LataDrużyna
2012SC Internacional
  1. Aktualne na: 27 sierpnia 2010.
  2. Aktualne na: 27 sierpnia 2010.

Fernandão, właśc. Fernando Lúcio da Costa (ur. 18 marca 1978 w Goiânii, zm. 7 czerwca 2014 w Aruanii[1]) – brazylijski piłkarz grający na pozycji napastnika.

Fernandão jest wychowankiem Goiás EC, w której rozpoczął karierę w 1995 roku. W Goiás zadebiutował w lidze brazylijskiej 12 lipca 1997 w zremisowanym 0–0 meczu z Botafogo FR[2]. Z Goiás pięciokrotnie z rzędu zdobył mistrzostwo stanu GoiásCampeonato Goiano w latach 1996–2000. W 1998 roku spadł z Goiás do Série B. W 2001 roku przeszedł do francuskiego Olympique Marsylia. Przez pierwsze dwa sezony Fernandão był podstawowym zawodnikiem Olympique, choć w lidze francuskiej zdobył tylko 6 bramek. W trakcie sezonie 2003/2004 został wypożyczony do Toulouse FC.

W połowie 2004 powrócił do Brazylii i został zawodnikiem SC Internacional, w którym spędził cztery lata. Z Internacionalem zdobył Copa Libertadores 2006, Klubowe Mistrzostwo Świata 2006 oraz dwukrotnie mistrzostwo stanu Rio Grande do SulCampeonato Gaúcho w 2005 i 2008 roku. W połowie 2008 roku został zawodnikiem katarskiego Al-Gharafa. W latach 2009–2010 występował w macierzystym Goiás EC, w latach 2010–2011 był zawodnikiem São Paulo FC.

Pracował jako komentator piłkarski w stacji SporTV[1]

W reprezentacji Brazylii Fernandão zadebiutował 27 kwietnia 2005 roku w wygranym 3-0 towarzyskim meczu z reprezentacją Gwatemali[3], zastępując w 46 minucie meczu Carlosa Alberto.

Od 20 lipca do 20 listopada 2012 roku był szkoleniowcem Internacionalu. W 26 ligowych meczach zanotował 9 zwycięstw, 8 remisów i 9 porażek.