Esgaroth

Wyobrażenie Esgaroth

Esgaroth (sin. Jezioro Szuwarowe[1]) – miasto ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia, jedno z miejsc akcji Hobbita. Pewne wzmianki na jego temat można znaleźć we Władcy Pierścieni. Esgaroth jest zaznaczone na mapie Dzikich Krajów zamieszczonej w Hobbit[2].

Geografia

Esgaroth położone było pośrodku Długiego Jeziora, na północ od ujścia Leśnej Rzeki. Z lądem łączył je drewniany pomost, bowiem

(...) nie leżało na brzegu, gdzie widać było ledwie kilka chat i budynków, lecz wyrastało nad taflą jeziora, osłonione od fal wpadającej rzeki skalistym przylądkiem, który tworzył zaciszną zatokę[3].

W związku z tym zwane było Miastem Na Jeziorze (ang. Laketown).

Historia

Rola handlowa

Nie wiadomo, kiedy powstało. Rozkwitało dzięki sąsiedztwu krasnoludzkiego Królestwa pod Górą Po zajęciu Ereboru przez Smauga (2770 rok Trzeciej Ery[4]) i zniszczeniu przez niego większości okolicy, Miasto Na Jeziorze było jedynym większym skupiskiem ludzi na tym obszarze. Wielu uciekinierów z Dale osiedliło się w Esgaroth (wśród nich była rodzina króla Giriona).

Na czele miasta stał rządca, wybierany przez mieszkańców. W późniejszych latach Esgaroth nadal odgrywało ważną rolę handlową, utrzymując ożywione stosunki z elfami z Mrocznej Puszczy, swoimi najbliższymi sąsiadami oraz, być może, z dalej położonymi Żelaznymi Wzgórzami i Dorwinionem. Mieszkańcy trudnili się także rybołówstwem.

Esgaroth zbudowane zostało na kształt prostokąta. Wszystkie budynki wzniesiono z drewna, na palach wbitych w dno jeziora. W centrum miasta znajdował się rynek,

(…) szeroki krąg spokojnej wody, otoczony wysokimi palami, na których wspierały się najznakomitsze budowle, i ułożonymi z desek bulwarami, z których schody i drabiny wiodły w dół, ku jezioru[5].

Wyprawa Thorina i zniszczenie miasta

Momentem zwrotnym w historii miasta było przybycie kompanii Thorina (22 września 2941 roku)[6]. Ludzie przyjęli krasnoludów entuzjastycznie, z powodu legendy, która mówiła, że Król spod Góry kiedyś powróci, a wraz z nim wielkie bogactwa. Poza ugoszczeniem przybyszy, wyposażyli ich na dalszą drogę i przewieźli przez jezioro.

Ściągnęło to na nich zgubę, bowiem Smaug domyślił się, że mieszkańcy Esgaroth udzielili pomocy krasnoludom. Zaatakował miasto, planując je zniszczyć i wymordować ludzi. Jednak choć udało mu się swoim ogniem podpalić Esgaroth, to poniósł śmierć, zabity przez łucznika Barda, potomka Giriona (1 listopada 2941 roku)[7]. Śmiertelnie raniony smok spadł do wody, grzebiąc pod swoim cielskiem Miasto na Jeziorze. Znaczna część ludności zdołała uciec łodziami na brzeg, a dzięki pomocy elfów udało im się przeżyć ten trudny okres bez dachu nad głową.

Odbudowa i dalsze dzieje

Po Bitwie Pięciu Armii Esgaroth zostało odbudowane, dużo większe i okazalsze, lecz położone już bardziej na północ i na stałym lądzie. W następnych latach rozkwitało, będąc nadal ważnym punktem handlowym.

Przypisy

  1. Zapewne była to inna nazwa Długiego Jeziora, która została przeniesiona na miastoA. Kubala: Przewodnik po nazwach miejscowych Śródziemia czyli Tłumaczenie i etymologia nazw miejscowych Śródziemia Trzeciej i Czwartej Ery według J.R.R. Tolkiena. Warszawa: 2003, s. 53 (hasło Esgaroth.
  2. J.R.R. Tolkien: Hobbit, czyli tam i z powrotem. przeł. M. Skibniewska. Warszawa: 1997, s. 318. Zobacz też mapy i plan miasta, oparty na tekście i rysunkach Tolkiena, w: K.W. Fonstad: Atlas Śródziemia. Warszawa: 2007, s. 76, 108-109.
  3. J.R.R. Tolkien: op.cit.. przeł. Maria Skibniewska. s. 198 (rozdział 10 Serdeczne powitanie).
  4. Daty roczne podane za: Dodatek B Kronika Lat (Kronika Królestw Zachodnich). W: J.R.R. Tolkien: Władca Pierścieni. przeł. M. Skibniewska. T. 3: Powrót króla. Warszawa: 2002, s. 477, 479.
  5. J.R.R. Tolkien: op.cit.. przeł. M. Skibniewska. s. 203 (rozdział 10 Serdeczne powitanie).
  6. Datę dzienną podano za hipotetyczną chronologią akcji Hobbita, patrz: K.W. Fonstad: op.cit.. s. 99.
    Według Kalendarza Namiestników miesiąc ten zwał się Yavannië. Dokładne informacje o kalendarzach Śródziemia zawarte są w Dodatku D Kalendarz Shire’u.
  7. Datę dzienną podano za hipotetyczną chronologią akcji Hobbita, patrz: K.W. Fonstad: op.cit.. s. 99. W Kalendarzu Namiestników nazywano ten miesiąc mianem Hísimë.

Bibliografia

  • John Ronald Reuel Tolkien: Hobbit, czyli tam i z powrotem. przeł. Maria Skibniewska. Warszawa: Wydawnictwo Iskry, 1997. ISBN 83-207-1681-0.
  • John Ronald Reuel Tolkien: Władca Pierścieni. przeł. Maria Skibniewska. T. 1: Drużyna Pierścienia. Warszawa: Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza SA, 2002. ISBN 83-7319-172-0.
  • Dodatek B Kronika Lat (Kronika Królestw Zachodnich). W: John Ronald Reuel Tolkien: Władca Pierścieni. przeł. Maria Skibniewska. T. 3: Powrót Króla. Warszawa: Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza SA, 2002, s. 466-495. ISBN 83-7319-172-0.
  • Karen Wynn Fonstad: Atlas Śródziemia. przeł. Tadeusz A. Olszański. Wyd. 2. Warszawa: Wydawnictwo Amber, 2007. ISBN 978-83-241-2845-7.
  • Arkadiusz Kubala: Przewodnik po nazwach miejscowych Śródziemia czyli Tłumaczenie i etymologia nazw miejscowych Śródziemia Trzeciej i Czwartej Ery według J.R.R. Tolkiena. Warszawa: Wydawnictwo Amber, 2003. ISBN 83-241-1143-3.

Linki zewnętrzne

  • Esgaroth. tolkiengateway.net. [dostęp 2011-10-25]. (ang.).
  • Lake-town (Esgaroth). thainsbook.net. [dostęp 2011-10-25]. (ang.).
  • Esgaroth. glyphweb.com. [dostęp 2011-10-25]. (ang.).
  • John Ronald Reuel Tolkien: A Map of Wilderland. agh.edu.pl. [dostęp 2011-02-16]. (ang.).
  • Alan Lee: Esgaroth. img-fan.theonering.net. [dostęp 2011-02-16]. (ang.).
  • Damien Farrell: Laketown. img-fan.theonering.net. [dostęp 2011-02-16]. (ang.).
  • Matěj Čadil: Esgaroth. angrenost.cz. [dostęp 2011-02-16]. (cz.).

Media użyte na tej stronie

Esgaroth.jpg
Autor: Neral (Matěj Čadil), Licencja: CC BY 3.0
Esgaroth – the Lake Town