Ewa Górecka
Ewa Górecka (ur. 7 grudnia 1961[1]) – polska chemiczka, pracownik Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, profesor nauk chemicznych. Zajmuje się chemią fizyczną ciekłych kryształów.
Życiorys
W 1985 ukończyła studia chemiczne na Uniwersytecie Warszawskim[2], następnie podjęła pracę na macierzystej uczelni. Tam w 1993 uzyskała stopień doktora na podstawie pracy Badania termodynamiczne i strukturalne ciekłych kryształów o nowych centrach mezogenicznych napisanej pod kierunkiem Wiesława Pyżuka, w 2000 stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy Wpływ chiralności molekularnej na strukturę i stabilność faz smektycznych. W 2010 otrzymała tytuł profesora nauk chemicznych[3].
Zajmuje się badaniami materiałów ciekłokrystalicznych. W czasie stypendium naukowego w Japonii w 1989 razem z A.D.L. Chaldani, Yukio Ouchim, Hideo Takezoei i Atsuo Fukudą odkryła antyferroelektryczny ciekły kryształ, za co w 1990 otrzymała nagrodę Japońskiego Towarzystwa Fizyki Stosowanej[2][4]. W 1998 została wyróżniona przyznawaną przez jej macierzysty wydział Nagrodą im. Wiktora Kemuli[5], w 2015 Nagrodą im. Wojciecha Świętosławskiego I stopnia przyznawaną przez Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Chemicznego[6]. W 2018 została laureatką Nagrody Prezesa Rady Ministrów[7]. Za otrzymanie materiałów ciekłokrystalicznych o strukturze chiralnej zbudowanych z niechiralnych molekuł otrzymała w 2020 Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej[2].
Jej mężem jest dziennikarz Piotr Górecki[8].
Przypisy
- ↑ Wniosek o zatrudnienie na stanowisku profesora zwyczajnego
- ↑ a b c Prof. Ewa Górecka – laureatka Nagrody FNP 2020
- ↑ Prof. dr hab. prof. dr hab. Ewa Górecka, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2021-01-16] .
- ↑ Ewa Hylewska Badanie przejścia między fazami smektycznymi SmA* - SmC* w ferroelektrycznych ciekłych kryształach z trójfenylowym mezogenem, s. 24
- ↑ Jubileusz 50-lecia Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego 1955-2005, wyd. Warszawa 2005, s. 10
- ↑ Nagrody im. profesora Wojciecha Świętosławskiego
- ↑ Prof. Ewa Górecka laureatką Nagrody Prezesa Rady Ministrów
- ↑ Z prof. Ewą Górecką rozmawia Anna Mateja, w: Laureaci Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, s. 37