Fedor von Bock
Feldmarszałek Fedor von Bock | |
feldmarszałek | |
Data i miejsce urodzenia | 3 grudnia 1880 |
---|---|
Data i miejsce śmierci | |
Przebieg służby | |
Lata służby | 1898–1945 |
Siły zbrojne | |
Stanowiska | dowódca: |
Główne wojny i bitwy | |
Odznaczenia | |
Fedor von Bock (ur. 3 grudnia 1880 w Kostrzynie, zm. 4 maja 1945 w Oldenburgu) – niemiecki wojskowy, feldmarszałek.
Do wybuchu II wojny światowej
Urodził się 3 grudnia 1880 w Kostrzynie nad Odrą (niem. Küstrin), jako syn generała majora Moritza Bocka i Olgi, siostry Ericha von Falkenhayna.
W 1889 roku dołączył jako kadet do Akademii Wojskowej w Berlinie. W 1898 Fedor von Bock jako porucznik został przydzielony do V pułku. W 1905 został mianowany adiutantem, zaś w dwa lata później adiutantem pułkowym. W 1910 został skierowany na dwuletni kurs do Sztabu Generalnego.
W czasie I wojny światowej von Bock pracował w Sztabie Generalnym. W 1916 awansował na stopień majora. W kwietniu 1918 został odznaczony orderem Pour le Mérite. Po zakończeniu wojny w 1919 Fedor von Bock pozostał w Reichswehrze. Tam też 1 lutego 1929 został promowany do stopnia Generalmajor, zaś 1 lutego 1931 do stopnia Generalleutnant.
W okresie międzywojennym brał aktywny udział w organizowaniu niemieckich sił zbrojnych[1].
Na początku 1931 został mianowany dowódcą II Okręgu Wojskowego, mającego siedzibę w Szczecinie. W 1934 roku utrzymywał się na stanowisku dowódcy 2. dywizji piechoty. W 1936 ożenił się z Wilhelminą von der Osten, która urodziła mu córkę. Jesienią 1936 podczas nowych zmian personalnych został mianowany dowódcą 3. Grupy Armii, która znajdowała się razem ze sztabem w Dreźnie.
1 marca 1938 awansował na stopień Generalobersta. W 1938 podczas zajmowania Austrii przez wojska niemieckie został wyznaczony na głównodowodzącego wojsk interwencyjnych. Wydany przez niego rozkaz z dn. 11 marca 1938 stwierdzał:
- „...Jeżeli jakieś grupy ludności (niem. Bevölkerungsteile) będą uczestniczyły w walce, należy bezwzględnie zastosować prawo wojenne. To samo dotyczy wrogich wystąpień jakiegokolwiek rodzaju, a więc wszelkich form biernego oporu przeciwko zarządzeniom i przedsięwzięciom armii niemieckiej...”.
Rok 1939 i 1940
Fedor von Bock uczestniczył w agresji na Polskę w 1939 i był dowódcą Grupy Armii „Nord” nacierającej na Polskę z Prus Wschodnich i Pomorza Gdańskiego. Walcząc w Polsce, po ciężkich bojach, jego wojska opanowały „korytarz pomorski” rozbijając armię „Pomorze” i „Modlin”, na północnym Mazowszu. 8 września Bock wydał rozkaz, w którym nakazywał m.in. 3. Armii sforsowanie Bugu na odcinku Wyszków – Małkinia. Wojskom niemieckim zależało bowiem na jak najszybszym odcięciu drogi odwrotu oddziałom polskim. Po przełamaniu obrony nad Narwią skierował wojska w kierunku Brześcia nad Bugiem.
Dowódca utworzonej 3 października 1939 Grupy Armii „B”, do której w maju 1939 włączono 18. Armię. Fedor von Bock dowodził tymi oddziałami podczas agresji Niemiec na Holandię i Belgię, nacierając wzdłuż granicy holenderskiej do Akwizgranu. W wyniku operacji zaczepnych rozpoczętych 10 maja 1940 jego wojska zajęły Holandię oraz współdziałając z Grupą Armii „A” zniszczyły siły aliantów w północnej Belgii. 5 czerwca 1940 jego wojska przełamały obronę francuską nad Sommą i zajęły Paryż, opanowując Półwysep Bretoński.
19 lipca 1940 został mianowany feldmarszałkiem. Po pokoju z Francją, wojska von Bocka obsadziły linię demarkacyjną na południe od Loary i w pasie nadmorskim po Pireneje. Już wiosną 1940 razem z gen. Halderem, Bock zaczął snuć plany zawarcia pokoju z Wielką Brytanią i Francją.
Front Wschodni
W 1941 von Bock uczestniczył w agresji na ZSRR; został mianowany dowódcą Grupy Armii „Mitte”. Odnosił zwycięstwa w rejonie Wiaźmy i Smoleńska. Za zdobycie Smoleńska Hitler obiecał mu przemianowanie tego miasta na Bockburg. 15 lipca Niemcy zdobyli Smoleńsk biorąc do niewoli 300 000 jeńców. We wrześniu 1941 Bock zaplanował i koordynował operację „Tajfun” – największą ofensywę wojsk niemieckich II wojny światowej[2]. Bock zamierzał przez uderzenie jednostek pancernych z rejonu Duchowszczyzny, Rosławia i Szostki przełamać obronę radziecką. W tym też celu w Grupie Armii „Mitte” utworzono trzy zgrupowania:
- Północne (9 A i 3 Gpanc – mające na celu oskrzydlić Wiaźmę od północy i wschodu)
- Środkowe (4 A i 4 Gpanc – mające od południa otoczyć Wiaźmę)
- Południowe (2 A i 2 Gpanc – mające rozbić radziecką obronę Frontu Briańskiego).
Bitwa o Moskwę rozpoczęła się 30 września od uderzenia na Jampol – Głuchów – Putywl w kierunku Orła. O godzinie 6.15, 2 października rozpoczęła się operacja „Tajfun”. Następnego dnia po przebyciu 250 km 4. dywizja pancerna dotarła do Orła. 5 listopada von Bock odwiedził Guderiana, aby dokonać przeglądu sytuacji. W końcu listopada 1941 na przyczółku na Wołdze rozpoczęto dalsze działanie na kierunku moskiewskim. 3 grudnia wojska niemieckie dochodziły do moskiewskiej pętli autobusowej mieszczącej się w miejscowości Chimki. Zatem niemieckie siły pancerne stanęły w odległości 20 km od stolicy ZSRR. Po klęsce pod Moskwą 19 grudnia 1941 został usunięty ze stanowiska. Guderian podaje, że Bock ustąpił na skutek choroby z zajmowanego stanowiska 20 grudnia, a jego następcą został mianowany Günther von Kluge.
W okresie od stycznia do lipca 1942 pełnił funkcję dowódcy G. A. „Süd” (na to stanowisko został skierowany po śmierci von Reichenaua), lecz po poniesionych klęskach został ponownie usunięty ze stanowiska. Jego następcą na tym stanowisku został mianowany Maximilian von Weichs. Od tego też czasu Fedor von Bock wycofał się z życia politycznego przechodząc w stan spoczynku.
Jeszcze przed 1944 spiskowcy za wszelką cenę starali się pozyskać osobę feldmarszałka, lecz ten oświadczył, że nie weźmie udziału w żadnym puczu, który by nie cieszył się poparciem Himmlera i SS. Mimo to został uznany przez sympatyków Hitlera za „zdrajcę”. Zmarł 4 maja 1945 w Oldenburgu na skutek ran odniesionych dzień wcześniej w wyniku ataku brytyjskiego samolotu szturmowego.
Przypisy
- ↑ Bogusław Wołoszański Tajna wojna Hitlera, wyd. 1997, s. 76.
- ↑ David Stahel , Operacja „Tajfun”, Warszawa: Książka i Wiedza, 2014, s. 15, ISBN 978-83-05-136402 .
Bibliografia
- Władysław Kozaczuk. Wehrmacht 1933-1939, Warszawa 1978
- Włodzimierz Kozłowski. Obrona środkowej Narwi i Biebrzy w 1939 r., Łódź 1981
- Karol Grünberg. SS Gwardia Hitlera, Warszawa 1994
- Heinz Guderian. Wspomnienia żołnierza, Warszawa 1991
- Otto Skorzenny. La guerre inconnue, Albin Michel, Paryż 1975
- Edward Crankshaw. Gestapo, Warszawa 1995
- Odznaczenia Fedora von Bocka. (ang.).
Media użyte na tej stronie
Standarte seiner Majestät des Deutschen Kaisers
„Die Standarte, 4 m im Quadrat, besteht aus goldgelber Seide und zeigt das eiserne Kreuz, belegt mit dem kleineren Wappen Sr. Majestät. In den Winkeln des Kreuzes erscheinen je eine Kaiserkrone und drei rotbewehrte, schwarze Adler. Auf dem Kreuz steht "GO TT MIT UNS 18 70". Sobald Se. Majestät sich an Bord eines Schiffes begibt, wird die Kaiserstandarte am Topp des Grossmastes gehisst und alle anderen Kommando- und Unterscheidungszeichen gestrichen“.(Ströhl: Deutsche Wappenrolle, S. 80)
Insignia of the German Armed Forces in WWII.
Baretka: Krzyż Rycerski Krzyża Żelaznego (III Rzesza).
Baretka pruskiego Orderu Pour le Mérite.
Baretka pruskiego Królewskiego Orderu Rodu Hohenzollernów z Mieczami na Wojennej Wstędze.
(Königlicher Hausorden von Hohenzollern mit Schwertern am Kriegsband)
Baretka: Krzyż Żelazny I Klasy (1914) z okuciem ponownego nadania 1939 (III Rzesza).
Baretka: Krzyż Żelazny II Klasy (1914) z okuciem ponownego nadania 1939 (III Rzesza).
Baretka: "Krzyż Honoru za Wojnę 1914/1918" (Niemcy, III Rzesza) – dla Frontowców (z mieczami).
Autor: Realismadder, Licencja: CC-BY-SA-3.0
The ribbon bar for the Anschluss medal, awarded to German military personnel, German officials, Austrian members of the NSDAP and other austrians who participated in the annexation (Anschluss) of Austria in March 1938.
Autor: SysMusDes, Licencja: CC BY-SA 3.0
Hanseatic Cross from Hamburg ribbon bar
Autor: Boroduntalk, Licencja: CC BY 4.0
Order of the Lion of Zaeringen ribbon bar. Grand Duchy of Baden.
Baretka: Order Michała Walecznego (model 2000) – I Klasa – Rumunia.
nastrino Ordine imperiale della corona di ferro
Baretka: Wstążka Wojenna (Kriegsbande) dla odznaczeń austro-węgierskich (m.in.: Militär-Verdienstkreuz; Militär-Verdienstmedaille (Signum Laudis); Franz-Joseph-Orden; Tapferkeitsmedaille).
Autor: User:玖巧仔, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Generalfeldmarschall Fedor von Bock's signature.
(c) Bundesarchiv, Bild 183-B12867 / CC-BY-SA 3.0
An der Sowjetfront: Generalfeldmarschall von Bock, Oberbefehlshaber der Heeresgruppe Mitte, begibt sich während der Angriffsoperationen zu einer Infanteriedivision. Der Oberbefehlshaber ist vor dem Divisionsgefechtsstand eingetroffen und begibt sich zur Lagebesprechung. (Nikolskoje)
Abgebildete Personen:
- Bock, Fedor von: Generalfeldmarschall, Ritterkreuz (RK), Heer, Deutschland (GND 119294796)
Umowna baretka: Odznaka za Długoletnią Służbę w Wehrmachcie (40 lat) – wersja Armii i Kriegsmarine (Wehrmacht-Dienstauszeichnung – Heer und Kriegsmarine) – III Rzesza
– połączone baretki Złotego Krzyża z Wieńcem Dębowym (Specjalnej Klasy za 40 lat) i Złotego Medalu (III Klasy za 12 lat).
Autor: SysMusDes, Licencja: CC BY-SA 3.0
Hanseatic Cross from Bremen ribbon bar
Ribbon of the Order of Military Merit – Bulgaria
(c) Bundesarchiv, Bild 146-1977-120-11 / CC-BY-SA 3.0
Autor: Louis14, Licencja: CC BY-SA 3.0
Band des Ordens der Württembergischen Krone in der Ausführung: Ritter
Autor:
- Luftwaffe_epaulette_Generalfeldmarschall.svg: F l a n k e r & Yuma
- derivative work: Mboro (talk)
Rang insignia of the German Wehrmacht until 1945; here: shoulder board Heer (Army), version from 1942 until 1945.
- Rank: – Generalfeldmarschall (en: General Field Marshall) OF-10
- Basic colour: to all service branches — “deep red”.
Autor: Smat, Licencja: CC BY-SA 3.0
Baretka Medalu Pamiątkowego 1 października 1938