Fatah al-Islam

Fatah al-Islam
Ilustracja
Państwo

 Liban

Data założenia

2006

Ideologia polityczna

islamizm

Liczba członków

100+

Barwy

czerń

Fatah al-Islam (arab. ‏فتح الإسلام‎, nazwa oznacza Islamski Podbój lub Zwycięstwo Islamu) – islamistyczna zbrojna grupa sunnitów w Libanie.

Historia

Grupa została utworzona w 2006 roku w następstwie rozłamu w palestyńskiej organizacji niepodległościowej Fatah al-Intifada[1]. Założycielem Fatah al-Islam był Szakir al-Abbasi, który wyprowadził z Fatah al-Intifada grupę około 400–500 bojowników i wraz z nimi udał się obozu Nahr al-Bared w północnym Libanie[1], gdzie utworzyli oni bazę nowo powstałej organizacji. Wkrótce grupa zasilona została przez islamistów-ochotników z innych państw arabskich. Część napływowych działaczy powiązana była Z Al Ka’idą[1].

Powiązania Fatah al-Intifada z organizacją Usamy ibn Ladina skłoniły rząd Libanu do działań przeciwko palestyńskim islamistom[1]. W maju 2007 roku wojsko libańskie uderzyło na opanowany przez islamistów Nahr al-Bared[1]. W następstwie trwającego cztery miesiące oblężenia Fatah al-Inifada został usunięty z obozu[1]. W bitwie zginęło ponad 400 osób, w tym 170 libańskich żołnierzy. Ekstremiści rozpierzchli się do innych obozów dla uchodźców palestyńskich, jednak struktury organizacji nie zostały całkowicie zniszczone[1].

Fundamentaliści do końca 2007 i w 2008 roku prowadzili kampanię terrorystyczną wymierzoną w libański rząd, choć zdarzały się im też nieliczne ataki na cele Izraela i Syrii[1].

W 2008 roku w niejasnych okolicznościach zginął Szakir al-Abbasi[1].

W kolejnych latach członkowie grupy uczestniczyli w syryjskiej wojnie domowej, w której poparli przeciwników prezydenta Baszszara al-Asada[2].

Najważniejsze ataki przeprowadzone przez grupę

  • Fatah al-Islam oskarżony został o przeprowadzenie zamachów bombowych z 13 lutego 2007 roku. Wtedy to terroryści zaatakowali dwa autobusy w chrześcijańskiej enklawie nieopodal miasta Bikfajja. W atakach zginęły trzy osoby[1].
  • 11 czerwca 2007 roku islamiści ostrzelali z moździerzy pojazd Czerwonego Krzyża. Śmierć odniosły 2 osoby, a jedna została ranna[1].
  • 24 czerwca 2007 roku organizacja przeprowadziła zamach bombowy na oddział ONZ w południowym Libanie. Zginęło 6 osób, a jedna została ranna[1].
  • 13 maja 2008 roku grupa przyznała się do zamachu bombowego w Abdeh, w którym zginęła jedna osoba[1].
  • Islamiści przyznali się do ostrzału rakietowego izraelskich osadników w miejscowości Meftahim w dniu 25 maja 2008 roku[1].
  • Grupa oskarżona została o przeprowadzenie zamachu bombowego na autobus w Trypolisie w dniu 13 sierpnia 2008 roku[1].
  • Radykałowie przyznali się do zamachu z użyciem samochodu pułapki w Damaszku, który miał miejsce 27 września 2008 roku. W ataku zginęło 17 osób[1].
  • Organizacja oskarżona została o atak bombowy na wojskowego busa Trypolisie z dnia 30 września 2008 roku. W zamachu śmierć odniosło 6 osób, a 17 zostało rannych[1].

Liczebność

W maju 2007 roku liczba członków formacji szacowana była na od 100 do kilku tysięcy osób[1].

Ideologia

Jest sunnickim ruchem islamistycznym[1].

Jego pierwotnym celem była reforma społeczności palestyńskiej w duchu szariatu i walka z Izraelem[1]. Gdy do formacji napłynęli działacze powiązani z Al-Ka’idą, ruch dokooptował do programu ideologię dżihadu skierowanego przeciwko Stanom Zjednoczonym[1].

Jest wrogo nastawiony wobec bardziej umiarkowanych ruchów palestyńskich, a więc Organizacji Wyzwolenia Palestyny i Hamasu[1].

Jako organizacja terrorystyczna

Od 2009 roku znajduje się na liście organizacji terrorystycznych Departamentu Stanu USA[3]

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v Fatah al-Islam (ang.). web.stanford.edu. [dostęp 2017-12-15].
  2. Aryn Baker i Rami Aysha: Lebanon’s Most Wanted Sunni Terrorist Blows Himself Up in Syria (ang.). yalibnan.com. [dostęp 2017-12-15].
  3. Foreign Terrorist Organizations (ang.). state.gov. [dostęp 2017-12-15].

Media użyte na tej stronie

Flag of Fatah al-Islam.png
The flag of Fatah al-Islam, an al-Qaeda affiliate in Lebanon and Syria.