2013–2014Polska Polska U-19(2)
2014–Polska Polska68(14)
  1. Aktualne na: 27 czerwca 2021.
  2. Aktualne na: 25 października 2021.

Ewelina Kamczyk (ur. 22 lutego 1996) – polska piłkarka, występująca na pozycji bocznego pomocnika we francuskim klubie FC Fleury 91 oraz bocznego pomocnika, bądź bocznego obrońcy w reprezentacji Polski.

Trenowanie piłki nożnej rozpoczynała w klubie LKS Krzyżanowice, następnie grała w zespole Czarni Gorzyce, z którym w 2012 roku[2] wywalczyła awans do I ligi.

Na początku 2013 roku przeszła do RTP Unii Racibórz[3], z którą w sezonie 2012/2013 zdobyła tytuł mistrzyni Polski[4].

W styczniu 2014 roku na skutek upadku RTP Unii Racibórz spowodowanego problemami finansowymi wraz z Gabrielą Grzywińską przeszła do Medyka Konin[5], z którym w 2014 i 2015 zdobyła mistrzostwo i Puchar Polski.

Wraz z zakończeniem sezonu 2014/2015 Ewelina przeniosła się do Górnika Łęczna[6] w barwach którego w sezonach 2015/16 i 2016/17 zdobyła dwa Wicemistrzostwa oraz dwa razy dotarła do finału Pucharu Polski. Ponadto w sezonie 2016/17 została Królową Strzelczyń Ekstraligi z dorobkiem 29 goli w 25 meczach, stając się tym samym najmłodszą królową strzelczyń w dziejach kobiecej Ekstraligi.

2 września 2017 roku w wygranym 0:1 meczu przeciwko Czarnym Sosnowiec rozegrała 100 spotkanie w historii swoich występów w Ekstralidze kobiet. Ten wyczyn udał się jej jako pierwszej zawodniczce ze złotej drużyny Mistrzostw Europy U17 z 2013 roku[7].

W sezonie 2017/18 wraz z Górnikiem zdobyła pierwsze w historii tego klubu Mistrzostwo oraz Puchar Polski, w finale którego górniczki pokonały drużynę Czarnych Sosnowiec 3:1[8][9]. Przełomowym momentem na drodze do Mistrzostwa Polski było wyjazdowe spotkanie z Medykiem Konin, które dla samej Eweliny okazało się być jednym z najlepszych spotkań w jej dotychczasowej karierze. Górnik w wyjazdowym meczu 1 kolejki zremisował z UKS SMS Łódź 1:1, natomiast w 10 kolejce grając przeciwko AZS PWSZ Wałbrzych przegrał u siebie 0:1. Mając na uwadze fakt, że aktualny Mistrz i główny rywal Medyk Konin na tamten moment wygrał wszystkie swoje spotkania, a także to iż w ostatnich latach 1-2 słabsze występy potrafiły zadecydować o Mistrzostwie Polski, to tytuł dla Górnika stanął pod wielkim znakiem zapytania. W 11 kolejce łęcznianki pojechały do Konina wiedząc, że porażka może im odebrać szanse na Mistrzostwo w tym sezonie. Górniczki przez całe spotkanie prezentowały się lepiej od koninianek, niemniej sam mecz okazał się być bardzo przewrotny. Co prawda Ewelina Kamczyk w 20 minucie strzeliła bramkę na 0:1, ale w 39 minucie po rzucie karny podyktowanym za faul na Lilianie Kostova, Patrycji Balcerzak udało się wyrównać na 1:1. II połowa szybko przybrała dla Górnika Łęczna jeszcze gorszy obraz. W 60 minucie po faulu w polu karnym na Nikol Kaletce została podyktowana kolejna jedenastka, którą ponownie wykorzystała Balcerzak, a 4 minuty później do bramki łęcznianek trafiła Anna Gawrońska. Górnik jeszcze na 11 minut przed końcowym gwizdkiem przegrywał 3:1 i tylko dzięki ogromnej determinacji całego zespołu, i znakomitej postawie Eweliny Kamczyk zdołał odwrócić losy spotkania na swoją korzyść. Kamczyk w tak krótkim czasie udało się trafić do siatki jeszcze trzy razy w 79 i 90 minucie (po rzucie karnym podyktowanym za faul na Dominice Grabowskiej) oraz w doliczonym czasie. Tym samym końcowy rezultat 3:4 przedłużył nadzieje Górnika na tytuł, który łęcznianki ostatecznie wywalczyły na trzy kolejki przed końcem rozgrywek, kiedy to w 24 kolejce pokonały u siebie ASZ PWSZ Wałbrzych 2:1[10][11].

Ponadto sezon 2017/18, podobnie jak poprzedni, był dla niej bardzo udany pod kątem strzeleckim, ponownie została królową strzelczyń Ekstraligi z dorobkiem 35 goli w 26 meczach[12], natomiast w Pucharze Polski w 4 meczach udało jej się trafić do siatki aż 6 razy [13].

Po zakończeniu sezonu 2020/21 jako wolna zawodniczka związała się nowym kontraktem z francuskim klubem FC Fleury 91[14].

Na rozegranych w czerwcu 2013 roku Mistrzostwach Europy do lat 17 Ewelina zdobyła wraz z reprezentacją Polski U-17 złote medale. W meczu finałowym zdobyła jedyną bramkę, dającą Polsce zwycięstwo ze Szwecją 1:0[15].

W Reprezentacji A zadebiutowała 9 marca 2014 roku w meczu przeciwko Chorwacji w ramach turnieju Istria Women's Cup, wygranym przez Polskę 3:1.[16] Swoją pierwszą bramkę dla Kadry A strzeliła w spotkaniu przeciwko Estonii 16 lipca 2014 roku, w wygranym przez Polki meczu 5:1.[17] W lutym 2017 r. otrzymała powołanie na turniej Gold City Women's Cup, który odbył się między 1 a 7 marca w Turcji. Reprezentacja Polski wygrała turniej pokonując Kosowo 5:0, remisując z Rumunią 2:2 i pokonując Turcję 2:1. Ewelina wystąpiła we wszystkich trzech spotkaniach[18][19][20][21].

Między 27 lutego a 6 marca 2019 roku wraz z reprezentacją wzięła udział w prestiżowym portugalskim turnieju towarzyskim Algarve Cup. Polki przystąpiły do zawodów jako najniżej notowana drużyna w rankingu FIFA, jednak dzięki dobrej postawie udało im się ostatecznie wywalczyć srebro[22].

Sukcesy klubowe

Mistrzostwo Polski (2012/13, 2013/14, 2014/15, 2017/18, 2018/19, 2019/20)

Wicemistrzostwo Polski (2015/16, 2016/17)

Brązowy medal Mistrzostw Polski (2020/21)

Puchar Polski (2013/14, 2014/15, 2017/18, 2019/20)

Finał Pucharu Polski (2012/13, 2015/16, 2016/17)

Półfinał Pucharu Polski (2018/19)

Sukcesy reprezentacyjne

Mistrzyni Europy do lat 17 (2013)

Sukcesy indywidualne

Królowa strzelczyń Ekstraligi (2016/17, 2017/18, 2018/19, 2019/20, 2020/21)

1. Dokładna liczba spotkań i bramek nieznana.
  3. Ewelina Kamczyk zawodniczką RTP Unia Racibórz (pol.). lks-krzyzanowice.futbolowo.pl, 14 stycznia 2013. [dostęp 2013-06-28].
  4. Paweł Strzelczyk: RTP Unia Racibórz po raz piąty z rzędu mistrzem Polski! (pol.). www.raciborz.com.pl, 12 czerwca 2013. [dostęp 2013-06-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
  5. Sport - Kamczyk i Grzywińska zawodniczkami Medyka - Konin24.info, konin24.info [dostęp 2017-11-18] (pol.).
  6. Zmiany kadrowe w Medyku POLOmarket. Odchodzą cztery piłkarki, LM.pl - Portal Wielkopolski Wschodniej [dostęp 2015-11-26].
  7. STO Kamczyk - KobiecaPilka.pl - piłka nożna kobiet, kobiecapilka.pl [dostęp 2017-11-18].
  9. Górnik Łęczna z podwójną koroną! Piłkarki GKS pokonały Czarnych Sosnowiec i zdobyły Puchar Polski - Kurierlubelski.pl, www.kurierlubelski.pl [dostęp 2018-06-11] (pol.).
  10. Skrót meczu 11 kolejki Ekstraligi Kobiet Medyk Konin vs Górnik Łęczna 3:4 - YouTube, www.youtube.com [dostęp 2018-06-11] (ang.).
  11. Medyk - Górnik 3:4. Kamczyk przywróciła nadzieję - Dziennik Wschodni, www.dziennikwschodni.pl [dostęp 2018-06-11] (pol.).
  14. Ewelina Kamczyk zagra we Francji – Polskie Radio Lublin, lublin.pl [dostęp 2021-06-29] (pol.).
  16. futbolkobiet.pl | Reprezentacja Polski grała w Istria Women's Cup, futbolkobiet.pl [dostęp 2017-11-18] [zarchiwizowane z adresu 2017-02-02] (ang.).
  18. Powołania na Gold City Women’s Cup, tylkokobiecyfutbol.pl [dostęp 2017-11-18] (pol.).
  19. Wysokie zwycięstwo z Kosowem w Gold City Women's Cup - Łączy nas piłka, www.laczynaspilka.pl [dostęp 2017-12-02].
  20. [REPREZENTACJA KOBIET] Polska zremisowała z Rumunią - Łączy nas piłka, www.laczynaspilka.pl [dostęp 2017-12-02].
  21. [GOLD CITY WOMEN'S CUP] Zwycięstwo Polek! - Łączy nas piłka, www.laczynaspilka.pl [dostęp 2017-11-18].
  22. [KADRA KOBIET] Powołania krajowe na Algarve Cup - Łączy nas piłka, www.laczynaspilka.pl [dostęp 2019-03-09].