Europejskie biuro do spraw języków rzadziej używanych
Europejskie biuro do spraw języków rzadziej używanych (ang. European Bureau for Lesser-Used Languages – EBLUL) – organizacja pozarządowa, której celem jest wspieranie i promowanie językowej różnorodności w Europie. Organizacja wspiera i łączy przede wszystkim społeczności używające języków mniejszości etnicznych. EBLUL reprezentuje w sumie ok. 46 milionów Europejczyków mówiących językami rzadko używanymi[1].
Działania podejmowane przez EBLUL
Organizacja ściśle współpracuje z Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim i Radą Europy.
Biuro dostarcza informacji na temat europejskiej polityki w zakresie wielojęzyczności oraz programów ją wspierających. Współpracując z państwowymi, regionalnymi i lokalnymi władzami oraz organizacjami wspierającymi rzadko używane języki, pomaga w nawiązywaniu współpracy między rządowymi i samorządowymi partnerami a reprezentantami tych mniejszości językowych.
EBLUL osiąga wyznaczone cele poprzez:
- dostarczanie instytucjom unijnym i instytucjom Rady Europy informacji na temat używania języków w poszczególnych regionach Europy oraz perspektyw ich przyszłego losu,
- rozpowszechnianie wiedzy wśród mniejszości językowych, na temat programów Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady Europy je wspierających,
- przeprowadzanie analiz, organizowanie seminariów, konferencji i innego rodzaju spotkań mających na celu zwrócenie uwagi na rzadko używane języki i posługujące się nimi społeczności.
Ocena działalności
Działalność Biura bardzo pozytywnie oceniana jest przez Radę Europy. W roboczym dokumencie, który powstał w grudniu 2008 roku, podkreśla się, że EBLUL wspiera dziedzictwo kulturowe i językowe mniejszości etnicznych, a także, że wskutek działania organizacji, systematycznie poprawia się sytuacja języków mniejszości i rzadziej używanych[2].
Konferencja EBLUL w Polsce
We wrześniu 2008 r., w Gdańsku, miała miejsce konferencja EBLUL (z cyklu corocznych spotkań o nazwie "Partnerstwo dla różnorodności – ang. Partnership for diversity). Była to pierwsza konferencja zorganizowana w nowym państwie członkowskim Unii. Konferencja odbyła się pod hasłem: Language Policy and the Regions in Europe. Organizatorzy podkreślali, że Gdańsk jest stolicą jednego z rzadko używanych języków europejskich – kaszubskiego.
Jednym z członków zarządu EBLUL jest Polak – Tomasz Wicherkiewicz.
Przypisy
- ↑ About Us (EBLUL). European Bureau for Lesser-Used Languages. [dostęp 2008-10-16]. (ang.).
- ↑ Doc. 11480, 7 January 2008, The European Charter for Regional or Minority Languages, Motion for a resolution, presented by Mr de Puig and others. Rada Europy. [dostęp 2008-12-19]. (ang.).
Zobacz też
Linki zewnętrzne
- Strona internetowa EBLUL. eblul.eurolang.net. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-04-26)]. (ang.)
- Nowa strategia ramowa w sprawie wielojęzyczności – dokument WE, (pol.)