Faust (opera Antoniego Henryka Radziwiłła)
Antoni Henryk książę Radziwił | |
Muzyka | Antoni Henryk Radziwiłł |
---|---|
Libretto | Johann Wolfgang von Goethe |
Liczba aktów | 2 |
Data powstania | 1808-1832 |
Prapremiera | 1835 Berlin |
Premiera polska | 1848 Warszawa |
Faust – opera w dwóch aktach Antoniego Henryka księcia Radziwiłła z librettem Johanna Wolfganga von Goethego. Muzykę do pełnego, oryginalnego tekstu pierwszej części „Fausta” Goethego Radziwiłł tworzył w latach 1808–1832. Po raz pierwszy zaprezentowano fragmenty opery w Berlinie w 1810 roku. W 1816 tamże wystawiono pierwszą jej wersję. Pełną wystawiono w Berlinie 1835, a polską w Warszawie w 1848. Opera jest właściwie klasycystycznym singspielem zbudowanym z partii granych aktorsko i partii muzycznych. Dzieło Radziwiłła jest pierwszą adaptacją dramatu Goethego w historii opery.
Geneza dzieła
Goethe rozpoczął pisanie Fausta w 1773 roku. Dramat posiada wyraźny podział na sceny grane aktorsko i fragmenty śpiewane; mogło więc od razu służyć za libretto. W ciągu dwudziestu następnych lat Goethe obserwował proces twórczy Wolfganga Amadeusa Mozarta, którego poznał jeszcze jako koncertujące cudowne dziecko, a którego ostatni singspiel Czarodziejski flet wystawił w 1794 roku już jako kierownik teatru w Weimarze. Napisał w tym roku drugą część tej opery, co wskazuje na prawdopodobną ambicję Goethego, by stać się librecistą Mozarta. Napisał wcześniej dramaty w formie librett, do których muzykę skomponował Johann Friedrich Reichardt. Były to „Claudine von Villa Bella”, „Erwin und Elmire” i „Jery und Bätely”. Wiadomo, że do napisania muzyki do „Fausta” zachęcał swego przyjaciela Carla Zeltera, ale ten odmówił mu definitywnie w 1808 roku. Przekonał jednak kompozytora weimarskiego Karla Eberweina, który po pewnym czasie zaniechał swojej pracy. W 1808 roku, roku wydania pierwszej części „Fausta”, książę Radziwiłł rozpoczął po jego lekturze swoją kompozycję. Dyrektor Berlin Singakademie Carl Zelter pisze w 1810 roku Goethemu, że „pewien miłośnik muzyki, arystokrata, zadaje sobie dużo trudu do jego tragedii, i że chociaż jest cudzoziemcem, udaje mu się nieraz utrafić we właściwą do słów nutę”[1]. Radziwiłł zaprzyjaźnił się z Zelterem, za którego sprawą już w 1810 roku wystawiono pierwsze fragmenty nowo powstającej opery w Berlin Singakademie. Rok później Goethe usłyszał je w Weimarze. W 1814 roku Radziwiłł odwiedził Goethego w Weimarze, gdzie zaprezentował osobiście fragmenty muzyczne. Jak można przeczytać między innymi w rocznikach Goethego, autor wypowiadał się o muzyce księcia z zachwytem.
Tworzenie
Pod wpływem muzyki Radziwiłła Goethe zaczął przerabiać swój dramat. Dzieje się tak na przykład w scenie czwartej „Studirzimmer” (Pracownia), gdzie autor w stosunku do wersji części pierwszej z 1808 roku poszerzył tekst w miejscu następującym po wypowiedzi Mefistofelesa: „Du unterzeichnest dich mit einem Tröpfchen Blut” (Podpiszesz się kroplą krwi), zmieniając następującą wypowiedź Fausta. Zmian tych nigdy nie uwzględniono w druku dramatu Goethego. W 1829 roku autor zaczyna pisać drugą część Fausta. Łączność kompozytora z poetą utrzymuje się głównie przez Zeltera.
W ciągu lat tworzenia od 1808 roku do 1832 (od kiedy brak wzmianek o tworzeniu opery), dzieło Radziwiłła było wystawiane głównie w Berlinie. Pierwsze fragmenty w 1810, następnie wystawienie scenicznie w berlińskim zamku Radziwiłła w 1819, kiedy odbyły się dwa przedstawienia niemal pełnej pierwszej części „Fausta” (akt pierwszy i część drugiego). W drugim uczestniczył syn autora dramatu – August Goethe, król pruski Fryderyk Wilhelm II Pruski, a także filozof Georg Wilhelm Friedrich Hegel. Po raz kolejny wystawiono dzieło rok później. Do śmierci Goethego Zelter informował autora o tworzeniu opery i sam zabiegał o jej wystawienie w Berlinie. W 1833 roku Radziwiłł umiera zostawiając już skończoną kompozycję przygotowywaną do wystawienia na scenie. Pełną partyturę wydano w wydawnictwie T. Trautwein w Berlinie. 25 października 1835 roku wystawiono skończoną operę w Berlin Singakademie.
Opis kompozycji, wpływ i jej znaczenie w historii muzyki
Dzieło Goethego i Radziwiłła był w prawdopodobnie pojęciu samego Goethego oryginalną wersją dramatu „Faust”. Muzykę do pierwszej części Radziwiłł komponował tylko tam, gdzie didaskalia wskazują na śpiew, a wstawki muzyczne i uwertury oprawiają tylko dramat tak, jak oprawiało się w ten sposób często adaptacje innych sztuk. Ten bardzo luźny aspekt kompozycji dzieła potwierdza jeszcze zastosowanie cytatów z popularnych kompozycji Mozarta, lub choćby wariacji na temat „Gaudeamus igitur” zastosowanych z ironią i raczej dla rozbawienia publiczności. Nawiązując do Mozarta poprzez wariacje na jego temat w swojej oryginalnej partyturze Radziwiłł wyraźnie określa dzieło w nurcie postklasycznym, który zresztą panował wówczas także w Warszawie w osobach takich kompozytorów jak Józef Elsner i Karol Kurpiński.
Pierwszy akt poprzedza uwertura c-moll. Ze względu na jej uroczysty i dramatyczny charakter można doszukiwać się konotacji z dziełami Ludwiga van Beethovena (choćby z V symfonią c-moll, wydaną w 1808, roku rozpoczęcia pracy nad kompozycją Radziwiłła), którego Radziwiłł znał osobiście, i który zadedykował mu swą sonatę „Imieninową” w 1815 roku. Po uwerturze następuje ilustracja muzyczna do pojawienia się Fausta w swej pracowni. Następnie wkład Radziwiłła uruchomi się dopiero w momencie chóru aniołów, śpiewających na końcu sceny pierwszej „Nacht” (Noc). Ponieważ w następnej scenie Goethe zaznaczył, że Żebrak (Bettler) śpiewa, Radziwiłł skomponował kawatynę; oznacza to, że opera nie ma tak regularnej struktury jak na przykład „Czarodziejski flet”, gdzie partie grane są jedynie przerwą między scenami umuzycznionymi. Występują tu jedynie krótkie piosenki wynikające z samego dramatu, partie chóralne i krótkie ilustracje muzyczne. Wszystko wskazuje na to, że całość jest jedynie dopiskiem do dzieła Goethego i miała być utożsamiona z nim samym, jako wierny, oryginalny „Faust”. Dzieło Radziwiłła, pomimo konkurencji z „Faustem” Spohra było, przynajmniej do opery Berlioza „Potępienie Fausta”, najpopularniejszą adaptacją tego dramatu, dzięki temu, że faworyzował je dyrektor berliński Zelter, a przede wszystkim sam Goethe.
Fryderyk Chopin w liście z 14 listopada 1829 roku tak pisze o księciu Radziwile: „pokazywał mi swojego Fausta i wiele rzeczy znalazłem tak dobrze pomyślanych, nawet genialnych, żem się nigdy po namiestniku tego spodziewać nie mógł”[2]. Muzyka Radziwiłła w „Fauście” charakteryzuje się melodyjnością osiąganą z form klasycystycznych i kryptocytatów często koloryzowaną innowacjami instrumentalnymi. Wspomniane kryptocytaty to na przykład menuet z „Don Giovanniego” Mozarta. Również niektóre partie chóru przyjmują rytm marszowy, taneczny. Szczególnie podziwianą kompozycją była mała aria Małgorzaty „Meine Ruh’ ist hin”, a można przypuszczać, że to od jej postaci właśnie wywodzą się największe kobiece kreacje operowe XIX wieku. Niewinna Małgosia (Gretchen), która z powodu swej miłości do Fausta stoczyła się moralnie, mogła być wzorem choćby dla „Lunatyczki” Belliniego czy „Łucji z Lammermooru” Donizettiego, a nawet dla „Lady Makbet” czy „Aidy” Verdiego. Tradycja opiewania niewinnych panien przemieniających się w kobiety fatalne sięga aż do „Toski” Pucciniego, a inicjacji tej mody należy szukać u Goethego. Należy podkreślić, że „Faust” Radziwiłła jako najstarsza i uznana przez Goethego adaptacja, była dla większości widzów „Fausta” tamtej epoki (dodać należy: przy swojej bardzo niskiej popularności jako dramat) jednoznaczną z oryginalnym „Faustem”, z którego owa Małgorzata wyszła. Od czasu wystawienia „Fausta” w Warszawie w 1848 roku, opera natychmiast stała się tam nadzwyczaj popularna. Dlatego postaci Małgorzaty należy doszukiwać się także w operze jednego z admiratorów opery Radziwiłła, Stanisława Moniuszki, którego „Halka” reprodukuje jej popularny archetyp. „Fausta” Radziwiłła wystawiano z powodzeniem do lat 60. XIX wieku, a potem o nim zapomniano.
Szczególną w operze Radziwiłła jest też „Pieśń o pchle”, nieco przypominającą jej wcześniejszą adaptację przez Beethovena. Śpiewana przez Mefistofelesa piosenka oprawiona jest ironicznie uroczystymi partiami chóru i taneczną partią orkiestry z licznymi ozdobnikami skrzypiec. Całą piosenkę dowcipnie przerywa student Frosch, co jest zgodne z tekstem Goethego. „Pieśń o pchle” adaptowali także Berlioz i Richard Wagner.
Zobacz też
Przypisy
- ↑ Cytat wedle tłumaczenia Zdzisława Jachimeckiego podanego w: Z. Jachimecki i W. Poźniak, „Antoni Radziwiłł i jego muzyka do „Fausta”, Kraków 1957
- ↑ Chopin, F., „Wybór listów”, opr. Z. Jachimecki, Wrocław 2004, str. 73.
Bibliografia
- Radziwill (Anton Fürst), „Compositionen zu Göthe’s Faust. Partitur.” Berlin 1835.
- Jachimecki Z., Poźniak W., „Antoni Radziwiłł i jego muzyka do Fausta”, Kraków 1957.
- Goethe, J.W., „Faust. Eine Tragödie”, Stuttgart 1859.
- Tegoż, „Faust”, tłum. J. Paszkowski, Kraków 2003.
- Tegoż, „Tag- und Jahres-Hefte”, oprac. I. Schmid, w: „Johann Wolfgang Goethe Sämtliche Werke”, Frankfurt nad Menem 1994.
- Tegoż, J.W., Zelter C.F., „Briefwechsel zwischen Goethe und Zelter in den Jahren 1796 bis 1832”, Berlin 1834.
- Zieziula G. "Namiestnik Wielkiego Księstwa", Rzeczpospolita z 30.04.1999.
- Zdzisław Jachimecki: Od pierwszej do ostatniej muzyki do Fausta : księcia Antoniego Radziwiłła „Compositionen zu Goethe's Faust” z r. 1812... Ferruccia Busoni'ego „Doktor Faust” z r. 1924. Kraków: Drukarnia „Głosu Narodu”, 1932.
- Chopin, F., „Wybór listów”, opr. Z. Jachimecki, Wrocław 2004.
Media użyte na tej stronie
Bildnis Johann Wolfgang von Goethe; Weimar, Goethe-Nationalmuseum.
Faust and Erdgeist, illustration by Goethe of a scene in his “Faust”
Anton Fuerst Radizwill (1775-1833) Lithographie von Faustino Anderloni nach Zeichnung von Wilhelm Hensel. Er kleidete seit 1815 den Statthalterposten im Großherzogtum Posen und war Mitglied des preußischen Staatsrates. Neben seiner beruflichen Tätigkeit trieb er mit Vorliebe Mathematik und Musik. Er war ein vortrefflicher Tenor, spielte meisterhaft das Vilioncell und schuf außerordentliche Kompositionen. Sein bedeutendstes kompositorisches Werk ist die Musik zu Goethes "Faust", die den Komponisten bis zu seinem Tode beschäftigte. Bereits am 24.Mai 1820 waren die fertiggestellten Teile in Gegenwart des ganzen Hofes aufgeführt worden.