Felicjan Zygmunt Piątkowski

Felicjan Zygmunt Piątkowski
Data i miejsce urodzenia

9 czerwca 1908
Częstochowa

Data i miejsce śmierci

7 czerwca 2004
Warszawa

profesor zwyczajny nauk technicznych
Specjalność: kartografia matematyczna
Alma Mater

Politechnika Warszawska

Profesura

1964

profesor
uczelnia

Politechnika Warszawska

Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Order Sztandaru Pracy II klasy Złoty Krzyż Zasługi (nadany dwukrotnie) Odznaka tytułu honorowego „Zasłużony Nauczyciel PRL”
Grób kartografa i poligrafa Felicjana Zygmunta Piątkowskiego na Cmentarzu Wilanowskim w Warszawie

Felicjan Zygmunt Piątkowski (ur. 9 czerwca 1908 w Częstochowie, zm. 7 czerwca 2004 w Warszawie) – polski kartograf i poligraf.

Życiorys

W 1933 otrzymał dyplom inżyniera geodety na Wydziale Geodezyjnym Politechniki Warszawskiej, praktykował w Wydziale Fotogrametrycznym Polskich Linii Lotniczych LOT oraz w Biurze Planowania Ziem Górskich. Podczas kampanii wrześniowej walczył w obronie Twierdzy Modlin, w listopadzie 1939 powrócił do Warszawy. Podczas okupacji hitlerowskiej uczestniczył w pracach specjalnej grupy opracowującej mapy dla Warszawskiego Zespołu Miejskiego, walczył w powstaniu warszawskim. Po zakończeniu wojny pracował w Biurze Odbudowy Stolicy oraz został dyrektorem Biura Kartograficznego Głównego Urzędu Pomiarów Kraju, prowadził obliczenia powierzchni kraju i jego jednostek administracyjnych w nowych granicach. Od 1946 wykładał na Politechnice Warszawskiej Kartografię praktyczną i Reprodukcję kartograficzną. W 1947 był organizatorem Działu Geodezyjnych Wydawnictw Książkowych, w 1949 został Naczelnym Dyrektorem Państwowego Przedsiębiorstwa Fotogrametrii i Kartografii. Po podziale przedsiębiorstwa w 1951 został Redaktorem Naczelnym Państwowego Przedsiębiorstwa Wydawnictw Kartograficznych, w 1952 przeszedł do Geodezyjnego Instytutu Naukowo-Badawczego. Równolegle otrzymał etat na Wydziale Geodezyjnym Politechniki Warszawskiej, był adiunktem, zastępcą profesora, docentem, w 1964 został profesorem nadzwyczajnym Politechniki Warszawskiej. W latach 1953–1954 był prodziekanem, a następnie do 1956 dziekanem Wydziału Geodezji i Kartografii. W 1954 został kierownikiem Zakładu Reprodukcji Kartograficznej w Katedrze Kartografii PW i pełnił tę funkcję przez czternaście lat. Od 1958 do 1967 zasiadał w Senacie Politechniki Warszawskiej, w 1963 był inicjatorem i organizatorem Sekcji Kartograficznej Komitetu Geodezji PAN, a następnie Sekcji Kartograficznej SGK[1]. W 1967 zorganizował studia poligraficzne na Wydziale Geodezji i Kartografii PW, w tym samym roku podjął się organizacji Instytutu Poligrafii na tej uczelni, a w latach (1970-1975) był jego dyrektorem. Jest współautorem kilkuset map topograficznych i gospodarczych Polski powojennej, jak również szeregu publikacji dotyczących redakcji oraz technologii reprodukcji map[2].

Przypisy

  1. Michał Stankiewicz, 50 lat studiów kartograficznych w Politechnice Warszawskiej 1954–2004, Politechnika Warszawska, 14 maja 2004 [dostęp 2022-02-10].
  2. Piątkowski Felicjan Zygmunt, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2020-12-29].

Media użyte na tej stronie

POL Odznaka tytułu honorowego Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej BAR.png
Autor: Jakubkaja, Licencja: CC BY-SA 3.0
Baretka odznaki tytułu honorowego Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej
POL Odznaka tytułu honorowego Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej BAR.png
Autor: Jakubkaja, Licencja: CC BY-SA 3.0
Baretka odznaki tytułu honorowego Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej
Felicjan Zygmunt Piątkowski (grób).JPG
Autor: Mateusz Opasiński, Licencja: CC BY-SA 3.0
Grób kartografa i poligrafa Felicjana Zygmunta Piątkowskiego na Cmentarzu Wilanowskim w Warszawie
POL Złoty Krzyż Zasługi 2r BAR.svg
Baretka: Złoty Krzyż Zasługi (nadany dwukrotnie) – III RP (1992).