Etiopski Kościół Ortodoksyjny

Etiopski Kościół Ortodoksyjny Tewahedo
ilustracja
Klasyfikacja systematyczna wyznania
Chrześcijaństwo
 └ Kościoły orientalne
Obrządek

aleksandryjski

Zwierzchnik
• tytuł zwierzchnika

Maciej I
Patriarcha Etiopii

Strona internetowa
Duchowny Kościoła etiopskiego

Etiopski Kościół Ortodoksyjny Tewahedo (amh. የኢትዮጵያ ኦርቶዶክስ ተዋሕዶ ቤተ ክርስቲያን; Yäityop'ya ortodoks täwahedo bétäkrestyan) – autokefaliczny Kościół wschodni posługujący się w obrzędowości rytem aleksandryjskim, a doktrynalnie związany z chrześcijaństwem przedchalcedońskim.

Kościół etiopski jako niezależny patriarchat wyodrębnił się w XX wieku z Kościoła koptyjskiego. Od zakończenia schizmy w 2018 roku Kościół ten miał jeden synod oraz dwóch urzędujących patriarchówMathiasa i Merkoriosa. Taki stan rzeczy panował do śmierci tego ostatniego w 2022 roku.

Historia

Powstał w IV wieku. Jego głównym językiem liturgicznym jest gyyz. Posiada wiele elementów wspólnych z judaizmem, np. szabat i obrzezanie. Cechuje go duża liczba postów: dla mnicha trwa on 286 dni w roku, a dla świeckich – 186 dni. Od powstania podlegał patriarsze koptyjskiemu w Aleksandrii, od 1959 roku jest autokefaliczny. Określanie go mianem „koptyjskiego” oznacza jedynie tyle, że jego liturgia, obyczaje i święte księgi są w dużej mierze wzorowane na Kościele koptyjskim. Do roku 1974 miał status kościoła państwowego, lecz po obaleniu Hajle Syllasje I stracił ten tytuł. W okresie rządów komunistycznych był prześladowany, ale po jego upadku zaczął odbudowywać swoje struktury. Po tym, jak Erytrea uzyskała niepodległość od Kościoła etiopskiego oddzielił się Erytrejski Kościół Ortodoksyjny.

Jest to największy z orientalnych Kościołów ortodoksyjnych. Szacuje się, że ma on obecnie 36 milionów wyznawców na całym świecie.

Jest członkiem Światowej Rady Kościołów[1].

Schizma

Na skutek zmiennej sytuacji politycznej w Kościele doszło do schizmy. Nie miała ona charakteru doktrynalnego. Gdy Kościół utracił status kościoła państwowego, w roku 1976 roku patriarcha Theophilos został aresztowany i zamordowany przez komunistyczną radę wojskową (Derg) lecz wiadomość ta nie została upubliczniona. W roku 1979 władze nakazały Kościołowi wybór nowego patriarchy, którym został abp Tekle Haymanot, pełniący urząd do 1988 roku. Jednak tego wyboru nie uznał Koptyjski Kościół Ortodoksyjny, który Kościołowi Etiopskiemu nadał autokefalię. Koptyjski Kościół Ortodoksyjny uważał, że dopóki nie są znane losy i okoliczności śmierci patriarchy Theophilosa to formalnie pozostaje on zwierzchnikiem Kościoła. Po śmierci patriarchy Haymanota, synod wybrał na ten urząd patriarchę Merkoriosa[2].

W roku 1991 roku gdy upadł reżim Dergu, a władzę przejęła koalicja znana jako Etiopski Ludowo-Rewolucyjny Front Demokratyczny patriarcha Merkorios został zmuszony do abdykacji i wraz z częścią hierarchii Kościoła uciekł do Stanów Zjednoczonych. Etiopski synod Kościoła wybrał na urząd patriarchy abp. Paulosa. Natomiast przebywający na emigracji patriarcha Merkorios oświadczył, że jego abdykacja jest nieważna co doprowadziło do powstania alternatywnego Synodu Etiopskiego Kościoła Prawosławnego na Uchodźstwie. Synod ten został uznany przez znaczną część etiopskiej diaspory w Stanach Zjednoczonych i w Europie Zachodniej. W 2012 roku po śmierci patriarchy Paulosa synod w Etiopii wybrał na urząd patriarchę Mathiasa[2].

Po 27 latach schizma została zakończona 26 lipca 2018 r. podczas liturgii w prawosławnym soborze św. Michała w Waszyngtonie. Na mocy zawartego porozumienia podpisanego w obecności premiera Etiopii dr. Abiya Ahmeda Aliego oraz hierarchów obu podzielonych jurysdykcji w miejsce Synodu Etiopskiego oraz Synodu na Uchodźstwie przywrócono jeden Synod Kościoła z dwoma urzędującymi patriarchami – Mathiasem i Merkoriosem, którzy będą sobie równi w sprawowanych godnościach[2].

3 maja 2022 roku zmarł patriarcha Merkorios[3].

Zobacz też

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Holy Eucharist Table, New Church of St. Mary of Zion (3344597228).jpg
Autor: A. Davey from Where I Live Now: Pacific Northwest, Licencja: CC BY 2.0

I can't offer any facts about this piece, which stands at the center of the raised area behind the low railing in the New Church of St. Mary of Zion.

For example, I'd love to know whether it was commissioned for the New Church of St. Mary of Zion, or whether it came from another, earlier church. Perhaps it was a gift from another nation's Orthodox Church. I suppose it would be out of the question to suppose it was a gift from the Vatican, but who knows? I would also like to know where and by whom it was made.

Originally, I referred to this piece as an "altar" in my description, but I called upon more informed viewers to explain its function and what the members of the Ethiopian Orthodox Tewahedo Church call it. I sensed I might have misidentified it and, sure enough, I had.

Flicrite smgebru came through. In his comment, which appears below, smgebru explained "This is not the alter. The alter is in the Holy of Holies. This is most likely the table where the Holy Eucharist is given to the recipients."

What I can do is express my awe and admiration for the craftsmanship and artistry that came together to produce this stunning piece of ecclesiastical furniture.

The table is a thing of beauty, even in its slightly battered and incomplete state. One wonders what could possibly have caused the damage to the molding at the top, and how one of the legs came to be missing.

Even I can tell the relief on the front of the table depicts the Last Supper.

The photo below shows the table in its architectural context.
Ethiopian Religious.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC BY 2.0