Eric Gill

Ariel
Ewa

Arthur Eric Rowton Gill (ur. 22 lutego 1882, zm. 17 listopada 1940) – angielski rzeźbiarz, grafik, typograf i rytownik, należący do ruchu Arts and Crafts. Projekt artystyczny Gilla, łączący motywy religijne z erotyzmem, stał się przedmiotem dyskusji i wzbudził wiele kontrowersji po opublikowaniu prywatnych zapisków autora.

Sztuka

Uczył się w Technical and Art School w Chichesterze, skąd przeniósł się w 1900 roku do Londynu, by studiować architekturę pod okiem Williama Douglasa Caroe. Niezadowolenie z obranej ścieżki sprawiło, że zaczął interesować się kaligrafią, liternictwem i rzeźbą w kamieniu. W 1903 roku porzucił architekturę, a w 1910, po przeprowadzce do Ditchling w hrabstwie Sussex, poświęcił się rzeźbie. Ta część dorobku artystycznego Gilla wyrastała z fascynacji średniowieczną rzeźbą sakralną, sztuką egipską, grecką i indyjską, czego przykładem jest rzeźba Mother and Child z 1912 roku[1].

W 1914 roku zaangażował się w pracę nad rzeźbami stacji drogi krzyżowej dla Katedry Westminsterskiej. W tym samym roku poznał typografa Stanleya Morisona. Ten okres twórczości łączy się z konwersją Gilla na katolicyzm, a motywy biblijne stają się coraz częstsze w jego twórczości. W 1924 roku przeniósł się do Capel y Ffin, gdzie założył własny warsztat, drukarnię oraz odlewnię czcionek. Odnosił sukcesy jako nauczyciel – jego uczniami zostali m.in. David Kindersley, John Skelton, Laurie Cribb, Donald Potter i Walter Ritchie.

Kolejnym ważnym zleceniem był relief Prospero i Ariel z 1931, należący do nurtu świeckiego w twórczości Gilla[2]. Znaczący osiągnięciem były też reliefy hotelu Midland w Morecambe, powstałe na początku lat 30.

Za najważniejsze osiągnięcie Gilla w dziedzinie rytownictwa uważane są grafiki dla wydawnictwa Golden Cockerel.

Typografia

Jako teoretyk typografii i projektant pism Gill znany jest z takich krojów jak: Perpetua, Joanna i Gill Sans. Jest też autorem ważnego zbioru tekstów o funkcjonalności typografii (An Essays on Typography, 1931).

Życie prywatne

W 1904 roku ożenił się z Ethel Hester Moore (1878–1961), a trzy lata później przenieśli się do wioski Ditchling w Susseksie, która później miała stać się centrum twórczej aktywności Gilla i kilku początkujących artystów, którym przewodził. Lata 20. to kolejne przeprowadzki, najpierw do Capel y Ffin w Walii, potem do Pigotts w Buckinghamshire. Eric Gill uważany był za głęboko religijnego człowieka, co zestawione z prywatnymi dziennikami, w których opisywał własne – odbiegające od normy (np. stosunek z psem) – praktyki seksualne, stało się przyczyną wielu kontrowersji i przewartościowania dorobku artysty[3].

Eric Gill zmarł na raka płuc w Szpitalu Harefield w Middlesex w 1940 roku.

Przypisy

  1. The Eric Gill Society. ericgill.org.uk. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-06-22)]..
  2. Eric Gill, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2022-10-03] (ang.).
  3. F. McCarthy, "Mad about sex", The Guardian.

Media użyte na tej stronie

Perpetua font sample.png
Autor: Blythwood, Licencja: CC BY-SA 4.0
Sample for the font Perpetua, replacing my earlier version with lower resolution and some awful automated kerning.
GillFaces.png
Specimens of typefaces by typeface designer Eric Gill, 14.02.07. Jim Hood.
JoannaSpec.svg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to GearedBull (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY-SA 2.5
Specimen of the typeface Joanna, Jim Hood
GillSansEG.svg
Autor: Oryginalnym przesyłającym był GearedBull z angielskiej Wikipedii, Licencja: CC BY 2.5
Specimen of the typeface Gill Sans by Jim Hood
Ariel between Wisdom and Gaiety.jpg
Autor: Mike Knell from Zürich, Switzerland, Licencja: CC BY-SA 2.0
Eric Gill: Sculpture for Broadcasting House, London
Eve by Eric Gill.jpg
Wood engravng published in "Engravings by Eric Gill: A Selection". Bristol: Douglas Cleverdon, 1929
Sir Harry Johnston memorial plaque.JPG
Autor: Rjhfandclf, Licencja: CC BY-SA 3.0
Wall-mounted memorial plaque to Sir Harry Johnston, GCMG, KCB, DSc, in St Nicholas' parish church, Poling, West Sussex.
Designed and cut in Perpetua typeface by Eric Gill, Arts and Crafts sculptor and typeface designer.