Fabryka Łożysk Tocznych – Kraśnik

Fabryka Łożysk Tocznych – Kraśnik S.A.
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Siedziba

Kraśnik

Adres

23-210 Kraśnik
ul. Fabryczna 6

Data założenia

1938

Forma prawna

spółka akcyjna

Prezes

Grzegorz Jasiński

Przewodniczący rady nadzorczej

Gao Shaobing

Udziałowcy

ZXY Luxembourg Inwestment S.a r.l. z siedzibą w Luksemburgu (89,15%)
Skarb Państwa (2,37%)

Nr KRS

0000051491

Dane finansowe
Kapitał zakładowy

72 300 000 PLN

Położenie na mapie Kraśnika
Mapa konturowa Kraśnika, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Fabryka Łożysk Tocznych – Kraśnik S.A.”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Fabryka Łożysk Tocznych – Kraśnik S.A.”
Położenie na mapie powiatu kraśnickiego
Mapa konturowa powiatu kraśnickiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Fabryka Łożysk Tocznych – Kraśnik S.A.”
Ziemia50°57′55,1″N 22°10′35,5″E/50,965306 22,176528
Strona internetowa

Fabryka Łożysk Tocznych – Kraśnik Spółka Akcyjna – przedsiębiorstwo mające swoją siedzibę w Kraśniku. Głównym asortymentem produkowanym w zakładzie są łożyska toczne i ich elementy (wyroby i półfabrykaty po kuciu i prasowaniu). Ponadto w FŁT-Kraśnik S.A. produkowane są wrzeciona szlifierskie, łożyskowe zestawy naprawcze, oprzyrządowanie i narzędzia różne oraz maszyny, urządzenia, podzespoły obrabiarek wraz z dokumentacją projektowo-konstrukcyjną.

Historia

Przedsiębiorstwo powstało w 1938 roku jako Fabryka Amunicji Nr 2, budowana w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego. Lokalizacja budowy obejmowała kompleks leśny między miastem Kraśnik a Urzędowem, łącznie ponad 676 ha. Równolegle z budową zakładu, kompletowano załogę i rozpoczęto budowę osiedla dla około 6 tysięcy mieszkańców. Osiedle przyjęło nazwę Dąbrowa Bór. Do wybuchu wojny powstało w różnym stopniu zaawansowania 39 budynków mieszkalnych i 6 ogólnej użyteczności (m.in. szkoła, szpital, dom kultury – kino).

Profil produkcyjny fabryki obejmował wyrób artyleryjskiej amunicji kalibrów od 37 do 155 mm. Do wybuchu wojny rozpoczęto jedynie produkcję zapalników.

Kadrę techniczną i kwalifikowanych warsztatowców stanowili pracownicy z zakładów w Radomiu, Skarżysku i Warszawie, natomiast na robotników przyuczano okoliczną młodzież.

Pierwszym dyrektorem naczelnym Fabryki Amunicji Nr 2 był inż. Gutkowski, technicznym – inż. Gokieli.

II wojna światowa

W wyniku wybuchu II wojny światowej przerwano prace budowlane w fabryce i osiedlu mieszkaniowym. 2 września 1939 roku lotnictwo niemieckie zbombardowało tory kolejowe uszkadzając też kilka hal produkcyjnych. Okupacja Dąbrowy Bór rozpoczęła się 15 września 1939 roku, zakład przejęły wojska niemieckie, a przybyła wraz z nimi grupa specjalna objęła administrację zakładu. Przedtem udało się zorganizować 4 transporty ewakuacyjne z maszynami i urządzeniami, które ekspediowano w kierunku Krzemieńca.

Podczas okupacji wywieziono z zakładu, co cenniejsze maszyny do Rzeszy. Pozostałe zgromadzono w jednej hali uruchamiając z czasem warsztat remontowy dla pojazdów wojskowych oraz produkcję części do samolotów typu Heinkel. Kilka hal przeznaczono na magazyny zboża kontyngentowego i magazyn żywnościowy. Część terenu obejmującego zakład i pobliskie osiedle odgrywała rolę obozu koncentracyjnego, będącego swego rodzaju filią obozu na Majdanku. Wyzwolenie Dąbrowy Bór nastąpiło 27 lipca 1944 roku.

Pierwsze polskie łożyska

Datą narodzin polskiego przemysłu łożyskowego jest 15 września 1948 roku. Na mocy decyzji centralnych władz państwowych, w ramach wielkiego procesu uprzemysłowienia kraju, na miejscu dawnej fabryki COP-u wzniesiono Kraśnicką Fabrykę Wyrobów Metalowych, pierwszą w historii polskiego przemysłu wytwórnię łożysk. Jednocześnie budowano miasto by zapewnić napływającym pracownikom i ich rodzinom mieszkania. 5 lat później miasto otrzymało nazwę – Kraśnik Fabryczny. 1 maja 1949 roku wyprodukowano pierwszą partię 1000 łożysk kulkowych typu 6204. Odtąd też datuje się nieprzerwany, dynamiczny rozwój produkcji łożysk tocznych. Szybko rosnące w owym czasie zapotrzebowanie na łożyska w kraju i możliwości ich zbytu na rynkach zagranicznych – sprzyjały dalszemu rozwojowi przemysłu łożyskowego w Polsce.

Ważniejsze wydarzenia

Dnia 8 października 1967 roku uroczyście otwarto nowoczesny Wydział Łożysk Wielkogabarytowych (W-18)[1].

Dnia 10 grudnia 1969 roku fabryka weszła w skład, utworzonego zarządzeniem nr 94/org/69 Ministra Przemysłu Maszynowego, Kombinat Przemysłu Łożysk Tocznych „Prema -FŁT” z siedzibą w Kielcach. 27 listopada 1972 roku kombinat zmienił nazwę na Kombinat Przemysłu Łożysk Tocznych „Predom-FŁT”. 5 listopada 1975 roku kombinat został rozwiązany a fabryka stała się znów samoistnym zakładem[2].

W latach 1977–1981 do podstawowych przedsięwzięć FŁT Kraśnik należała budowa Centralnej Kulkowni. 16 osobowa grupa pracowników fabryki wyjechała do japońskiej firmy AKS w Osace w celach szkoleniowo-badawczych. Zdobyta tam wiedza wkrótce została spożytkowana w uruchomionej przez japońskich specjalistów z AKS produkcji kulek. 2 sierpnia 1982 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Zakładu Produkcji Kulek (Z-6), w którym udział wzięli ambasador Japonii w Polsce oraz prezes firmy NSK-AKS (Amatsuji Steel Ball Mfg), Busuke Mori.

W 1986 roku, za pośrednictwem CHZ „Metalexport” nabyto licencję od zachodnioniemieckiej firmy INA i uruchomiono Wydziału Produkcji Łożysk Igiełkowych (P-1)[3].

2 stycznia 1995 roku – to początek dalszych przeobrażeń administracyjno-organizacyjnych Fabryki Łożysk Tocznych, która z przedsiębiorstwa Państwowego przekształcona zostaje w Spółkę Akcyjną.

Wydzielanie spółek z przedsiębiorstwa umożliwiło wydajniejsze i efektywniejsze zarządzanie przedsiębiorstwem. Ciągła modernizacja parku maszynowego i ciągłe doskonalenie organizacji pracy, umożliwiło znaczny wzrost wydajności i produktywności. Obecnie 2700 pracowników FŁT – Kraśnik S.A. produkuje w ciągu roku taką samą ilość łożysk co 8500 w latach 80.

Wdrożenie Systemu Sterowania Jakością według normy ISO/TS 16949, oraz systematyczne podnoszenie jakości produkowanych łożysk umożliwiło pozyskanie renomowanych światowych odbiorców i zwiększenie ilości łożysk dostarczanych do pierwszego montażu. Wyroby FŁT-Kraśnik S.A. znalazły nabywców w prawie wszystkich krajach europejskich, w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji i w Afryce.

12 sierpnia 2002 roku FŁT-Kraśnik S.A. sprzedaje wyodrębnioną spółkę Zakład Elementów Tocznych – Kraśnik Sp z o.o. – zajmującą się produkcją elementów tocznych i łożysk igiełkowych japońsko-amerykańskiemu koncernowi Tsubaki-Hoover.

8 grudnia 2005 roku Elektrociepłownia FŁT Sp. z o.o. produkująca energię cieplną i elektryczną na potrzeby fabryki oraz miasta zostaje sprzedana firmie Praterm.

W 2005 roku firma wdraża Zintegrowany System Zarządzania obejmujący oprócz skutecznie funkcjonującego systemu jakości (certyfikaty ISO/TS 16949 i ISO 9001) również systemy zarządzania środowiskiem (certyfikat ISO 14001) oraz system zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy (certyfikaty OHSAS 18001, PN-N 18001).

W roku 2013 FŁT została przejęta przez ZXY Luxembourg Investment S.a.r.l. z siedzibą w Luksemburgu, firma wchodząca w skład Tri-Ring Group Corporation of China[4].

Z dniem 1 stycznia 2015 roku został wprowadzony nowy znak firmowy oraz oznaczenie produkowanych łożysk PBF (Polish Bearing Factory) w miejsce KFŁT oraz FŁT-1.[5]

Przypisy

  1. Historia FŁT (3/3) – HISTORIA POWIATU KRAŚNICKIEGO, powiatkrasnik.wordpress.com [dostęp 2019-06-05] (pol.).
  2. Archives display – Archives Portal Europe, www.archivesportaleurope.net [dostęp 2019-06-05] (ang.).
  3. start, www.flt.krasnik.pl [dostęp 2019-06-05] [zarchiwizowane z adresu 2000-10-17].
  4. Sprzedaż FŁT w Kraśniku. Jest decyzja UOKiK.
  5. http://www.flt.krasnik.pl/images/upload/logo_hist.pdf.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Lublin Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lublin Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 52.35 N
  • S: 50.20 N
  • W: 21.52 E
  • E: 24.25 E
Industriegebiet.png
Autor: Sal73x, Licencja: CC BY-SA 3.0
Sign for industry
Kraśnik location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: ODbL
Location map of Kraśnik, Poland
Ta mapa of Kraśnik została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.