Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo

Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo
Festival della Canzone Italiana di Sanremo
Ilustracja
Il Teatro Ariston di Sanremo – siedziba Festiwalu od 1977
Pełna nazwa

Festival della canzone italiana di Sanremo

Lata aktywności

od 1951

Data

zazwyczaj na początku lutego, w niektórych przypadkach w styczniu, późniejszym lutym lub marcu

Miejsce

Teatr Ariston, San Remo

Założyciel

Rai, Casinò di Sanremo

Tematyka

muzyka pop

Wręczane nagrody

Nagroda Złotego Lwa dla zwycięzców kategorii Campioni,
Nagroda Srebrnego Lwa dla zwycięzców kategorii Nuove proposte
(główne nagrody dla zwycięzców; również inne, m.in. Nagroda Krytyków Festiwalu Piosenki Włoskiej im. Mia Martini, Nagroda Prasy, Radia, Telewizji i Sieci im. Lucio Dalla)

Strona internetowa

Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo (w skrócie: Festiwal w San Remo; wł. Festival della Canzone Italiana di Sanremo, ang. Sanremo Music Festival) – jeden z najstarszych w Europie festiwali piosenki, odbywający się corocznie od 1951 w mieście San Remo. Na jego wzór powstały inne międzynarodowe konkursy: Konkurs Piosenki Eurowizji oraz Sopot Festival.

W latach 1953-1971, z wyjątkiem 1956, każda piosenka była śpiewana dwukrotnie przez dwóch różnych artystów, z których każdy używał indywidualnej aranżacji orkiestrowej, aby zilustrować znaczenie festiwalu jako konkursu kompozytorskiego, a nie tylko konkursu śpiewaków. W tej epoce festiwalu jedną wersję piosenki wykonał włoski artysta, a drugą zwykle wykonał zagraniczny gość[1]. Stało się to sposobem dla wielu międzynarodowych artystów na debiut swoich piosenek na rynku włoskim, w tym Louis Armstrong, Stevie Wonder, José Feliciano, Roberto Carlos, Paul Anka, The Yardbirds, Marianne Faithfull, Shirley Bassey, Mungo Jerry, Kiss i wielu innych.

Festiwal stał się preselekcją włoskiego reprezentanta na bazowany na sobie Konkurs Piosenki Eurowizji[2] i jest w większości przypadków używany jako metoda wyboru włoskiego reprezentanta na to wydarzenie[3]. Festiwal rozpoczął kariery niektórych z najbardziej kultowych włoskich artystów, w tym Andrea Bocelli, Paola & Chiara, Il Volo, Laura Pausini, Eros Ramazzotti, i Gigliola Cinquetti.

Historia

Il Casinò di Sanremo – siedziba Festiwalu do 1977

Ideą, która towarzyszyła powstaniu Festiwalu Piosenki Włoskiej, była chęć przełamania dotychczasowych, obowiązujących od dziesięcioleci wzorców i zaproponowanie czegoś nowego. Na poprzedzający pierwszy festiwal ogólnokrajowy konkurs nadesłano 140 nowych utworów, z których 20 wykonano publicznie. Premierowe piosenki wykonali Nilla Pizzi, Achille Togliani i Duo Fasano, a do finału zakwalifikowało się 10 propozycji, spośród których najlepszą okazał się singiel Pizzi – „Grazie dei fiori”; choć został on sprzedany w ilości tylko 36 000 egzemplarzy, to okazał się, wraz z innymi wówczas zaprezentowanymi nagraniami, na swój sposób rewelacyjny i odkrywczy. Pojawiły się w stosunku do nich określenia: moderno (nowoczesny) i jazz bianco (biały jazz). Na festiwalu pojawiły się też „nowe twarze”: Carla Boni, Gino Latilla, Giorgio Consolini, Flo Sandon's i inni[4].

Przełom w organizacji oraz popularności festiwalu w San Remo nastąpił w 1958, kiedy podczas konkursu wystąpił Domenico Modugno, który zaprezentował swój utwór „Nel blu dipinto di blu”, napisany we współpracy z Frankiem Migliaccim. Piosenka zajęła pierwsze miejsce w finale festiwalu, a po koncercie trafiła – pod skróconym tytułem („Volare”) – do repertuaru m.in. Ala Martino, Deana Martina i Elli Fitzgerald. Dzięki międzynarodowym wykonaniom utwór zyskał międzynarodową popularność, a singiel z piosenką sprzedał się w liczbie ponad 22 mln egzemplarzy, zapewniając Modugno trwałe miejsce w historii włoskiej piosenki. Wokalista jeszcze trzykrotnie wygrywał festiwal, a jego melodyjne i nastrojowe propozycje doprowadziły do zyskania przez artystę miana „ojca nowoczesnej piosenki włoskiej”[5]. Dzięki Modugno i nowej fali utalentowanych kompozytorów (Bruno Zambrini, Carlo Donida), autorów tekstów (Franco Migliacci, Mogol) czy piosenkarzy-kompozytorów (Pino Donaggio, Umberto Bindi, Tony Renis) piosenka włoska była coraz wyżej notowana na arenie międzynarodowej. W 1964 organizatorzy festiwalu dopuścili do udziału w nim renomowanych wykonawców zagranicznych, głównie anglosaskich. Dodało to bodźca konkurencji rodzimym wykonawcom, którzy odtąd musieli wykonywać swoje piosenki w duetach z zagranicznymi wykonawcami, m.in. Modugno z Frankiem Laine’em, Tony Dallara z Benem E. Kingiem czy Fausto Cigliano z Gene’em Pitneyem[6].

W latach 70. popularność festiwalu w San Remo znacznie spadła: organizatorzy konkursu zbyt pochopnie postawili na młodzież, a z drugiej strony nie potrafili dostrzec nowych trendów w światowej muzyce rozrywkowej. Przykładem tego był Drupi, którego utwór „Vado via” przepadł w konkursie, za to zdobył powodzenie we Włoszech i za granicą[7]. Podobna spadkowa tendencja, jeśli chodzi o prestiż i znaczenie Festiwalu Piosenki Włoskiej, utrzymała się i w kolejnych dekadach[8].

Dopiero w 2010 festiwal odnotował najlepszą oglądalność od ponad dekady. Finałowy koncert oglądało 12,462 mln widzów, co stanowiło 53,21% całej włoskiej widowni telewizyjnej. Samo ogłoszenie zwycięzcy oglądało zaś 15,195 mln widzów, co stanowiło aż 77,34% widowni.

Zwycięzcy

Teatro Ariston w San Remo podczas edycji 2013

Kategoria Campioni

Przypisy

  1. la Repubblica/musica: Anno per anno la storia del Festival, www.repubblica.it [dostęp 2021-06-24].
  2. In a Nutshell, Eurovision.tv, 31 marca 2017 [dostęp 2021-06-24] (ang.).
  3. Italy back to Sanremo selection, Eurovision.tv, 2 października 2014 [dostęp 2021-06-24] (ang.).
  4. Michalski 1990 ↓, s. 209–210.
  5. Michalski 1990 ↓, s. 210–212.
  6. Michalski 1990 ↓, s. 217–218.
  7. Michalski 1990 ↓, s. 223–224.
  8. Michalski 1990 ↓, s. 226.
  9. Sietse Bakker, Alexia won 53rd San Remo Festival, [w:] ESC Today [online], www.esctoday.com, 10 marca 2003 [dostęp 2014-07-23] (ang.).

Bibliografia

  • Dariusz Michalski: Z piosenką dookoła świata. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1990. ISBN 83-214-0671-8.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Festival di Sanremo 16 febbraio 2013.JPG
Teatro Ariston di Sanremo 16 febbraio 2013 durante ultima serata del Festival
Sanremo0005.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Idéfix~commonswiki (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
Casino of Sanremo (Italian Riviera)
Sanremo0006.jpg
Autor: Idéfix, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Sanremo: Teatro Ariston