Figowiec wielkolistny

Figowiec wielkolistny

Figowiec wielkolistny w Brisbane
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

różopodobne

Rząd

różowce

Rodzina

morwowate

Rodzaj

figowiec

Gatunek

figowiec wielkolistny

Nazwa systematyczna
Ficus macrophylla Pers.
Syn. pl. 2(2):609. 1807
Synonimy
  • Ficus magnolioides Borzí.
  • Ficus columnaris C. Moore & F. Muell[3]
Zasięg
Mapa zasięgu
Palermo-Park-bjs-1.jpg

Figowiec wielkolistny (Ficus macrophylla Pers.) – gatunek drzewa należącego do grupy roślin wiecznie zielonych z rodziny morwowatych.

Występowanie geograficzne

Pochodzi z Australii, ze stanów Queensland, Nowa Południowa Walia i Lord Howe Island[3]. Anglojęzyczna nazwa zwyczajowa Moreton Bay Fig wywodzi się od australijskiej zatoki Moreton. W tej strefie Australii wschodniej temperatury średnie wahają się w zakresie 20–30°C w styczniu i 10–20°C w lipcu. Figowiec ten uprawiany jest w Nowej Zelandii, na Hawajach, w Kalifornii oraz na Florydzie. Okazy z tych ostatnich regionów nie osiągają jednak tych samych wielkości, co okazy z naturalnych siedlisk. We Włoszech został wprowadzony na Sycylii w XIX wieku.

Morfologia

Pokrój
W swoim naturalnym siedlisku jest znacznych rozmiarów drzewem, mogącym osiągnąć wysokość 60 m. Jest to typowa roślina wilgotnego lasu równikowego i w tym środowisku, często rozrasta się na kształt pnącego się epifitu. Gdy kiełkuje na gałęzi innego drzewa, owija swoje korzenie wokół pnia "gospodarza", dławiąc go, a następnie doprowadzając do śmierci, aby zająć jego miejsce – stąd określany jest drzewem dusicielem.
Liście
Podobne do liści magnolii, są szerokie, podłużne i eliptyczne, twarde, o ciemnozielonym kolorze i błyszczącej powierzchni oraz srebrzystym spodzie, długości od 10 do 25 cm.
Owoc
Tzw. owoc pozorny, jest jadalny i podobny do owocu figowca pospolitego, o jajowatym kształcie i długości ok. 2 cm oraz zielonym kolorze, który zmienia się na fioletowy z żółto-zielonymi plamkami, gdy owoc jest dojrzały. Owoc wydają wyłącznie drzewa dorosłe, rosnące na świeżym powietrzu; zazwyczaj rozwijają się w parze.

Zmienność

Znane są dwa podgatunki:

  • Ficus macrophylla subsp. macrophylla, w przeszłości sklasyfikowany jako Ficus platypoda var. etiolaris (Benth)
  • Ficus macrophylla subsp. columnaris (C. Moore & F. Muell.), w przeszłości sklasyfikowany jako Ficus magnolioides (Borzì)

Przypisy

  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 [dostęp 2020-02-20] (ang.).
  2. Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2010-01-19] (ang.).
  3. a b Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-03-26].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Ficusmacrophyllargemap.png
Autor: Casliber, Licencja: CC BY-SA 4.0
Range of Ficus macrophylla on mainland Australia, per Dixon, Dale J. (2001). "Figs, wasps and species concepts: a re-evaluation of the infraspecific taxa of Ficus macrophylla (Moraceae: Urostigma sect. Malvanthera)". Australian Systematic Botany 14 (1): 125–32. DOI:10.1071/SB99026. Base map of Australia was File:Australia map, States.svg
Palermo-Park-bjs-1.jpg
Autor: Bjs, Licencja: CC0

Villa Garibaldi on Piazza Marina, Palermo

Moreton Bay Fig (Ficus macrophylla), one of the largest of these trees in Italy
Moretonbayfigfrom1850.JPG
(c) DO'Neil, CC-BY-SA-3.0
A Moreton Bay Fig, planted in 1850 (155 years old when photographed), near the Art Gallery of New South Wales, in The Domain, Sydney, photographed by DO'Neil.
Starr 000501-1307 Ficus macrophylla.jpg
(c) Forest & Kim Starr, CC BY 3.0
Ficus macrophylla (leaves and fruits). Location: Maui, Hamakuapoko