Falkenstein (zamek w Dolnej Austrii)
Ruiny zamku Falkenstein | |
Państwo | |
---|---|
Rozpoczęcie budowy | XI w. |
![]() |
Zamek Falkenstein (niem. Burg Falkenstein, dosłownie: Zamek na Sokolej Skale) – ruiny zamku w Dolnej Austrii, w rejonie Weinviertel, 55 km na północ od Wiednia, przy granicy z Czechami.
Położenie
Zamek miał bardzo dobre położenie strategiczne. Znajduje się na 299 metrowym wzgórzu, z którego rozciągał się widok na prawie cały Kraj południowomorawski.
Historia
Początki historii zamku sięgają XI wieku i nawiązują do historii zasiedlenia tego terenu. Budowę zamku prawdopodobnie nakazał w roku 1050 cesarz Henryk III Salicki w okresie tak zwanej drugiej bawarskiej kolonizacji obszaru Weinviertel.
W roku 1106, dzięki małżeństwu z Leopolda III Świętego z Agnieszką von Waiblingen, córką cesarza Henryka IV z dynastii salickiej, zamek przeszedł w posiadanie władców Austrii. W roku 1572 Maksymilian II sprzedał zamek Hansowi Freiherr von Trautson, który zapoczątkował przebudowę zamek w formę twierdzy renesansowej.
W roku 1645 zamek opanowali Szwedzi, lecz nie uległ on wtedy zniszczeniu. Upadek zamku nastąpił pod koniec XVII wieku, kiedy to jego właściciele zaczęli rozbiórkę zamku w celu uzyskania materiału budowlanego.
Dzisiaj
W sezonie letnim na zamku organizowane są średniowieczne imprezy oraz wystawiane są sztuki teatralne. W odległości ok. 10 km na południowy zachód od ruin zamku Falkenstein znajdują się ruiny zamku Staatz.
Zobacz też
Linki zewnętrzne
- Falkenstein auf Burgen-Austria. burgen-austria.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-05-29)].
- Marktgemeinde Falkenstein
- Fotos Burg Falkenstein. fotoreport.at. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-09-04)].
Media użyte na tej stronie
Autor: Bwag, Licencja: CC BY-SA 4.0
Südwestansicht der Burg Falkenstein in der niederösterreichischen Marktgemeinde Falkenstein.
Die Burg wurde auf einer Kalkklippe nordwestlich des Ortes vermutlich um 1050 errichtet und in mehreren Bauphasen erweitert. Ab Ende des 16. Jahrhundert wurde sie zu einem „Bergschloss“ umgebaut. 1645 erfolgte die Eroberung durch die Schweden im Zuge des Dreißigjährigen Krieges. Später wurde die Burg bis zur Abmauerung des Burgtores um 1820 als „Steinbruch“ für billiges Baumaterial genutzt.
Autor: Lencer, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Austria
Equirectangular projection, N/S stretching 150 %. Geographic limits of the map:
- N: 49.2° N
- S: 46.3° N
- W: 9.4° E
- E: 17.2° E
Symbol ruin do legendy mapy
Autor: Rosso Robot, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Lower Austria
Equirectangular projection. Geographic limits of the map:
- N: 49.02796° N
- S: 47.38301° N
- W: 14.44565° E
- E: 17.07430° E