Etyka rozwoju

Etyka rozwojuteoria ukazująca normatywny wymiar rozwoju człowieka jako osoby, w którym podstawowymi założeniami są tezy o moralnym bytowaniu człowieka i osobowości etycznej, a także to, że osoba ludzka jest istotą integralną oraz bytem społecznym, bytem wartościującym i oceniającym oraz doskonalącym się[1].

Podstawowym pojęciem etyki rozwoju jest osobowość etyczna, rozumiana jako "taki stan rozwoju władz poznawczych i wolitywnych człowieka, który pozwala w sposób trwały dążyć do własnej doskonałości moralnej"[2], co oznacza zdolność człowieka do własnego rozwoju moralnego i etycznego w myśl wyznawanych wartości[3][4] (zob. aksjologia[a]).

Zobacz też

  • Kategoria:Etyka

Uwagi

  1. zob. cytaty z frazą „wartości człowieka”, m.in.[5]:
    • Kartezjusz: „Nie być użytecznym dla nikogo świadczy o braku wartości”.
    • Jan Paweł II: „Historia uczy, że demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm.”
    • Józef Tischner: „Tak jak prawda jest dla człowieka kluczem do świata, tak wolność jest kluczem, który wartości otwiera drogę w głąb człowieka.”
    • Stefan Wyszyński: „Ludzie ratują wartość pieniądza, ale nie umieją ratować wartości życia.”
    • Henning von Tresckow: „O wartości moralnej człowieka świadczy w ostatecznym rozrachunku gotowość oddania życia za przekonania.”
    • Carl Gustav Jung: „Wartość człowieka ostatecznie nigdy nie wyraża się w stosunku do drugiego człowieka, tylko w stosunku do siebie samego. Dlatego też nigdy nie powinniśmy uzależniać naszego poczucia własnej wartości albo też poczucia własnej godności od innych ludzi, bez względu na to, jak cierpielibyśmy z tego powodu.”

Przypisy

  1. G. Grzybek, Etyka rozwoju a wychowanie, Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszów 2010, s. 12
  2. Grzegorz Grzybek (1971–): Etyczne podstawy pracy socjalnej : Świadomość moralna, norma etyczna oraz wytyczne dla pracownika socjalnego i pedagoga społecznego. Bielsko-Biała: Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, 2007, s. 30, seria: Rozprawy Naukowe.
  3. Wartość. [w:] Powszechna Encyklopedia Filozofii [on-line]. [dostęp 2020-08-02].
  4. Krystyna Gutkowska , Paweł Kwieciński. Wartości życiowe młodych Polaków aktywnych zawodowo o stabilnej sytuacji finansowej. „Handel Wewnętrzny”. 360 (1), s. 250-265, 2016. Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur. ISSN 0438-5403. 
  5. Cytaty z frazą: wartości człowieka; 638 tekstów. [w:] Cytaty.info (2005-2020) [on-line]. [dostęp 2020-08-02].