksyku, lecz był wówczas głębokim rezerwowym (zaledwie dwa występy) dla duetu napastników tworzonego przez André-Pierre Gignaca i Rafaela Sóbisa.

W styczniu 2016 Esqueda na zasadzie półrocznego wypożyczenia dołączył do walczącego o utrzymanie w lidze zespołu Tiburones Rojos de Veracruz. W sezonie Clausura 2016 pod wodzą trenera Carlosa Reinoso (swojego byłego szkoleniowca z Amériki) zdobył z Veracruz puchar Meksyku – Copa MX, jednak sporadycznie pojawiał się na boiskach. W czerwcu został wypożyczony przez Tigres do drugoligowego FC Juárez, lecz sam piłkarz odmówił przenosin do tego zespołu[12]. W tym samym miesiącu negocjował kontrakt z kanadyjskim zespołem Vancouver Whitecaps FC, występującym w Major League Soccer i wziął udział w obozie przygotowawczym tej ekipy[13]. Ostatecznie do transferu jednak nie doszło, zaś Tigres równocześnie nie zgłosili zawodnika do rozgrywek ligowych, wobec czego przez pół roku w praktyce pozostawał bez klubu. W styczniu 2017 udał się na półroczne wypożyczenie do drużyny Chiapas FC z siedzibą w Tuxtla Gutiérrez, gdzie był wyłącznie rezerwowym (pięć ligowych występów) i na koniec sezonu spadł z nim do drugiej ligi. Bezpośrednio po relegacji Chiapas ponownie spędził pół roku na bezrobociu.

W styczniu 2018 Esqueda udał się na testy do polskiej Arki Gdynia[1]. W lutym podpisał z gdyńskim klubem półroczny kontrakt (z opcją przedłużenia o kolejny sezon), zostając tym samym pierwszym Meksykaninem w historii Ekstraklasy[14]. W polskiej lidze zadebiutował 17 lutego 2018 w przegranym 2:3 spotkaniu z Wisłą Kraków, zaś pierwszą bramkę zdobył 7 kwietnia w przegranych 2:4 derbach Trójmiasta z Lechią Gdańsk. Na koniec sezonu 2017/2018 dotarł z Arką do finału Pucharu Polski. W drużynie prowadzonej przez Leszka Ojrzyńskiego pełnił jednak wyłącznie rolę rezerwowego – rozegrał dziewięć spotkań (z czego aż osiem po wejściu z ławki) i zdobył dwa gole, pełniąc rolę zmiennika dla Rafała Siemaszki i Rubéna Jurado. Jego drużyna uplasowała się na dwunastym miejscu w tabeli, a po zakończeniu rozgrywek nie zdecydował się przedłużyć umowy z Arką[15]. W sierpniu 2018 został zawodnikiem indyjskiego East Bengal FC[16]. W I-League zadebiutował 27 października 2018 w wygranym 2:0 meczu z NEROCA, w którym strzelił obydwie bramki dla swojej ekipy. W sezonie 2018/2019 wywalczył z East Bengal wicemistrzostwo Indii, a sam z dziewięcioma golami na koncie został wicekrólem strzelców rozgrywek.

Kariera reprezentacyjna

We wrześniu 2005 Esqueda został powołany przez Jesúsa Ramíreza do reprezentacji Meksyku U-17 na Mistrzostwa Świata U-17 w Peru. W opinii sztabu szkoleniowego przejawiał wówczas większy potencjał niż jego rówieśnik Javier Hernández (późniejszy piłkarz m.in. Manchesteru United i Realu Madryt), który ostatecznie nie znalazł się w kadrze na ten turniej[17]. Na peruwiańskich boiskach zawodnik pozostawał rezerwowym i rozegrał dwa z sześciu możliwych spotkań (z czego jedno w wyjściowym składzie), a Meksykanie wywalczyli wówczas tytuł juniorskich mistrzów świata, pokonując w finale Brazylię (3:0). Członkami tamtej zwycięskiej drużyny (nazywanej „złotą generacją”) byli obok Esquedy gracze tacy jak Giovani dos Santos, Carlos Vela czy Héctor Moreno[18].

W styczniu 2007 Esqueda znalazł się w ogłoszonym przez Ramíreza składzie reprezentacji Meksyku U-20 na Mistrzostwa Ameryki Północnej U-20. Tam wystąpił w dwóch z trzech możliwych meczów (w obydwóch w roli rezerwowego) i strzelił bramkę w spotkaniu z Kostaryką (1:1). Jego kadra – pełniąca rolę współgospodarzy turnieju – zajęła wówczas pierwsze miejsce w grupie i zakwalifikowała się na rozgrywane pięć miesięcy później Mistrzostwa Świata U-20 w Kanadzie. On sam nie znalazł się jednak w składzie na młodzieżowy mundial.

W lipcu 2007 Esqueda został powołany do reprezentacji Meksyku U-20 na Igrzyska Panamerykańskie w Rio de Janeiro. Podczas igrzysk miał niepodważalne miejsce w formacji ofensywnej – rozegrał wszystkie pięć meczów w pełnym wymiarze czasowym i zdobył cztery gole – w meczach fazy grupowej z Boliwią (1:1), Wenezuelą (2:0) i USA (2:0) oraz w meczu o trzecie miejsce z Boliwią (1:0). Dzięki temu ex aequo z Keammarem Daleyem został królem strzelców męskiego turnieju piłkarskiego[19]. Podopieczni René Isidoro Garcíi odpadli wówczas w półfinale, przegrywając w serii rzutów karnych z Jamajką (0:0, 4:5 k) i ostatecznie zdobyli brązowy medal igrzysk. W marcu 2008 znalazł się w ogłoszonym przez selekcjonera Hugo Sáncheza składzie reprezentacji Meksyku U-23 na północnoamerykański turniej kwalifikacyjny do Igrzysk Olimpijskich w Pekinie; wystąpił wtedy w dwóch z trzech spotkań (w obydwóch w pierwszym składzie) i strzelił bramkę w meczu z Haiti (5:1). Meksykanie sensacyjnie zakończyli swój udział w rozgrywkach już na fazie grupowej i nie awansowali na pekińskie igrzyska, co zostało przyjęte w kraju jako ogromne rozczarowanie[20].

W seniorskiej reprezentacji Meksyku Esqueda zadebiutował w wieku dziewiętnastu lat za kadencji selekcjonera Hugo Sáncheza, 22 sierpnia 2007 w przegranym 0:1 meczu towarzyskim z Kolumbią. Jedynego gola w dorosłej kadrze strzelił natomiast 14 października 2009 w zremisowanym 2:2 spotkaniu z Trynidadem i Tobago w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata w RPA. Przez kolejne lata sporadycznie otrzymywał jednak powołania do reprezentacji. W czerwcu 2015 po pięcioletniej przerwie powrócił do kadry, kiedy to znalazł się w „drugim garniturze” drużyny narodowej powołanym przez Miguela Herrerę na turniej Copa América. Podczas tych rozgrywek nie wystąpił w żadnym spotkaniu, zaś Meksykanie odpadli w fazie grupowej. Swój bilans reprezentacyjny zamknął ostatecznie na dziewięciu występach (z czego ośmiu w sparingach).

Statystyki kariery

Klubowe

KlubSezonKrajRozgrywkiLigaPuchar krajuMiędzynarodoweOgółem
MeczeGoleMeczeGoleRozgrywkiMeczeGoleMeczeGole
América2005–2006MeksykLiga MX1010
Zacatepec2006–2007MeksykAscenso MX124124
AméricaMeksykLiga MX4040
2007–2008Meksyk22340CS + CL134397
2008–2009Meksyk26430294
2009–2010Meksyk27531306
2010–2011Meksyk273CL30303
Pachuca2011–2012Meksyk208208
2012–2013Meksyk002121
2013–2014Meksyk16262224
Atlas2014–2015Meksyk16330193
UANLMeksyk162CL74236
2015–2016Meksyk20LMC1030
VeracruzMeksyk611071
Chiapas2016–2017Meksyk5051101
Arka Gdynia2017–2018PolskaEkstraklasa821092
East Bengal2018–2019IndieI-League149149
Ogółem
Meksyk20035275CS + CL + LMC24825148
Polska821092
Indie149149
Ogółem22246285CS + CL + LMC24827459

Reprezentacyjne

ReprezentacjaKrajRokTowarzyskoEliminacjeTurniejeOgółem
MeczeGoleMeczeGoleRozgrywkiMeczeGoleMeczeGole
MeksykMeksyk20071010
Meksyk20081010
Meksyk2009101121
Meksyk20104040
Meksyk201100
Meksyk201200
Meksyk201300
Meksyk201400
Meksyk20151010
Ogółem801191

Przypisy

  1. a b Piotr Wiśniewski: Meksykanin na testach w Arce. To kilkukrotny reprezentant kraju (pol.). W: Przegląd Sportowy [on-line]. przegladsportowy.pl, 20 stycznia 2018. [dostęp 2018-02-07].
  2. Ricardo Vázquez Lara, Ana Soria: Dan al hijo pródigo la bienvenida (hiszp.). luckyosoytupadre.wordpress.com, 4 listopada 2009. [dostęp 2018-02-01].
  3. Ricardo Hernández: Hoy en las antipromesas: Enrique Esqueda, “mejor que el Chicharito” (hiszp.). W: Sopitas [on-line]. sopitas.com, 8 maja 2017. [dostęp 2018-02-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2 lutego 2018)].
  4. Enrique Esqueda (hiszp.). W: Fiebre de Promesas (blog) [on-line]. fiebredepromesas.blogspot.com, 29 czerwca 2012. [dostęp 2018-02-01].
  5. A los 24 años, peligra la carrera de Enrique Esqueda (hiszp.). W: América Monumental [on-line]. americamonumental.com, 25 września 2012. [dostęp 2018-02-01].
  6. Nicolás Romay: Detrás del arco: "El caso Reinoso-Esqueda" (hiszp.). W: América Monumental [on-line]. americamonumental.com, 24 maja 2011. [dostęp 2018-02-01].
  7. Paul Aguilar al América; Silva y Esqueda a Tuzos (hiszp.). W: La Prensa [on-line]. laprensa.mx, 23 maja 2011. [dostęp 2018-02-01].
  8. ¡Anuncian el regreso de Enrique Esqueda! (hiszp.). W: Fox Sports [on-line]. foxsports.com.ar, 13 stycznia 2013. [dostęp 2018-02-01].
  9. Daniel Lopez: Enrique Esqueda, el salvador de River que casi se retira (hiszp.). W: Pasión Fútbol [on-line]. pasionfutbol.com, 16 kwietnia 2015. [dostęp 2018-02-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2 lutego 2018)].
  10. Juan Aurich vs Tigres: Enrique Esqueda, la pesadilla del Ciclón (hiszp.). W: Perú.com [on-line]. peru.com, 15 kwietnia 2015. [dostęp 2018-02-01].
  11. Enrique Esqueda podría seguir en Tigres (hiszp.). W: Goal [on-line]. goal.com, 9 czerwca 2015. [dostęp 2018-02-01].
  12. Sergio Arturo Duarte: Que siempre no (hiszp.). W: El Diario [on-line]. diario.mx, 19 czerwca 2016. [dostęp 2018-02-01].
  13. Enrique 'El Paleta' Esqueda está en Vancouver y podría hacerse oficial su fichaje (hiszp.). W: Univision [on-line]. univision.com, 29 czerwca 2016. [dostęp 2018-02-01].
  14. Piotr Wiśniewski: Pierwszy Meksykanin w historii ekstraklasy. Enrique Esqueda piłkarzem Arki (pol.). W: Przegląd Sportowy [on-line]. przegladsportowy.pl, 6 lutego 2018. [dostęp 2018-02-07].
  15. Ruchy kadrowe w Arce (pol.). W: 90minut.pl [on-line]. 90minut.pl, 18 czerwca 2018. [dostęp 2018-09-01].
  16. Swapnaneel Parasar: I-League: East Bengal sign Enrique Esqueda (ang.). W: Goal [on-line]. goal.com, 30 sierpnia 2018. [dostęp 2018-09-01].
  17. Mac Reséndiz: Chicharito Hernández fue borrado de la Sub 17 campeona en Perú (hiszp.). W: ESPN [on-line]. espn.com.mx, 2 października 2015. [dostęp 2018-02-01].
  18. La generación dorada de 2005 no ayudó al Tri (hiszp.). W: ESPN [on-line]. espn.com.mx, 23 czerwca 2016. [dostęp 2018-02-01].
  19. Jogos Pan-Americanos Masculino 1999–2011 (port.). W: Arquivo dos Mundiais [on-line]. arquivodosmundiais.com.br. [dostęp 2018-02-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (3 lutego 2018)].
  20. El Tri completó su fracaso al fallar más de 10 oportunidades de gol (hiszp.). W: La Jornada [on-line]. jornada.unam.mx, 17 marca 2008. [dostęp 2018-02-01].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Football pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Football. This is unofficial sample picture. Images of official Olympic pictograms for 1948 Summer Olympics and all Summer Olympics since 1964 can be found in corresponding Official Reports.
Flag of India.svg
The Flag of India. The colours are saffron, white and green. The navy blue wheel in the center of the flag has a diameter approximately the width of the white band and is called Ashoka's Dharma Chakra, with 24 spokes (after Ashoka, the Great). Each spoke depicts one hour of the day, portraying the prevalence of righteousness all 24 hours of it.
Enrique Esqueda.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Erick1234naruto (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY-SA 4.0
Imagen de Enrique Alejandro Esqueda Tirado