Fanny Mendelssohn

Fanny Mendelssohn
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

14 listopada 1805
Hamburg

Data i miejsce śmierci

14 maja 1847
Berlin

Zawód

kompozytorka, pianistka

Fanny Mendelssohn (ur. 14 listopada 1805 w Hamburgu, zm. 14 maja 1847 w Berlinie[1]) – kompozytorka i pianistka niemiecka, siostra Feliksa Mendelssohn-Bartholdy’ego.

Życiorys

Urodzona w Hamburgu, podobnie jak jej bardziej znany brat wykształciła się muzycznie i, tak jak on, jako dziecko okazywała niezwykłe umiejętności muzyczne[1]. Zaczęła komponować, jednak jej możliwości publicznego występowania w roli pianistki i kompozytorki były mocno ograniczone przez jej pozycję społeczną, płeć, a także sprzeciw ze strony ojca i brata[2].

W 1829 r. wyszła za mąż za malarza Wilhelma Hensela[1][2], który wspierał jej talent kompozytorski[2]. Później, jej utwory grano wraz z utworami brata w rodzinnym domu w Berlinie, na odbywających się tam bardzo popularnych koncertach.

Jako pianistka, Fanny wspierała kompozycje brata. Jej publiczny debiut na pianinie miał miejsce w 1838 r., kiedy zagrała Piano Concerto No. 1 autorstwa Feliksa Mendelssohn-Bartholdy’ego.

Skomponowała około 500 utworów, w tym około 120 utworów na fortepian, pieśni, kompozycje kameralne, kantaty i oratoria[1]. Sześć z jej pieśni zostało początkowo opublikowanych pod nazwiskiem Feliksa w jego 8 i 9 kolekcji[1]. Jej kompozycje pianistyczne były z sukcesami rozwijane przez brata, chociaż wielu uczonych wierzy, że były to utwory Fanny, która pierwsza zajęła się tym gatunkiem muzyki.

Fanny Mendelssohn-Hensel zmarła nagle w Berlinie w 1847 r., podczas przygotowań do domowego wykonania kompozycji brata[2].

W ostatnich latach, jej muzyka została lepiej poznana dzięki wielu koncertom oraz płytom CD wydanym przez wytwórnie takie jak np. Hyperion oraz CPO.

Przypisy

  1. a b c d e Fanny Mendelssohn, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2021-01-19] (ang.).
  2. a b c d Clive Brown, Mendelssohn(-Bartholdy) [Hensel], Fanny (Cäcilie), [w:] The Oxford Companion to Music, Alison Latham (red.), Oxford: Oxford University Press, 2002, ISBN 0-19-866212-2.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie