Ethel Lilian Voynich

Ethel Lilian Voynich
Ilustracja
E. L. Voynich
Data i miejsce urodzenia

11 maja 1864
Cork, Irlandia

Data i miejsce śmierci

27 lipca 1960
Nowy Jork, USA

Język

angielski

Dziedzina sztuki

literatura

Ważne dzieła

Szerszeń, wyd. pol. "Iskry", W-wa, 1967

Ethel Lilian Voynich, z domu Boole (ur. 11 maja 1864 w hrabstwie Cork w Irlandii, zm. 27 lipca 1960 w Nowym Jorku) – brytyjska pisarka i muzyczka o lewicowych poglądach. Jej ojcem był sławny matematyk brytyjski George Boole, a mężem – Polak Michał Wojnicz, znany jako odkrywca i badacz słynnego manuskryptu.

Na uniwersytecie berlińskim studiowała slawistykę, specjalizując się w filologii rosyjskiej. Podczas pobytu w Petersburgu zetknęła się z kręgami zrewolucjonizowanej inteligencji rosyjskiej, interesując się zwłaszcza działalnością "Narodnej Woli". Kontynuację tego stanowiły bliższe kontakty z emigrantami politycznymi różnych narodowości po powrocie do Londynu. W emigracyjnym środowisku polskim poznała przyszłego męża, zapoznając się dzięki niemu także z historią walk wolnościowych narodu polskiego, co literackie odbicie znalazło później w powieści Oliwia Latham (1904)[1].

Największy rozgłos przyniosła jej jednak powieść Szerszeń (The Gadfly), wydana w czerwcu roku 1897 w Stanach Zjednoczonych i we wrześniu tego samego roku w Anglii), opowiadająca o walce rewolucyjnej poprzedzającej zjednoczenie XIX-wiecznych Włoch. Pierwsze polskie jej tłumaczenie (w przekładzie Marii Feldmanowej) ukazało się w 1911 roku.

Antyklerykalno-rewolucyjna powieść była niezwykle popularna w Związku Radzieckim w czasach stalinowskich i jako odpowiednia ideologicznie została przetłumaczona na wiele języków bloku krajów satelickich, w tym również w Chińskiej Republice Ludowej. Do śmierci Ethel Voynich sprzedano w ZSRR 2,5 mln egzemplarzy tej książki[2].

W 1955 radziecki reżyser Aleksandr Fajntsimmer nakręcił według powieści film fabularny pod tym samym tytułem (ros. Овод), do którego muzykę skomponował Dmitrij Szostakowicz. W 1980 na kanwie powieści ponownie nakręcono film w reżyserii Nikołaja Maszczenki (w którym Andriej Charitonow otrzymał nagrodę „Złota Nimfa Monte Carlo” w roku 1981 za rolę Artura).

Przypisy

  1. Notka biograficzna wydawcy w edycji powieści Szerszeń ("Iskry", Warszawa) z 1967 r.
  2. Angielskie tłumaczenie biograficznej broszury Jewgenyi Taratuty Our Friend Ethel Lilian Boole/Voynich, tłum. Séamus Ó Coigligh, 1957. PDF

Media użyte na tej stronie

Voynich Ethel Lilian.jpg
Picture of Ethel Lilian Voynich, the writer and namesake for an asteroid (minor planet 2032 Ethel). She was the daughter of the mathematician, George Boole.