Felicita Vestvali

Felicita Vestvali
Anna-Marie Stegemann
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

23 lutego 1831
Szczecin

Data i miejsce śmierci

3 kwietnia 1880
Warszawa

Zawód, zajęcie

śpiewaczka operowa, aktorka

Karykatura Felicity Vestvali jako Hamleta, w otoczeniu innych aktorów i aktorek znanych z odgrywania ról przeciwnej płci w Wiedniu. Karel Klíč, 1869.

Felicita Vestvali, znana też jako Felicità von Vestvali, właściwie Anna Marie Stegemann (ur. 23 lutego 1831[1] w Szczecinie, zm. 3 kwietnia 1880 w Warszawie) – niemiecka śpiewaczka operowa i aktorka.

W Ameryce Północnej była znana jako „Vestvali the Magnificent” lub „Magnificent Vestvali”[2] i była chwalona przez Abrahama Lincolna i Napoleona III[3]. Vestvali była podziwiana za urodę i kontraltowy głos oraz niezależność od ówczesnych norm kobiecości. Była samozwańczą „wroginią mężczyzn” („Männerfeindin”), określaną przez współczesnych jako „urninginka” („Urningin”)[4]. Była związana z ruchem feministycznym, rodzącym się ruchem na rzecz praw gejów i lesbijek oraz z ruchami na rzecz wyzwolenia rasowego i religijnego[5][6][7].

Biografia

Pochodzenie jej rodziny jest niejasne. Według Ludwiga Eisenberga Vestvali pochodziła ze starej szlacheckiej rodziny. Pomimo swojego włoskiego pseudonimu artystycznego Vestvali urodziła się w Szczecinie (ówcześnie w Prusach) jako Anna Marie Stegemann[3]. Jej ojciec, starszy urzędnik państwowy, przyjął nazwisko „Stegemann” z powodów politycznych, jej matką była baronowa von Hünefeld[8]. Według innego źródła, jej ojciec należał do polskiej szlacheckiej rodziny Westfalowiczów[9]. Inni wskazują, że urodziła się w 1834 r. jako córka wysoko postawionego urzędnika austriackiego w Krakowie[10].

Rodzina Vestvali odmówiła jej szkolenia teatralnego, więc w 1846 roku w wieku 15 lat uciekła z domu przebrana za chłopca i dołączyła do impresario Wilhelma Bröckelmanna i jego zespołu teatralnego w Lipsku[4][8]. Wraz z grupą Bröckelmanna Vestvali odbyła długą podróż po różnych teatrach miejskich w północnych Niemczech. Po powrocie do Lipska została odkryta przez aktorkę Wilhelmine Schröder-Devrient i została jej uczennicą. Dzięki jej wsparciu Vestvali mogła zadebiutować w lipskim Altes Theater w roli Agaty w operze Wolny strzelec.

Po krótkim gościnnym występie w hanowerskiej operze Vestvali udała się do Francji do Konserwatorium Paryskiego. Następnie odbyła trasę koncertową jako solistka. Zimą 1855/56 była uczennicą Romaniego we Florencji i Saverio Mercadantego w Neapolu. W tym czasie przybrała pseudonim Felicita Vestvali i śpiewała jako rzekomo włoska piosenkarka w La Scali w swojej pierwszej roli spodenkowej (en travesti) Romeo.

Potem nastąpiły sukcesy w Paryżu, Londynie, Nowym Jorku i Meksyku. Vestvali planowała po nich długie wakacje we Włoszech, ale cesarz Napoleon III sprowadził ją z powrotem do Opery Paryskiej. Był nią tak urzeczony, że podarował jej srebrną zbroję za rolę Romea w Capuleti i Montecchi Belliniego[4]. Publiczność entuzjastycznie obchodziła jej występy, a krytycy porównywali ją do Marii Malibran, Wilhelmine Schröder-Devrient i Rachel Félix.

Z francuskim zespołem operowym odbyła tournée po Francji, Belgii i Holandii, a w 1862 roku po raz kolejny zawitała do Nowego Jorku. W Stanach Zjednoczonych Vestvali była pierwszą aktorką grającą Hamleta w historii. Od tego czasu nazywano ją również „kobiecym Keanem”. Karl Gutzkow zasugerował ją w przedmowie do swojej sztuki Richard Savage jako kandydatkę do roli głównej.

Po złych recenzjach jej występu w Orfeuszu i Eurydyce Glucka w San Francisco w 1865 roku, Vestvali przeszła z ról śpiewanych do ról mówiących. Wróciła do Europy i znowu odniosła sukces. Występowała jako Szekspirowscy Romeo i Hamlet w 1867 roku w londyńskim Lyceum Theatre w języku angielskim. Królowa Wiktoria była na jednym z jej przedstawień. Królewska Akademia Sztuk uczyniła ją członkiem honorowym.

Wiosną 1868 roku Vestvali wystąpiła w Hamburgu i Lubece. Następnie odbyła dwuletnią trasę koncertową po Europie. Po zakończeniu wojny francusko-pruskiej w 1871 r. Vestvali rzadko występowała i coraz bardziej poświęcała się życiu prywatnemu. Ostatnie lata życia spędziła w Bad Warmbrunn (Cieplice Śląskie-Zdrój). Podczas wizyty u znajomych w Warszawie zachorowała i zmarła 3 kwietnia 1880 roku, sześć tygodni po swoich 49. urodzinach. Podczas swojej ostatniej choroby była „pielęgnowana przez pannę G”, a także jej „nieodłączną przyjaciółkę” i główną spadkobierczynię, niemiecką aktorkę Elise Lund[4], która później przewiozła ciało Vestvali do Bad Warmbrunn[8].

Przypisy

  1. CERL Thesaurus, data.cerl.org [dostęp 2021-01-26].
  2. David Donald: Lincoln. New York: Simon & Schuster, 1995, s. 569. ISBN 0-684-80846-3. (ang.)
  3. a b Tony Howard: Women as Hamlet: performance and interpretation in theatre, film and fiction. Cambridge, UK: Cambridge University Press, 2007, s. 56. ISBN 0-521-86466-6. OCLC 76064565.
  4. a b c d Vestvali the Magnificent. San Francisco Bay Times, 2019-10-31. [dostęp 2020-09-19].
  5. Vestvali, Felicità von. Pallas Athene: Memoiren einer Künstlerin. 1873.
  6. Louise Otto. Felicita von Vestvali. In: Neue Bahnen: Organ des allgemeinen deutschen Frauenvereins. 3. Bd.; Nr. 20 u. 21. 1868.
  7. Rosa von Braunschweig: Felicita von Vestvali. In: Magnus Hirschfeld (wyd.): Jahrbuch für sexuelle Zwischenstufen. 1903.
  8. a b c Vestvali, Felicita von.
  9. Riemens i inni, Grosses Sängerlexikon., wyd. 4, Berlin: K.G. Saur, 2004, ISBN 978-3-598-44088-5, OCLC 784886922 [dostęp 2020-09-19].
  10. A. Diezmann (wyd.): Felicita von Vestvali: in Allgemeine Moden-Zeitung, 70. Jg. 1868, Nr. 47, S. 744.

Media użyte na tej stronie

Felicita-Von-Vestvali.png
Felicita von Vestvali, Foto
Felicita Vestvali 1869 Klic.jpg
Cartoon of Felicita Vestvali (1829-1880), German opera singer, playing the role of Hamlet with an artificial moustache. She is surrounded by other actors and actresses famous for opposite-sex roles on the stages of Vienna: Lewinsky, Kronau, Mr. Grois, Miss Wolter, Sonnenthal, Josef Wagner. (See detailed description in German at the bottom of the image.)