Führungsakademie der Bundeswehr

Führungsakademie der Bundeswehr
– FüAkBw –
FueAkBw
Godło
Dewiza

Mens agitat molem

Data założenia

15 maja 1957

Typ

uczelnia wojskowa

Państwo

 Niemcy

Adres

Manteuffelstraße 20
22587 Hamburg

Liczba pracowników

350 (w tym ok. 100 docentów)[1]

Liczba studentów

ponad 600 jednocześnie
ok. 3000 uczestników rocznie[2]

Rektor

Generalmajor Achim Lidsba

Położenie na mapie Hamburga
Mapa konturowa Hamburga, po lewej znajduje się punkt z opisem „Führungsakademie der Bundeswehr– FüAkBw –”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, u góry znajduje się punkt z opisem „Führungsakademie der Bundeswehr– FüAkBw –”
Ziemia53°33′41″N 9°49′51″E/53,561389 9,830833
Strona internetowa

Führungsakademie der Bundeswehr (FüAkBw) – uczelnia wojskowa i centralna placówka szkoleniowa wszystkich oficerów sztabowych Bundeswehry w Niemczech.

Informacje ogólne

Akademia Dowódców została założona 15 maja 1957 roku (początkowo w Bad Ems). Kontynuuje ona jednak starsze tradycje Pruskiej Akademii Wojennej (niem. Preußische Kriegsakademie), która istniała w Berlinie. W 1958 roku uczelnia została przeniesiona do Hamburga, gdzie usadowiono ją w „Koszarach Clausewitza” (niem. Clausewitz-Kaserne) w dzielnicy Nienstedten. W miarę rozwoju przyłączono do akademii dodatkowo „Koszary im. hrabiego von Baudissin” (niem. Generalleutnant-Graf-von-Baudissin-Kaserne) w sąsiedniej dzielnicy Hamburga – Osdorf. Na terenie Koszarów Clausewitza w połowie 2000 roku oddano do użytku centrum ćwiczeń symulacyjnych CAX pod nazwą Manfred-Wörner-Zentrum. Studenci mogą korzystać ze specjalistycznej biblioteki liczącej ponad 125.000 tomów i 4.000 czasopism fachowych, wypożyczalni samochodów, rowerów i przedszkola (dla towarzyszącego potomstwa)[3]. W hierarchii wojskowej uczelnia podlega pod komendę wspólnej Bazy Sił Wojskowych (niem. Kommando Streitkräftebasis (KdoSKB)) w Bonn. W wyjątkowych przypadkach mogą kształcić się tu również cywile.

Cele edukacji

Hamburska akademia dowódców przygotowuje doświadczonych oficerów do przejęcia wyższych funkcji w sztabach NATO, UE i ONZ. Podczas edukacji w hamburskiej akademii uczą się oni myśleć i działać w kategoriach państwa, gospodarki, społeczeństwa oraz w kooperacji międzynarodowej wspierając się na naukowych metodach.

Ważną rolę podczas edukacji odgrywa rozwój zdolności interkulturalnych, etycznych oraz zdolności współdziałania nie tylko różnych gatunków broni, ale i w multinarodowych, koordynowanych związkach mieszanych. Ponadto absolwenci nie tylko polepszają swe zdolności analityczne, ale i umiejętność prognozowania rozwoju różnych scenariuszy[4].

Organizacja studiów

Większość niemieckich oficerów ukończyła poprzednio studia na jednym z uniwersytetów Bundeswehry. Na tym fundamencie bazują szkolenia akademii dowódców, które można odbyć zarówno w formie studiów dziennych, jak i poszczególnych modułów lub nawet pojedynczych seminariów w dowolnym wieku czy momencie kariery w sensie „ustawicznego kształcenia”.

Szkolenia dla przyszłych oficerów sztabowych

SOL

Podstawowym „produktem” hamburskiej akademii dowódców jest 47-dniowe szkolenie na oficerów sztabowych (niem. Stabsoffizierlehrgang, w skrócie „SOL”)[5]. Pomyślne ukończenie tego szkolenia na akademii dowódców umożliwia młodszym oficerom zawodowym awansy na wyższe stopnie oficerskie (np. na majora wojsk lądowych, kapitana korwety w marynarce lub na wyższych oficerów sztabowych). Jest to jedyne szkolenie hamburskiej akademii dowódców kończące się egzaminem. W szkoleniu bierze udział do 200 oficerów. Szkokenia dbywają się trzy razy w roku[5].

SFL

Około 85% absolwentów SOL bierze udział w 14-dniowym dokształceniu dla oficerów sztabowych (niem. Stabdoffizierfortbildungslehrang, w skrócie „SFL”), które uprawnia ich do pracy w sztabach wojskowych, centrach zarządzania i urzędach[5].

Szkolenia dla wyższych oficerów sztabowych

Akademia kształci oficerów w kursach (nominalnie) narodowych i międzynarodowych. W kursach „narodowych” biorą również udział oficerowie z krajów członkowskich NATO i UE, podczas gdy w „międzynarodowych” mogą uczestniczyć oficerowie z całego świata przy udziale oficerów niemieckich, pełniących rolę „gospodarzy” – również po zajęciach.

LGAN

Pośród absolwentów szkolenia SOL około 15% do 18% kwalifikuje się na wyższych oficerów sztabowych. Do dyspozycji stoi 100 miejsc[5]. 30% uczestników szkolenia to oficerowie z innych krajów NATO i UE[4]. Kwalifikacje te zdobywają oni biorąc udział w dwuletnich studiach dla przyszłych członków sztabu generalskiego lub admiralskiego (niem. Lehrgang für Generals-/ Admiralstabsdienst National, w skrócie „LGAN”). Szkolenie to uprawnia do pracy w sztabach nawet najwyższego szczebla oraz wypełniania samodzielnych funkcji dowódczych. Zamiast klasycznej pracy dyplomowej, oficerowie muszą sporządzić tzw. „pracę roczną” (niem. Jahresarbeit). Najlepsze prace są nagradzane przez „Towarzystwo Clausewitza” (niem. „Clausewitz-Gesellschaft”). Najlepszy absolwent rocznika otrzymuje nagrodę imienia Generała Heusingera (niem. General-Heusinger-Preis).

LGAI

Od 1962 roku odbywają tutaj szkolenia również zagraniczni oficerowie, tj. na służbie państw niebędących członkami NATO ani UE. Mają oni zarezerwowane dwie trzecie miejsc szkoleniowych[6]. Biorą oni udział w specjalnie dla nich skoncypowanym szkoleniu dla przyszłych członków sztabów generalskich lub admiralskich (niem. Lehrgang Generalstabs-/ Admiralstabsdienst International, w skrócie „LGAI”), które trwa 10 miesięcy. Cele tego szkolenia są nie są porównywalne z LGAN, bowiem chodzi tu nie tyle o nabycie umiejętności dowódczych, tylko o przekazanie niemieckich wzorców kulturalnych, etycznych – kluczowym hasłem jest tu postawa „obywatela w mundurze” (niem. Bürger in Uniform) – i dowódczych oraz budowę osobistych powiązań oraz znajomości. Wybór uczestników szkolenia dokonywany jest wspólnie z niemieckim Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Federalnym Ministerstwem Obrony oraz służbami dyplomatycznymi krajów pochodzenia kandydatów, którzy w ojczyźnie wytypowani zostali nawet do pełnienia najwyższych funkcji wojskowych. Mimo międzynarodowego charakteru tego szkolenia językiem wykładowym jest niemiecki, którego zagraniczni studenci uczą się poprzednio w centrum nauki języków w Hürth[6]. Zagraniczni adepci wspierani są przez miejscowych mentorów, którymi są niemieccy uczestnicy szkolenia, dla których zarezerwowana jest czwarta część miejsc[5].

ESich

Wszyscy niemieccy absolwenci szkolenia LGAN oraz wybrani absolwenci szkolenia LGAI biorą udział w czterotygodniowym szkoleniu na temat europejskiej architektury bezpieczeństwa (niem. Lehrgang Europäische Sicherheit – ESich). Chodzi tu przede wszystkim o europejskie struktury bezpieczeństwa w ramach NATO i UE[5].

UNSOC

Ofertę szkoleń hamburskiej akademii dopełnia cały bukiet szkoleń zadedykowanych niemieckim i zagranicznym kandydatom na sztabowców i dowódców misji ONZ pod nazwą United Nations Staff Officer Course (UNSOC). Odbywają się one w języku angielskim i są certyfikowane przez ONZ.

Dane statystyczne

Na akademii dowódców w Hamburgu wykłada ponad 100 docentów, których wspomaga ponad 250 wojskowych i cywilnych pracowników pomocniczych. Jednocześnie może tu brać udział w szkoleniach ponad 600 studentów, w tym do 250 oficerów z około 60 narodów. 50 z nich pochodzi z krajów spoza NATO i UE. Co roku opuszcza uczelnię ponad 3000 uczestników 80 szkoleń i 500 wykładów różnego typu[7].

Do tej pory (1962–2014) w szkoleniach LGAI wzięło udział ponad 2400 oficerów ze 120 krajów. Około jedna czwarta absolwentów tego szkolenia to oficerowie Bundeswehry[6]. Natomiast dwuletnie studia LGAN ukończyło do 2012 roku ponad 4800 oficerów niemieckich.

Uczelnie partnerskie

Europa

  • Landes-verteidigungs-akademie, Austria
  • European Security and Defence College, Belgia
  • Royal Danish Defence College, Dania
  • Baltic Defence College, Estonia
  • École de Guerre, Francja
  • National Defence Academy, Gruzja
  • Escuela Superior de las Fuerzas Armadas, Hiszpania
  • Nederlandse Defensie Academie, Holandia
  • Akademia Sztuki Wojennej, Polska
  • Universitatea Naţională de Apărare Carol I, Rumunia
  • Armed Forces Academy of General Milan Rastislav Štefánik, Słowacja
  • Höhere Kaderausbildung der Schweizer Armee, Szwajcaria
  • Zrínyi Miklós University of National Defence, Węgry
  • Joint Services Command and Staff College, Wielka Brytania
  • Istituto Superiore di Stato Maggiore Interforze, Włochy

Ameryka Południowa

  • Escuela Superior de Guerra Conjunta de las Fuerzas Armadas, Argentyna
  • Army Command and General Staff College Escola Marechal Castello Branco, Brazylia
  • Academia de Guerra Chile, Chile

Ameryka Północna

Azja i Oceania

  • Australian Defence College, Australia
  • National Defence University of PLA China, Chiny
  • National Defense College of the Philippines, Filipiny
  • Universitas Pertahanan Indonesia, Indonezja
  • Peace Operation Training Center, Jordania
  • National Defence University, Kazachstan
  • Korean National Defense University, Korea
  • Command and Staff College, Pakistan

Afryka

  • National Defence College, Nigeria
  • Tunisian Institut de la Defense, Tunezja

Komendanci akademii

Nr.Ranga i nazwiskoTSKObjęcie urzęduOdejście z urzędu
19Generalmajor Achim LidsbaHeer14 lipca 2011---
18Generalmajor Robert BergmannHeer7 lutego 200814 lipca 2011
17Generalmajor Wolf-Dieter LöserHeer14 lipca 20057 lutego 2008
16Generalmajor Hans-Christian BeckHeer31 marca 200114 lipca 2005
15Konteradmiral Rudolf LangeMarine27 stycznia 199630 marca 2001
14Generalmajor Hartmut OlboeterLuftwaffe1 lipca 199326 stycznia 1996
13Generalmajor Klaus ReinhardtHeer23 października 199030 czerwca 1993
12Generalmajor Werner von SchevenHeer1 kwietnia 198822 października 1990
11Generalmajor Jörn SöderHeer1 kwietnia 198630 marca 1988
10Generalmajor Dieter ClaussHeer1 kwietnia 198431 marca 1986
9Konteradmiral Dieter WellershoffMarine1 kwietnia 198131 marca 1984
8Generalmajor Heinz Walther von zur GathenHeer1 października 197731 marca 1981
7Generalmajor Eberhard WagemannHeer1 października 197430 września 1977
6Generalmajor Rudolf JenettLuftwaffe1 października 197030 września 1974
5Generalmajor Hans HinrichsHeer1 października 196630 września 1970
4Generalmajor Jürgen BenneckeHeer1 października 196430 września 1966
3Generalmajor Ulrich de MaizièreHeer1 kwietnia 196230 września 1964
2Generalmajor Hellmuth LaegelerHeer1 października 195931 marca 1962
1Generalmajor Heinz GaedckeHeer1 sierpnia 195730 września 1959
Oberst i. G. Detlev von Rumohr (komendant kommisaryczny)Heer1 stycznia 195731 lipca 1957

Wybitni absolwenci

  • Generał Raza Muhammad (Pakistan)
  • Generał Khalid Shameem Wynne (Pakistan)
  • Generał Devinda Kalupahana (Sri Lanka)
  • Generał Leanne van den Hoek (Holandia)
  • Komandor Shahid Azmat Wain (Pakistan)
  • Generał Tariq Ghafoor (Pakistan)
  • Admirał Atle Torbjørn Karlsvik (Norwegia)
  • Generał Harald Sunde (Norwegia), Minister Obrony, szef armii
  • Generał Gert Bastian, współzałożyciel Partii Zielonych (Niemcy)
  • Generał Peter Heinrich Carstens (były) szef JFC Brunssum (Niemcy)
  • Generał Hans-Lothar Domröse (były) Szef JFC Brunssum (Niemcy)
  • Admirał Hans Frank, szef BAKS (Niemcy)
  • Generał Werner Freers, szef SHAPE (Niemcy)
  • Generał Helge Hansen (były) szef Allied Command Europe Mobile Force (Niemcy)
  • Generał Georg Klein (były) komendant obozu ISAF w Kunduz (Niemcy)
  • Generał Harald Kujat (były) szef Bundeswehry (Niemcy)
  • Admirał Rudolf Lange, polityk liberalny (Niemcy)
  • (były przewodniczący) NATO Military Committee, Generał Klaus Naumann (Niemcy)
  • Generał Gunter Schneider (były) komendant misji ISAF (Niemcy)
  • Generał Wolfgang Schneiderhan (były) szef Bundeswehry (Niemcy)
  • Generał Jörg Schönbohm, polityk chadecki (Niemcy)
  • Günter Schwarz, polityk socjaldemokratyczny (Niemcy)
  • Generał Faisal Tanjung (Indonezja)
  • Marszałek lotnictwa Herman Prayitno (Indonezja)
  • Generał lotnictwa Edvardas Mažeikis (Litwa)
  • Generał Jonas Vytautas Žukas (Litwa)
  • Generał Jiří Halaška (Czechy)
  • Admirał Frank Trojahn, szef marynarki (Dania)
  • Colonel Wolfgang W.E. Samuel, publicysta (USA)

Literatura

  • Detlef Bald, Wilhelm Nolte, Hans-Heinrich Steyreiff (Hrsg.): Generalstabsausbildung zwischen Gesellschaft und Militär. Das Jahresarbeiten-Archiv. Mittler, Herford u.a. 1991, ISBN 3-8132-0375-1.
  • Freundeskreis Ausbildung Ausländischer Offiziere an der Führungsakademie der Bundeswehr e.V. (Hrsg.): „Eine völkerverbindende Institution. Über die Internationalität an der Führungsakademie der Bundeswehr. Mit Farbfotos von Lothar W. Brenne-Wegener”, 2. Auflage, Mittler, Hamburg u.a. 2001, ISBN 3-8132-0773-0.
  • Uwe Hartmann (Hrsg.): Analysen und Perspektiven. Studien zu Politik, Staat und Gesellschaft. Ausgewählte Jahresarbeiten von Absolventen der Führungsakademie der Bundeswehr (= Schriftenreihe des Wissenschaftlichen Forums für Internationale Sicherheit. Band 14). Mit einem Vorwort von Eckardt Opitz. Edition Temmen, Bremen 1999, ISBN 3-86108-737-5.
  • Dietmar Klos (Red.): 50 Jahre Führungsakademie der Bundeswehr. 1957–2007. Mittler, Hamburg u.a. 2007, ISBN 978-3-8132-0881-8.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Germany location map.svg
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Germany (Wp article: en:Germany)
Education - Grad Hat.svg
Autor: Krzysztof Szymański, Licencja: CC BY 2.5
Czapeczka studencka
FüAkBw.svg
Wappen der Führungsakademie der Bundeswehr