Etelwold I (biskup Winchesteru)

Etelwold I
Æthelwold
Biskup Winchesteru
ilustracja
Kraj działaniaAnglia
Data i miejsce urodzeniadata nieznana
Winchester
Data i miejsce śmierci1 sierpnia 984
Beddington w Surrey
Biskup Winchesteru
Okres sprawowania963-984
Wyznaniekatolicyzm
Kościółrzymskokatolicki
Sakra biskupia29 listopada 963

Etelwold I (Æthelwold I, Aethelwald; data urodzenia nieznana; zm. 1 sierpnia 984) – średniowieczny biskup Winchesteru, jeden z liderów reformy monastycznej w Anglii, święty kościoła katolickiego i anglikańskiego. Jako pierwszy przetłumaczył regułę św. Benedykta z łaciny na staroangielski.

Tło historyczne

W IX wieku w średniowiecznej Anglii dał się zauważyć znaczny spadek zainteresowania życiem monastycznym. Przyczyną tego częściowo były zniszczenia klasztorów podczas ataków Duńskich, ale w znacznej mierze powszechne przekonanie, iż zwykły kapłan może lepiej służyć ludziom, bo jest ich bliżej. Zarazem życie mnisze pociągało za sobą duże koszty, a klasztory nie były w stanie same ich pokryć. Dopiero w połowie X wieku udało się zainteresować królów wsparciem finansowym dla klasztorów. Do czołówki propagandystów odnowy życia monastycznego należeli św. Etelwold, św. Dunstan i św. Oswald, wśród nich Etelwold jest uznawany za największego ekstremistę, a zarazem tego, który przyczynił się do odrodzenia nauki i sztuki.

Pochodzenie i życie zakonne

Etelwold urodził się w szlacheckiej rodzinie w Winchesterze[1]. Już jako młodzieniec trafił na służbę na dworze króla Athelstana[1][2]. To właśnie król nakłonił go do przyjęcia święceń kapłańskich z rąk biskupa Winchester Alphege[3][2]. Stało się to w tym samym dniu, kiedy przyjął święcenia św. Dunstan[1]. Alphege przyjął na naukę młodego mnicha i wychowywał go w regule benedyktyńskiej. Następnie Etelwold przeniósł się do klasztoru w Glastonbury[2], którego opatem został właśnie Dunstan[3]. Miał tam możliwość studiowania gramatyki, matematyki, sztuki, systemu miar i historii. Po zakończeniu studiów został dziekanem[4].

Kiedy na tronie Anglii zasiadł Edred, Etelwold zwrócił się do niego z prośbą o sfinansowanie wyjazdu do kontynentalnej Europy, dla zgłębienia historii i zasad życia benedyktyńskiego[2]. Król odmówił, jednak wykorzystał zapał młodego mnicha i uczynił go opatem klasztoru w Abingdon[1][3][2]. Klasztor ten, niegdyś prężnie działający, opustoszał i Etelwold musiał niemal od podstaw stworzyć zakon. Wybudował kościół, wyremontował budynek klasztoru i zgromadził grupę zakonników, wprowadzając regułę benedyktyńską[2].

W tym czasie zmarł król Edred, a jego sukcesor - Edwin wygnał dotychczasowego doradcę wuja, Dunstana. Również Etelwold popadł w niełaskę, jednak w latach 955-959 zachowały się dowody jego uczestnictwa w sądach młodego króla. Był również wychowawcą i nauczycielem następcy tronu - Edgara[2], któremu wpajał szacunek dla reguły benedyktyńskiej. Kiedy Edgar objął tron, Etelwold znalazł się w gronie jego osobistych doradców i sygnotariuszy wielu królewskich aktów nadawczych[4].

Biskup Winchesteru

W dniu 29 listopada 963 roku Etelwold został wyświęcony na biskupa przez Dunstana na życzenie króla Edgara i objął diecezję Winchester[1][2]. W 964 roku, za cichą zgodą króla Edgara i przy wsparciu jego żołnierzy, zastąpił duchownych z Winchester braćmi z klasztoru w Abingdon[1][2]. Następnie skupił się na reaktywacji życia monastycznego i odzyskiwaniu utraconych niegdyś ziem, należących do kościoła. Udało mu się na powrót zapełnić żarliwymi mnichami klasztory w Chertsey, Milton Abbas, Peterborough, Ely i zakon żeński w Winchesterze[1][3][2].

Wszędzie, gdzie tylko mógł, propagował regułę benedyktyńską, jest również autorem pierwszego jej tłumaczenia z łaciny na angielski - Regularis Concordia[3]. Cieszył się w swym dziele bezwarunkowym poparciem króla Edgara i jego żony Elfrydy[2].

Duży nacisk położył na edukację - sam osobiście uczył starszych uczniów w Winchesterze[4]. Był również uważany za głównego mecenasa sztuki sakralnej i zakładał warsztaty artystyczne. Za jego czasów Winchester zasłynął jako najważniejsza szkoła rękopiśmiennictwa[3][2].

Etelwold znany jest również z przebudowy katedry w Winchesterze[2]. Według legendy zdecydował się podnieść i powiększyć nawę świątyni w taki sposób, by w jej wnętrzu zamknąć grób św. Swituna[2].

Kiedy pod koniec panowania Edgara wyniknął spór o sukcesję po nim, Etelwold poparł Etelreda, podczas gdy Dunstan i Oswald zaliczali się do stronników Edwarda, który zasiadł na tronie jako pierwszy.

Etelwold od dłuższego czasu chorował[1]. Śmierć dosięgła go 1 sierpnia 984 roku w Beddington. Został pochowany w krypcie Old Minister w Winchesterze[1]. Kolejnym biskupem Winchesteru został Alphege. W 996 roku szczątki Etelwolda przeniesiono w pobliże ołtarza, co oznaczało translację i uznanie świętości jego osoby. Jego kult ograniczył się jednak tylko do Hampshire[2].

Wspomnienie liturgiczne Etelwolda przypada 1 sierpnia.

Przypisy

  1. a b c d e f g h i St Wthelwold (ang.). New Advent. [dostęp 2011-10-07].
  2. a b c d e f g h i j k l m n o St Aethelwold (AD 909-984) (ang.). Royal Berkshire History. [dostęp 2011-10-10].
  3. a b c d e f St Ethewold (ang.). Catholic Online. [dostęp 2011-10-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-10-18)].
  4. a b c Prosopography of Anglo Saxon England

Media użyte na tej stronie

Edgar in Regularis Concordia.jpg
King Edgar seated between St. Æthelwold, Bishop of Winchester, and St. Dunstan, Archbishop of Canterbury. From an eleventh-century manuscript of the Regularis Concordia. British Library MS Cotton Tiberius A iii.