Federacja Igrzysk Wspólnoty Narodów

Federacja Igrzysk Wspólnoty Narodów
Commonwealth Games Federation
Mapa
Język roboczy

angielski

Siedziba

Londyn

Członkowie

71

Przewodniczący

Tunku Muda Serting Imran

Patronat honorowy

Elżbieta II
Edward, hrabia Wesseksu

Utworzenie

1932
jako Federacja Igrzysk Imperium Brytyjskiego

Strona internetowa

Federacja Igrzysk Wspólnoty Narodów – międzynarodowa organizacja odpowiedzialna za organizowanie i kontrolę Igrzysk Wspólnoty Narodów oraz współpracę komitetów reprezentujących poszczególne państwa, dependencje i terytoria zależne należące do Wspólnoty Narodów.

Historia

Po sukcesie I Igrzysk Imperium Brytyjskiego rozegranych w 1930 roku w kanadyjskim Hamilton, na spotkaniu reprezentantów z Wielkiej Brytanii, jej kolonii i terytoriów zamorskich; zdecydowano, że na wzór igrzysk olimpijskich, igrzyska Wspólnoty Narodów będą organizowane co cztery lata. Zdecydowano również, że musi powstać organizacja sportowa, która miałaby koordynować organizację igrzysk. W trakcie X Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1932 roku powołano Federację Igrzysk Imperium Brytyjskiego. Federacja zmieniała nazwę trzykrotnie: w 1952 roku na Federację Igrzysk Imperium Brytyjskiego i Wspólnoty Brytyjskiej, w 1966 roku na Federację Igrzysk Brytyjskiej Wspólnoty Narodów i w 1974 roku na Federację Igrzysk Wspólnoty Narodów.

Organizacja

Zgromadzenie generalne

Zgromadzenie generalne (General Assembly) stanowi najwyższą władzę w Federacji. Delegaci na Zgromadzenie mają prawo do głosowania w sprawie decyzji ogólnych, w tym w wyborach miasta-gospodarza igrzysk. Zgromadzenie składa się z trzech lub więcej delegatów z każdej federacji krajowej, wicepatrona Federacji (Edward, hrabia Wesseksu), wiceprzewodniczących Federacji i członków Rady Nadzorczej.

Sesje Zgromadzenia generalnego zwoływane są przez przewodniczącego Federacji, który ma jeden głos równy głosom przedstawicieli. Wicepatron, wiceprzewodniczący, członkowie Rady Nadzorczej, reprezentanci komitetu organizacyjnego i obserwatorzy zaproszeni przez przewodniczącego mągą wziąć czynny udział w debatach i obradach, jednak nie mają prawa głosu.

Rada Nadzorcza

Rada Nadzorcza (Executive Board) jest reprezentantem federacji krajowych, wchodzących w skład Zgromadzenia generalnego, i ma prawo do przedstawiania ogólnych rezolucji, praw i ograniczeń, które zostają poddane głosowaniu. W skład rady nadzorczej wchodzą wicepatron, przewodniczący, szóstka delegatów z reprezentacji krajowych i szóstka wiceprzewodniczących reprezentujących sześć regionów: Europę, Ameryki, Azję, Afrykę, Australię i Karaiby.

Członkowie Rady są wybierani bądź wskazywani, a ich kadencja trwa do roku po igrzyskach. Członkowie Rady mają prawo do re-elekcji bądź do ponownego wskazania na członka.

Odznaczenia

Federacja ma prawo do przyznawania Orderu Zasługi osobom zasłużonym dla Federacji i dla igrzysk Wspólnoty Narodów.

Wybór miasta-gospodarza

Zgromadzenie generalne Federacji jest odpowiedzialne za wybór miasta-gospodarza igrzysk Wspólnoty Narodów na osiem lat przed igrzyskami. Proces wyborów rozpoczyna się przyjęciem kandydatur wstępnych i wizytacją miast. Na osiemnaście miesięcy przed wyborem Rada Nadzorcza zatwierdza ostateczny wybór kandydatur. Zgromadzenie generalne powierza organizację igrzysk wybranemu komitetowi organizacyjnemu i władzom kraju lub terytorium, w którą włącza się finansowanie i ochronę. Proces przygotowań jest monitorowany przez Federację.

Przewodniczący

No.Imię i nazwiskoKrajPoczątek kadencjiKoniec kadencjiIgrzyska
1sir James Leigh-Wood, KBE, CB, CMG Anglia19301938
2Baronet Arthur Porritt Nowa Zelandia19501966
3sir Alex Ross Nowa Zelandia19681982
4sir Peter Heatly, CBE Szkocja19821990
5Arnaldo de Oliveira Sales OBE, JP Hongkong19941998
6sir Michael Fennell OJ Jamajka19982011
7Jego Królewska Mość Tunku Muda Serting Imran Malezja2011-

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Flag of England.svg
Flag of England. Saint George's cross (a red cross on a white background), used as the Flag of England, the Italian city of Genoa and various other places.
Flag of New Zealand.svg
Flag of New Zealand. Specification: http://www.mch.govt.nz/nzflag/description.html , quoting New Zealand Gazette, 27 June 1902.
Flag of Jamaica.svg
Flag of Jamaica. “The sunshine, the land is green, and the people are strong and bold” is the symbolism of the colours of the flag. GOLD represents the natural wealth and beauty of sunlight; GREEN represents hope and agricultural resources; BLACK represents the strength and creativity of the people. The original symbolism, however, was "Hardships there are, but the land is green, and the sun shineth", where BLACK represented the hardships being faced.
Flag of Malaysia.svg
Flag of Malaysia – Jalur Gemilang (Stripes of Glory)
Commonwealth of Nations.svg
English (en): Commonwealth of Nations
 
Commonwealth of Nations members
 
Suspended Commonwealth of Nations members (none)
 
Former Commonwealth of Nations members (Ireland and Zimbabwe)
 
British Overseas Territories and Crown Dependencies