Ewa Faryaszewska

Ewa Faryaszewska (ur. 10 kwietnia 1920 w Dąbrowie Górniczej, zm. 28 sierpnia 1944 w Warszawie[1]) – polska malarka i fotograficzka, kapral Armii Krajowej, autorka kolorowych fotografii z powstania warszawskiego.

Życiorys

Powstanie Warszawskie, fot. Ewa Faryaszewska

Urodziła się jako córka Ireny z domu Strokowskiej[2] oraz inżyniera górniczego Konstantego Faryaszewskiego – dyrektora kopalni „Flora”. W 1938 roku po śmierci ojca osiadła wraz z matką i rodzeństwem w Warszawie, gdzie rozpoczęła naukę na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych (ASP). Była wówczas również działaczką harcerską w ramach Chorągwi Warszawskiej.

Podczas okupacji niemieckiej działała w konspiracji niepodległościowej. Była łączniczką harcerskiego batalionu „Wigry”.

Podczas powstania warszawskiego, Ewa Faryaszewska działała w wydziale odpowiedzialnym za ratowanie zabytków kultury narodowej w obrębie Starego i Nowego Miasta, dokumentując jednocześnie zniszczenia za pośrednictwem aparatu fotograficznego. Zmarła w wyniku ran odniesionych w powstaniu, 28 sierpnia 1944 roku[3].

Jej zdjęcia z powstania warszawskiego ukazały się w opublikowanej w 2014 roku nakładem Muzeum Warszawy książce Magdaleny Wróblewskiej pt. Fotografie ruin. Ruiny fotografii 1944–2014[4].

Przypisy

  1. Ewa Faryszewska, 1944.pl [dostęp 2015-06-18] (pol.).
  2. Ewa Faryaszewska, 1944.pl [dostęp 2015-06-18] (pol.).
  3. Martwa muza z Powstania Warszawskiego, gazetagazeta.com [dostęp 2015-06-18] (pol.).
  4. Magdalena Wróblewska, "Fotografie ruin. Ruiny fotografii 1944 – 2014", culture.pl [dostęp 2015-06-18] (pol.).

Media użyte na tej stronie

Ewa Faryaszewska (grób).jpg
Autor: Mateusz Opasiński, Licencja: CC BY-SA 4.0
Grób Ewy Faryaszewskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie
Warsaw Uprising 12345.jpg
Powstanie Warszawskie (1 sierpnia - 3 października 1944), Rynek Staromiejski, strona Dekerta. Zdjęcie z trwających walk Armii Krajowej przeciwko niemieckim wojskom okupacyjnym. Ta unikalna fotografia Agfacolor (wynalazek z 1936) nie została pokolorowana. Kapral Armii Krajowej Ewa Faryaszewska w czasie Powstania Warszawskiego wykonała 31 fotografii kolorowych. Oryginalna kolekcja znajduje się w Muzeum Warszawy i została opublikowana w albumie „Fotografie ruin. Ruiny fotografii” w 2014 r. Fotografia barwna była w tamtych czasach rzadkością jednak w czasie Powstania Warszawskiego wykonano w sumie aż 4 klisze kolorowych zdjęć. W Muzeum Warszawy zachowała się powyższa kolekcja Faryaszewskiej oraz 16 kolorowych fotografii z Powstania Warszawskiego autorstwa niemieckiego lekarza z Wehrmachtu, chirurga Gerharda Wiechmanna (te wyjątkowe fotografie jeszcze nie zostały pokazane publicznie poza kilkoma zdjęciami w małym formacie w prasie w 2019[1]). Ponadto nieznany Niemiec wykonał 9 kolorowych fotografii w czasie Powstania Warszawskiego na których uwiecznił m.in. Kościół Świętego Krzyża, Zamek Królewski i Pałac Saski (fotografie te zostały już opublikowane w ilości 8 szt. w magazynie Stolica 40/1971 i 1 szt. przedstawiająca Kościół Wizytek w jednym z późniejszych numerów). Niestety opublikowano je w dość niskiej jakości natomiast oryginalne negatywy zaginęły po publikacji. Ostatnia kolekcja powstańczych kolorowych fotografii została wykonana przez Zbigniewa Borowczyka ale zaginęła w nieznanych okolicznościach (zachowały się tylko 3 kolorowe fotografie z wcześniejszego wydarzenia, z Powstania w Getcie Warszawskim (1943) Borowczyka na których widać kościół Św. A.Padewskiego przy ul.Senatorskiej i wielkie płomienie getta oraz 1 Karola Grabskiego z tego samego wydarzenia gdzie pokazano latarnię uliczną i czarny dym z getta i znajdują się one w Muzeum Historii Żydów Polskich).