Filar Adeptów

Od lewej:Filar Adeptów, Żółty Filar, Przekładaniec

Filar Adeptów – skała w ruinach Zamku w Olsztynie w miejscowości Olsztyn w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Olsztyn. Jest to najbardziej na północ położona skałka w grupie trzech blisko siebie stojących skał. W kolejności od północy na południe są to: Filar Adeptów, Żółty Filar i Przekładaniec[1]. Pod względem geograficznym jest to teren Wyżyny Częstochowskiej[2].

Wapienna skała znajduje się na terenie otwartym, na trawiastym zboczu w środkowej części ruin zamku. Przez cały dzień znajduje się w pełnym słońcu. Wspólnota gruntowa będąca właścicielem zamku zezwoliła uprawiać na niej wspinaczkę skalną. Skała ma wysokość 16 metrów i pionowe lub połogie ściany. Wspinacze skalni zaliczają ją do sektora Skał przy Zamku. Poprowadzili na niej 3 drogi wspinaczkowe o trudności od III+ do VI.2+ w skali Kurtyki, jest też jeden projekt. Dwie drogi mają zamontowane stałe punkty asekuracyjne: (ringi (r) i stanowiska zjazdowe (st). Skała wśród wspinaczy skalnych cieszy się średnią popularnością[1].

  1. Droga Adeptów; III+ (do jej przejścia nie wystarczą same ekspresy)
  2. Umierania czas; VI.2+, 5r + st
  3. Projekt
  4. Czarne chmury; VI.1+, 5r + st[1].

Przypisy

  1. a b c Grzegorz Rettinger, Jura Północna. Przewodnik wspinaczkowy, Kraków: wspinanie.pl, 2017, ISBN 978-83-947825-0-4.
  2. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna [dostęp 2018-06-17].

Media użyte na tej stronie

Filar Adeptów Żółty Filar DK14.jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Filar Adeptów Żółty Filar i Przekładaniec przy ruinach Zamku w Olsztynie koło Częstochowy