Europejska Agencja Środowiska

Europejska Agencja Środowiska
Ilustracja
Biurowiec przy Kongens Nytorv 6, siedziba agencji
SiedzibaKopenhaga, Dania
Data powołania1990
Data utworzenia30 października 1993
OrganizacjaUnia Europejska
DyrektorHans Bruyninckx
Budżet50 mln €[1]
Położenie na mapie Europy
Mapa konturowa Europy, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Europejska Agencja Środowiska”
Ziemia55°40′52″N 12°35′12″E/55,681111 12,586667
Strona internetowa

Europejska Agencja Środowiska (ang. European Environment Agency, EEA) – agencja Unii Europejskiej zajmująca się monitorowaniem stanu środowiska naturalnego.

Jest kierowana przez zarząd złożony z przedstawicieli rządów krajów członkowskich, przedstawicieli Komisji Europejskiej, oraz dwóch naukowców wyznaczonych przez Parlament Europejski wspomaganych przez komitet naukowy. Prezes Zarządu i czterech wiceprezesów piastuje stanowisko przez okres 3 lat.

Została ustanowiona na mocy rozporządzenia Rady (EWG) nr 1210/1990, z poprawką (rozporządzenie Rady (WE) nr 933/1999) i weszła w życie w 1994. Siedziba mieści się w Kopenhadze (Dania) przy Kongens Nytorv 6[2].

Członkowie

Kraje członkowskie UE stają się automatycznie członkami Agencji, jednak regulacja przewiduje, że członkami mogą zostać inne kraje, na mocy umowy zawartej między nimi i Wspólnotą Europejską.

W 2004 r. Agencja miała 31 członków. Było to pierwsze ciało UE, które otworzyło się na 13 krajów członkowskich przed rozszerzeniem z roku 2004. Po Brexicie liczy 32 członków, a sześć państw bałkańskich współpracuje z EEA. Wielka Brytania była członkiem agencji do 2020[3].

W 2021 członkami były[3]:

Kraje Bałkanów Zachodnich, jako tzw. kraje współpracujące z Agencją, prowadzą działania koordynacyjne stanowiące integralną część Sieci Eionet i wspierają Komisję Europejską w jej wysiłkach na rzecz procesu stabilizacji i stowarzyszenia ww. krajów z UE.

Cel Agencji

Jednym z najważniejszych celów jest wspieranie znaczącej i widocznej poprawy stanu środowiska naturalnego w Europie poprzez regularne dostarczanie tematycznych, rzeczowych i wiarygodnych informacji organom decyzyjnym i społeczeństwu.

Dnia 30 listopada 2010 r. instytucja ta opublikowała IV Raport Środowisko – stan i prognozy – SOER2010 – będący kompleksową oceną sposobu i przyczyn zmieniania się środowiska naturalnego Europy oraz podejmowanych w związku z tym działań. W jego podsumowaniu Agencja stwierdziła, że w pełni zintegrowane podejście do przekształcania Europy w ekologiczną gospodarkę efektywnie wykorzystującą zasoby może nie tylko przyczynić się do zdrowego środowiska, ale także zwiększyć dobrobyt i spójność społeczną.

Główni partnerzy

Adres

European Environment Agency
Kongens Nytorv 6,
DK-1050 Copenhagen K,
Denmark

Zobacz też

  • Agora obywatelska wobec wyzwania zmian klimatycznych

Przypisy

  1. Zestawienie dochodów i wydatków Europejskiej Agencji Środowiska na rok budżetowy 2016 – Budżet korygujący nr 2, Europejska Agencja Środowiska, 29 listopada 2016 [dostęp 2017-11-25] (pol.).
  2. 10th Anniversary of the European Environment Agency, Europejska Agencja Środowiska, 2004, s. 4.
  3. a b About Eionet, Europejska Agencja Środowiska (ang.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Kongens Nytorv 6.jpg
Autor: Panek, Licencja: CC BY-SA 4.0
Biurowiec przy Kongens Nytorv 6 w Kopenhadze – siedziba Europejskiej Agencji Środowiska.
Europe blank laea location map.svg
Autor: Alexrk2, Licencja: CC BY-SA 3.0
Ta mapa została stworzona za pomocą GeoTools.