Europa Plus

Ruch Społeczny Europa Plus
Skrót

Europa+

Lider

Aleksander Kwaśniewski

Przewodniczący

Marek Siwiec

Data założenia

22 lutego 2013 (jako stowarzyszenie)

Data rozwiązania

29 maja 2014 (koalicja)[1]

Adres siedziby

ul. Klasztorna 24/25,
61-799 Poznań

Partie
członkowskie

TR, SD, PD, PPP, do 7 lutego 2014 także SDPL i UL, do 23 listopada 2013 także Racja PL

Ideologia polityczna

socjalliberalizm, socjaldemokracja, proeuropeizm, antyklerykalizm, egalitaryzm, zielona polityka

Poglądy gospodarcze

zrównoważony rozwój, socjalizm rynkowy, państwo opiekuńcze

Grupa w Parlamencie
Europejskim

Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim

Młodzieżówka

Młodzi Plus

Barwy

     lazur      pomarańcz

Strona internetowa
Uszkodzony billboard w okręgu lubusko-zachodniopomorskim przed wyborami do PE w 2014

Europa Plus – polskie stowarzyszenie o charakterze politycznym założone w 2013 (o pełnej nazwie Ruch Społeczny Europa Plus), a także centrolewicowa koalicja kilku ugrupowań politycznych, które wspólnie startowały w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014.

Historia

Eurodeputowany Marek Siwiec, po opuszczeniu w grudniu 2012 Sojuszu Lewicy Demokratycznej, podjął współpracę z posłem Januszem Palikotem, zostając od stycznia 2013 reprezentantem Ruchu Palikota w Parlamencie Europejskim. Obaj politycy zapowiedzieli w styczniu 2013 utworzenie projektu Europa Plus[2]. W lutym zapadła decyzja o powołaniu wspólnego stanowiska programowego przez Ruch Palikota, Socjaldemokrację Polską, Unię Pracy, Rację Polskiej Lewicy i Unię Lewicy. 22 lutego 2013 Marek Siwiec i Janusz Palikot na wspólnej konferencji z byłym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim oficjalnie ogłosili budowanie nowego ruchu centrolewicowego i współpracę z posłem Ryszardem Kaliszem. Udziału w projekcie odmówił SLD[3], w związku z czym Ryszard Kalisz w kwietniu został wykluczony z tej partii i ogłosił powołanie związanego z Europą Plus stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska[4].

Wniosek o rejestrację stowarzyszenia RS Europa Plus został złożony 22 marca 2013 w sądzie rejestrowym w Poznaniu[5] i przyjęty kilka tygodni później[6][7].

12 kwietnia 2013 zaprezentowano pełnomocników wojewódzkich Europy Plus[8], a 9 maja deklarację programową ruchu[9]. 7 czerwca powołany został zespół polityczny Europy Plus. Do inicjatywy dołączyły wówczas Stronnictwo Demokratyczne i Polska Partia Pracy – Sierpień 80, które podpisały porozumienie o współpracy wspólnie z Ruchem Palikota, SDPL, Racją PL, Unią Lewicy oraz stowarzyszeniami DWP i RS Europa Plus[10]. Ostatecznie decyzję o nieprzystępowaniu do koalicji podjęła Unia Pracy. 24 czerwca do Europy Plus dołączyła Partia Demokratyczna – demokraci.pl[11].

23 czerwca 2013 kandydatka komitetu „Ruch Palikota Elbląg +” (występującego bez udziału niektórych podmiotów Europy Plus) Ewa Białkowska zajęła w przedterminowych wyborach na prezydenta Elbląga 6. miejsce spośród 10 kandydatów, a komitet nie uzyskał mandatów w radzie miasta.

26 lipca 2013 powołano młodzieżówkę ugrupowania pod nazwą „Młodzi Plus”, zrzeszającą działaczy poniżej trzydziestego roku życia. Jej koordynatorem został Patryk Jędrowiak[12].

6 października 2013 Ruch Palikota przekształcił się w Twój Ruch. Do nowej partii przystąpili także działacze RS Europa Plus[13], jednak stowarzyszenie nie zostało rozwiązane. Ponadto do Twojego Ruchu przeszła część liderów PPP-Sierpień 80 (a później także część członków SDPL). 23 listopada natomiast do TR przystąpiła Racja PL, rozwiązując się[14]. Przewodniczący stowarzyszenia Europa Plus Marek Siwiec został wiceprzewodniczącym TR, a szefem krajowej rady politycznej partii jeden z liderów RS Europa Plus Jan Hartman[13], który był inicjatorem utworzenia nowego ugrupowania.

Do koalicji Europa Plus dołączyły później stowarzyszenia Równość i Nowoczesność (Wandy Nowickiej) oraz Wolne Konopie[15]. 7 lutego 2014 decyzję o opuszczeniu koalicji Europa Plus podjęły SDPL i UL[16]. Związki z Europą Plus rozluźniła także PPP-Sierpień 80.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego koalicja Europa Plus wystartowała jako komitet „Europa Plus Twój Ruch”. Partiami reprezentowanymi na jej listach były TR, PD i SD (nie znaleźli się na nich przedstawiciele PPP-Sierpień 80). Koalicja zdobyła 252 699 głosów (3,58%) i nie uzyskała mandatów[17]. 29 maja zdecydowano o tym, że koalicja 3 dni wcześniej (z chwilą ogłoszenia oficjalnych wyników wyborów) przestała istnieć[18]. Liderzy stowarzyszenia Europa Plus, którzy wcześniej nie należeli do Ruchu Palikota, w ciągu kilku miesięcy po eurowyborach znaleźli się poza Twoim Ruchem (podobnie jak działacze związani z PPP – którzy powrócili do dawnej partii – czy byli liderzy Racji PL). W maju 2015 liderzy RSE+ wraz z liderami części innych organizacji, które brały udział w koalicji E+ (SDPL, UL, DWP, RóNo) powołali ruch Wolność i Równość[19] (w sierpniu swoją nazwę na WiR zmieniła Unia Lewicy, a Jan Hartman został koordynatorem rady politycznej tej partii).

Liderzy

Przewodniczącym stowarzyszenia został Marek Siwiec – jeden z trzech głównych założycieli obok Aleksandra Kwaśniewskiego i Janusza Palikota. Wiceprzewodniczącymi zostali Krzysztof Iszkowski i Robert Kwiatkowski. Wśród koordynatorów wojewódzkich znaleźli się m.in. Jan Hartman, Marta Niewczas, Dariusz Jacek Bachalski, Michał Kabaciński, Adam Jaworski, Włodzimierz Stępień, Krzysztof Makowski i Andrzej Włodarczyk[20]. Do liderów koalicji należeli też szefowie ugrupowań ją współtworzących: Paweł Piskorski (SD), Andrzej Celiński (PD) i Ryszard Kalisz (DWP).

Przypisy

  1. Tego dnia zdecydowano, że koalicja przestała istnieć z dniem 26 maja 2014.
  2. Paulina Jęczmionka: Marek Siwiec wprowadzi Ruch Palikota do Parlamentu Europejskiego?. gloswielkopolski.pl, 10 stycznia 2013.
  3. Dominik Uhlig, Jacek Kowalski: Kwaśniewski proponuje wspólną listę centrolewicy do europarlamentu. A SLD oburzone „biznesowo-liberalnym projektem” z udziałem Palikota. wyborcza.pl, 22 lutego 2013.
  4. Ryszard Kalisz przedstawił Stowarzyszenie Dom Wszystkich Polska. natemat.pl, 29 kwietnia 2013.
  5. Jest wniosek o rejestrację stowarzyszenia Europa Plus. onet.pl, 22 marca 2013.
  6. Europa Plus zarejestrowana!. mareksiwiec.pl, 10 maja 2013.
  7. Ruch Społeczny Europa Plus na stronie KRS
  8. Prezentacja pełnomocników wojewódzkich Europy Plus. mareksiwiec.pl, 12 kwietnia 2013.
  9. Deklaracja programowa Europa Plus. gazetaprawna.pl, 9 maja 2013.
  10. Powstał Zespół Polityczny Europy Plus. wp.pl, 7 czerwca 2013.
  11. Partia Demokratyczna dołączyła do Europy Plus. wp.pl, 24 czerwca 2013.
  12. Młodzi Plus, europaplus.org.pl, 26 lipca 2013
  13. a b Nowa partia Palikota to Twój Ruch. Koniec Ruchu Palikota. onet.pl, 6 października 2013.
  14. RACJA łączy się z Twoim Ruchem. racja.eu.
  15. Palikot ujawnił, kogo chciałby widzieć w Parlamencie Europejskim. wyborcza.pl, 8 lutego 2014.
  16. Unia Lewicy i SdPl opuściły koalicję Europa Plus. interia.pl, 7 lutego 2014.
  17. Wyniki głosowania. pkw.gov.pl, 26 kwietnia 2014.
  18. Kalisz: Z ogłoszeniem wyników koalicja przestała istnieć. interia.pl, 29 maja 2014.
  19. Sebastian Klauziński: Ruch Wolność i Równość powstaje na lewicy. wyborcza.pl, 15 maja 2015.
  20. Informacje na stronie Europy Plus.

Media użyte na tej stronie

Pieczątki.jpg
Autor: Stiopa, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wybory do Parlamentu Europejskiego w 2014 r., okręg lubuski i zachodniopomorski. Zdewastowany billboard z liderami stowarzyszenia „Europa Plus Twój Ruch”.