Ercole al centro della terra

Ercole al centro della terra
Gatunek

fantasy
przygodowy
horror

Rok produkcji

1961

Data premiery

16 listopada 1961

Kraj produkcji

Włochy

Język

angielski, włoski

Czas trwania

91 minut

Reżyseria

Mario Bava

Scenariusz

Mario Bava, Sandro Continenza, Franco Prosperi, Duccio Tessari

Główne role

Reg Park, Christopher Lee, George Ardisson

Muzyka

Armando Trovajoli

Zdjęcia

Mario Bava

Scenografia

Franco Lolli

Kostiumy

Mario Giorsi

Montaż

Mario Serandrei

Produkcja

Achille Piazzi

Wytwórnia

SpA Cinematografica

Ercole al centro della terra (tytuł międzynar. Hercules in the Haunted World) – włoski film fabularny z 1961 roku, wyreżyserowany przez Mario Bavę. Opowiada historię Herkulesa, potężnego herosa, który udaje się do świata umarłych, by uratować podupadłą mentalnie ukochaną. Film stanowi hybrydę przygodowego kina fantasy oraz horroru. W rolach przodujących wystąpili w nim mistrz świata w kulturystyce Reg Park, George Ardisson oraz Christopher Lee. Jest to drugi, po Ercole alla conquista di Atlantide, projekt o Herkulesie z udziałem Parka.

Światowa premiera filmu odbyła się we Włoszech 16 listopada 1961[1]. W listopadzie 1962 obraz wydano w Wielkiej Brytanii, a w kwietniu 1964 − w Stanach Zjednoczonych[1]. Film okazał się dużym sukcesem komercyjnym[2]. Odbiór projektu przez krytyków był mieszany, lecz skłaniał się ku pozytywnemu.

Opis fabuły

Herkules, nieziemsko silny i muskularny heros, powraca z wojny. Na miejscu przekonuje się, że jego ukochana, Dejanira, postradała zmysły. Dowiedziawszy się, że ratunkiem dla dziewczyny jest Kamień Zapomnienia, bohater wybiera się do czeluści świata umarłych, do Hadesu. W niebezpiecznej podróży towarzyszą mu dwaj kompani.

Obsada

Tytuły

Film znany jest pod licznymi, regionalnymi tytułami. Jego międzynarodowy tytuł brzmi Hercules in the Haunted World, choć stosowane są również wariacje: Hercules at the Center of the Earth oraz Hercules in the Center of the Earth[1]. W Australii, na potrzeby emisji telewizyjnych, nadano obrazowi tytuł Sword and Sandal[1]. W Niemczech opatrzono film tytułem Vampire gegen Herakles[1]. Czasem stosuje się w odniesieniu do projektu następujące tytuły: Hercules vs. the Vampires, The Vampires vs. Hercules, With Hercules to the Center of the Earth[1]. Nieoficjalnymi tytułami polskimi są Herkules w środku Ziemi oraz Herkules w przeklętym świecie.

Odbiór

Film okazał się sukcesem komercyjnym, inkasując w sumie trzysta dziewięćdziesiąt osiem milionów lirów włoskich[2]. Popularnością cieszył się również w kinach zagranicznych. Odbiór projektu przez krytyków był mieszany, lecz skłaniał się ku pozytywnemu. Opinie dziennikarzy i filmoznawców od czasu premiery filmu w latach sześćdziesiątych uległy poprawie. We wrześniu 1964 Frank Morriss, piszący dla kanadyjskiego czasopisma The Globe and Mail, okrzyknął Ercole al centro della terra jako "wyjątkowo okropną produkcję włoską", krytykując głównie grę aktorską Rega Parka oraz "dewastację mitologii", jakiej mieli dopuścić się twórcy[3]. W książce Italian Horror Film Directors (2005) Louis Paul nazwał film "kolorową kombinacją revivalu kina peplum oraz estetyki gotyckiej, jaką umiłował sobie Bava"[4]. Jeffrey M. Anderson (witryna Combustible Celluloid) chwalił "innowacyjne kolory", jakimi operował Bava jako operator zdjęć. Recenzent uznał, że praca Bavy jest tym bardziej godna docenienia, że film powstał w oparciu o niewielki budżet.[5]

Wpływ na popkulturę

Film zainicjował krótkotrwały trend na kino mieszające ze sobą stylistykę peplum oraz horror. Nurt ten reprezentują produkcje Goliat kontra wampiry (1961) w reżyserii Sergio Corbucciego i Giacomo Gentilomo oraz Maciste all'inferno (1962) Riccardo Fredy[6].

Przypisy

  1. a b c d e f "Ercole al centro della Terra (1961) − Release Info". imdb.com. (ang.) [dostęp 2016-08-01].
  2. a b Pezzotta, Alberto (1995). Mario Bava. Mediolan: Il Castoro Cinema.
  3. Morriss, Frank (1964-09-10). "Castle of Blood Fraying To Nerves". The Globe and Mail. The Globe and Mail. S. 11.
  4. Paul, Louis (2005). Italian Horror Film Directors. McFarland. S. 22. ISBN 978-0-7864-8749-3.
  5. "HERCULES IN THE HAUNTED WORLD (1961)". rottentomatoes.com. (ang.) [dostęp 2016-08-02].
  6. Paul 2005, s. 23.

Bibliografia

  • Hughes, Howard (2011). Cinema Italiano − The Complete Guide From Classics To Cult. Londyn−Nowy Jork: I.B.Tauris. ISBN 978-1-84885-608-0.
  • Paul, Louis (2005). Italian Horror Film Directors. McFarland. ISBN 978-0-7864-8749-3.

Linki zewnętrzne