Eparchia sremska

Eparchia sremska
Sremska eparhija
Ilustracja
Sobór św. Mikołaja w Sremskich Karlovcach
Państwo

 Serbia

Siedziba

Sremski Karlovci

Data powołania

XI w., 1947

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Serbski Kościół Prawosławny

Sobór

św. Mikołaja

Biskup diecezjalny

biskup sremski Bazyli (Vadić)

Położenie na mapie Serbii
45°12′05″N 19°56′11″E/45,201389 19,936389

Eparchia sremska – jedna z eparchii Serbskiego Kościoła Prawosławnego, z siedzibą w Sremskich Karlovcach. Jej obecnym (2022) ordynariuszem jest biskup sremski Bazyli (Vadić).

Historia

Ludność serbska była obecna w regionie od IX w. Przed 1344 w Sremskiej Mitrovicy powstał klasztor prawosławny, który następnie przeszedł w ręce benedyktynów. W X–XI w. istniała już eparchia sremska podlegająca Arcybiskupstwu Ochrydzkiemu. Następnie administratura działała w strukturach Serbskiego Kościoła Prawosławnego. Od utworzenia metropolii karłowickiej w 1690 podlegała metropolicie rezydującemu początkowo w monasterze Krušedol, następnie w Szentendre i w Sremskich Karlovcach. W 1848 metropolita karłowicki otrzymał prawo posługiwania się tytułem patriarchy serbskiego. Po reorganizacji struktur Serbskiego Kościoła Prawosławnego w związku z utworzeniem Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców metropolita weszła w skład Patriarchatu Serbskiego, urząd patriarchy karłowickiego został zlikwidowany. Do II wojny światowej metropolią sremsko-karlovacką zarządzali patriarchowie serbscy[1].

W 1947 Święty Sobór Biskupów Serbskiego Kościoła Prawosławnego zdecydował o rozdzieleniu eparchii karlovackiej oraz eparchii sremskiej. Przez trzy lata locum tenens eparchii był biskup Wincenty (Prodanov). W 1951 katedrę objął Nikanor (Iličić)[1]. Po czterech latach na urzędzie zastąpił go Makary (Đorđević), który wielokrotnie dokonywał objazdów eparchii, głosił kazania, wyświęcał cerkwie po remontach, zaś w 1964 przyczynił się do ponownego otwarcia seminarium duchownego w Sremskich Karlovcach[1].

Biskupi sremscy[1]

Monastery

Eparchii podlegają następujące klasztory[1]:

Przypisy

  1. a b c d e Historia eparchii na jej oficjalnej stronie. [dostęp 2007-07-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-07-06)].

Media użyte na tej stronie

Japanese Map symbol (Church).svg
Japanese map symbol "Church". U+26EA
Orthodox church in Sremski Karlovci - Serbia.JPG
Autor: Petar Milošević, Licencja: CC BY-SA 3.0
Orthodox church in Sremski Karlovci, Serbia.