Ewangelikalna Wyższa Szkoła Teologiczna we Wrocławiu

Ewangelikalna Wyższa Szkoła Teologiczna we Wrocławiu
Evangelical School of Theology in Wroclaw
Ilustracja
Wejście do byłego klasztoru augustianek, obecnie siedziby m.in. EWST
Typniepubliczna, teologiczna
Państwo Polska
Adresul. św. Jadwigi 12
50-266 Wrocław
Rektordr hab. Wojciech Szczerba, prof. EWST
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Ewangelikalna Wyższa Szkoła Teologiczna we Wrocławiu”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Ewangelikalna Wyższa Szkoła Teologiczna we Wrocławiu”
Ziemia51°06′52,81″N 17°02′25,19″E/51,114669 17,040331
Strona internetowa

Ewangelikalna Wyższa Szkoła Teologiczna we Wrocławiu (dawniej: Biblijne Seminarium Teologiczne we Wrocławiu) – niepubliczna ewangelikalna szkoła wyższa prowadzona przez związek wyznaniowy pn. Unia Ewangelikalna w Rzeczypospolitej Polskiej zlokalizowana we Wrocławiu. 19 października 2006 decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego została wpisana do rejestru uczelni niepublicznych i związków uczelni niepublicznych pod nr 186[1].

Charakterystyka

Uczelnia nie identyfikuje się z żadną konkretną konfesją protestancką, choć przyjmuje w swoim wyznaniu wiary fundamentalne dla ewangelikalnego protestantyzmu doktryny[2], przy szczególnym podkreśleniu roli Biblii jako ostatecznego autorytetu[3]. Szkoła jest otwarta na dialog międzywyznaniowy, kładzie nacisk na rozwój w trzech wymiarach: wiedzy, duchowości i praktycznego zaangażowania. Program akademicki obejmuje studia w zakresie z biblistyki i teologii chrześcijańskiej oraz przygotowanie do służby duszpasterskiej. Absolwenci uczelni otrzymują dyplom licencjata teologii i mogą kontynuować naukę na poziomie magisterskim w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie oraz uczelniach zagranicznych[4]. Uczelnia wydaje także recenzowane czasopismo naukowe pt. Theologica Wratislaviensia (ISSN 1734-4182) oraz utworzoną w jego obrębie serię Monografie.

Historia i siedziba

Pierwotnie, uczelnia nosząc nazwę Biblijne Seminarium Teologiczne działała jako jednostka organizacyjna Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP. W 2001 siedziba szkoły została przeniesiona do barokowego budynku zlokalizowanego na Wyspie Piasek, gdzie mieszczą się sale wykładowe, gabinety wykładowców, sala nabożeństw oraz akademik. Od 2006 funkcjonuje pod obecną nazwą i jest jednostką organizacyjną Unii Ewangelikalnej w RP. Jej pierwszym rektorem był pastor dr Zygmunt Karel.

Władze

Oferta

  • Studia licencjackie – skierowane są przede wszystkim do osób pragnących zdobyć podstawy teologiczne oraz praktyczne umiejętności do pracy we wspólnotach i organizacjach chrześcijańskich. Program licencjacki oferuje przedmioty z zakresu biblistyki, teologii systematycznej, języków starożytnych i nowożytnych, historii, misjologii, duszpasterstwa, psychologii czy apologetyki, które pozwalają zrozumieć rzeczywistość teologiczną, zarówno w jej historycznym ujęciu, jak i w odniesieniu do współczesnych wyzwań. Zaangażowanie praktyczne pod okiem opiekunów pomaga przełożyć zdobywaną wiedzę na praktykę życia. W ten sposób program licencjacki łączy w sobie sferę akademicką, rozwój duchowy oraz zaangażowanie praktyczne. Program licencjacki można realizować w trybie niestacjonarnym (4 lata). Po uzyskaniu dyplomu, absolwenci mogą kontynuować studia na poziomie magisterskim w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.
  • Szkoła liderów – służy poszerzeniu wiedzy głównie z dziedzin misji i ewangelizacji chrześcijańskiej oraz pogłębieniu wiadomości z podstawowych zagadnień i problematyki pracy duszpasterskiej we współczesnych wyzwaniach Kościoła. Kurs dokształcający Szkoły Liderów składa się z przedmiotów obowiązkowych i dowolnych, co pozwala każdemu uczestnikowi na jego indywidualne modelowanie w zależności od zainteresowań i potrzeb. Szkoła Liderów pozwala poznać podstawy teologii i zdobyć narzędzia do służby. Program można realizować w trybie stacjonarnym (1 rok) oraz niestacjonarnym (2 lata). Ze względu na swoją elastyczność kurs ten szczególnie polecany jest przez Szkołę animatorom, liderom oraz pracownikom wspólnot, którzy są już zaangażowani w misyjną i ewangelizacyjną pracę, a z różnych względów nie podejmują studiów teologicznych w pełnym wymiarze.
  • Studium Poradnictwa – jest ofertą kierowaną do osób zajmujących się pracą duszpasterską w Kościołach i wspólnotach chrześcijańskich, które pragną zdobyć wiedzę i praktyczne umiejętności dotyczące zapobiegania najczęstszym problemom dotykającym jednostki, małżeństwa i rodziny oraz promowanie zdrowych relacji we wspólnotach.
  • Szkoła Języków Biblijnych
  • Międzykulturowa Akademia Trzeciego Wieku - projekt kierowany do seniorów, którego celem jest realizacja programów z zakresu międzykulturowości i dialogu religijnego, a także trening kompetencji psychospołecznych.

Linki zewnętrzne

Literatura

  • Tadeusz J. Zieliński, Protestantyzm ewangelikalny. Studium specyfiki religijnej, Warszawa 2013, s. 112, 342, 350.

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Wrocław location map2.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa Wrocławia, Polska
Lower Silesian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of [[:en:Lower Silesian Voivodeship]Lower Silesian Voivodeship]], Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 51.9134 N
  • S: 49.9809 N
  • W: 14.7603 E
  • E: 17.9091 E
Education - Grad Hat.svg
Autor: Krzysztof Szymański, Licencja: CC BY 2.5
Czapeczka studencka
Dawny klasztor augustianek wrocław portal.jpg
Autor: Panek, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Dawny klasztor augustianek we Wrocławiu, ul. św. Jadwigi 12