Fabryka Świętego Piotra

Fabryka Świętego Piotra (łac. Fabrica Sancti Petri; wł. Fabbrica di San Pietro) to zwyczajowa nazwa urzędu działającego przy Stolicy Apostolskiej. Urząd ten jest odpowiedzialny za zarządzanie, utrzymanie, konserwację i dekorację bazyliki św. Piotra na Watykanie.

Od 2021 roku funkcję przewodniczącego pełni kard. Mauro Gambetti.

Historia

Fabryka Świętego Piotra sięga swymi początkami pontyfikatu Klemensa VII (1523–1534) który utworzył 60-osobowe kolegium odpowiedzialne za nadzorowanie i administrowanie budową nowej bazyliki watykańskiej. Papież Klemens VIII (1592–1605) przekształcił to kolegium w kongregację kardynalską, co zatwierdził ostatecznie jego następca Paweł V w czerwcu 1605. Funkcja kardynała prefekta tej kongregacji została połączona z funkcją kardynała archiprezbitera bazyliki watykańskiej. Paweł VI w 1967 zredukował rangę Fabryki Świętego Piotra, która z dniem 1 stycznia 1968 utraciła status kongregacji. Jan Paweł II a na mocy konstytucji Pastor Bonus pkt. 192 w 1988 określił obecne kompetencje Fabryki.

Lista przewodniczących Fabryki Świętego Piotra

Fabryka Świętego Piotra została podniesiona do rangi kongregacji kardynalskiej w 1593, co zatwierdził papież Paweł V w 1605. Jej prefektem był zawsze aktualny kardynał archiprezbiter bazyliki watykańskiej.

Prefekci Kongregacji Fabryki Świętego Piotra

Przewodniczący Fabryki Świętego Piotra od 1968

Przewodniczący Fabryki Świętego Piotra jest zwyczajowo również archiprezbiterem bazyliki św. Piotra na Watykanie.

Linki zewnętrzne