Etiolacja

Białe szparagi

Etiolacja, wypłonienie – zjawisko polegające na niewytworzeniu zielonego barwnika chlorofilu w tkankach oraz szybkim wzroście wydłużeniowym łodygi roślin rozwijających się w ciemności. Podczas wzrostu w ciemności roślina wykorzystuje materiały zapasowe. Gdy znajdzie się na świetle, zachodzi proces deetiolacji, polegający na zahamowaniu wzrostu wydłużeniowego łodygi, rozwinięciu liści, wytworzeniu chlorofilu i rozpoczęciu procesu fotosyntezy. Receptorem światła w procesie deetiolacji jest fitochrom, który w etiolowanych siewkach występuje w dużych ilościach. Naświetlenie takich siewek światłem czerwonym lub białym. Powstający w wyniku oświetlenia fitochrom PFR występuje jako Phy A i Phy B. Forma A jest nietrwała i ulega szybkiemu rozpadowi. Rozpad fitochromu na świetle jest zjawiskiem nieodwracanym, a wyjątkowo wysokie stężenie występuje tylko u siewek.

Bibliografia

  • Jan Kopcewicz, Stanisław Lewak, Halina Gabryś: Fizjologia roślin. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2002, s. 498–520. ISBN 83-01-13753-3.

Media użyte na tej stronie

Spargel - Asparagus.jpg
Autor: Stephan Mosel z Gießen, Germany, Licencja: CC BY 2.0
Asparagus
Witlof en wortel.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Rasbak (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
picture made by myself; gegin of january; Witlof (Cichory);