Fałsz materialny

Fałsz materialny
KK z 1997
Ciężar gatunkowy

występek

Przepis

art. 270 § 1 k.k.

Kara

pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, kara grzywny lub ograniczenia wolności

Strona podmiotowa

umyślna w zamiarze bezpośrednim i ewentualnym

Odpowiedzialność od 15. roku życia

nie

Typ kwalifikowany

nie

Typ uprzywilejowany

nie

Zastrzeżenia dotyczące pojęć prawnych

Fałsz materialny – występek polegający na przerobieniu lub podrobieniu dokumentu. Karalne jest również używanie przerobionego lub podrobionego dokumentu jako autentycznego. Dla bytu przestępstwa nie ma znaczenia, czy treść tak powstałego dokumentu odpowiada prawdzie.

  • Przerobienie polega na zmianie treści istniejącego oryginalnego dokumentu przez osobę do tego nieupoważnioną,
  • Podrobieniem jest natomiast sporządzenie dokumentu, który ma wywoływać wrażenie, że pochodzi od innej osoby. Wówczas powstaje falsyfikat dokumentu. Dotyczy to także podpisania się cudzym nazwiskiem za zgodą tej osoby.

Przestępstwem jest również wypełnienie lub użycie blankietu opatrzonego cudzym podpisem (np. weksla in blanco) niezgodnie z wolą osoby podpisanej na blankiecie i na jej szkodę. Jednak sprawca, który dopuścił się podrobienia lub przerobienia weksla in blanco (przede wszystkim podpisu na wekslu) odpowiada jak za fałszowanie pieniędzy.

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Scale of justice gold.png Artykuł uwzględnia ograniczony pod względem terytorialnym stan prawny na 10 października 2010. Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć prawnych w Wikipedii.

Media użyte na tej stronie