Ferdynand Feldman
Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Data i miejsce śmierci | |
Współmałżonek |
Ferdynand Feldman (ur. 1862 w Krakowie, zm. 3 czerwca 1919 we Lwowie) – aktor teatralny znany ze scen polskich na przełomie XIX/XX wieku.
Życiorys
Urodził się w rodzinie pochodzących z Węgier Żydów, jako syn Hermanna (c. k. inspektor policji w Krakowie)[1] i Fenny Feldmanów. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a następnie w szkole dramatycznej Derynga w Warszawie. Od 1881 występował w teatrze krakowskim, grając początkowo role lokajów[2]. Z uwagi na posturę (był niski i krępy) zdobywał początkowo powodzenie w komediach, farsach i operetkach.
Grał w warszawskich teatrach ogródkowych, w Krakowie, Poznaniu, Lublinie, Częstochowie, Łodzi. W 1890 został zaangażowany do zespołu Teatru Wielkiego we Lwowie, gdzie występował przez dwadzieścia pięć lat. W latach 1916-19 pracował w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Uwagę krytyków przykuły jego kreacje w utworach Aleksandra Fredry (grywał Beneta, Szambelana, Geldhaba, Radosta). Często odtwarzał postać Napoleona Bonaparte. Tadeusz Pawlikowski zaczął jednak obsadzać aktora w rolach dramatycznych, co pozwoliło Feldmanowi na pełny rozwój talentu. Jego największe role to Bos w Nadziei i Bezsiemionow w Mieszczanach. Aktor odznaczał się świetną dykcją, za pomocą gestu i mimiki znacząco różnicował swoich bohaterów, budował postać za pomocą drobnych szczegółów i rekwizytów.
Został pochowany na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.
Życie prywatne
Mąż śpiewaczki operowej Katarzyny Feldman, ojciec aktorki Krystyny Feldman. Był Żydem, przed małżeństwem z Katarzyną Sawicką przyjął katolicki chrzest[3][4].
Przypisy
- ↑ Der älteste österreichische Criminalist. Inspector Feldmann pensionirt. „Neues Wiener Journal”. Nr 2238, s. 3, 17 stycznia 1900 (niem.).
- ↑ Webersfeld podaje, że debiutował w jego teatrze na prowincji w Galicji, a następnie grał w teatrze krakowskim u Adama Skorupki, zob: Edward Webersfeld, Teatr Prowincjonalny w Galicji. 1850-1908, "Scena i Sztuka" 1908-1909.
- ↑ Grzela R., Rozum spokorniał. Rozmowy z twórcami, Interlib, Warszawa 2000
- ↑ Domena parnas.pl jest utrzymywana na serwerach nazwa.pl, www.parnas.pl [dostęp 2017-11-23] .
Linki zewnętrzne
- Ferdynand Feldman, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby). [online] [dostęp 2021-04-09] .
Media użyte na tej stronie
Autor: Aeou, Licencja: CC BY-SA 3.0
Гробівець Фельдманів, Гонсьоровських і Чеховичів на Личаківському цвинтарі у Львові.
Ferdynand Feldman (-1919)