Filaret (Zwieriew)

Filaret
Jurij Zwieriew
Metropolita nowokachowski i heniczeski
Kraj działaniaUkraina
Data i miejsce urodzenia1971
Stachanow
Metropolita nowokachowski i heniczeski
Okres sprawowaniaod 2020
Wyznanieprawosławne
KościółUkraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego
InkardynacjaEparchia nowokachowska
Śluby zakonne2007
Diakonat1995
Prezbiterat1995
Nominacja biskupia10 lutego 2011
Chirotonia biskupia12 lutego 2011
Sukcesja apostolska
Data konsekracji12 lutego 2011
MiejscowośćKijów
MiejsceŁawra Peczerska
KonsekratorWłodzimierz (Sabodan)
WspółkonsekratorzyMitrofan (Jurczuk), Paweł (Łebid), Filip (Osadczenko), Antoni (Pakanycz), Aleksander (Drabynko), Hilary (Szyszkowski), Antoni (Borowyk) Pantelejmon (Poworozniuk), Filaret (Kuczerow), Teodozjusz (Snihiriow)

Filaret, imię świeckie Jurij Zwieriew (ur. 1971 w Stachanowie, w obwodzie woroszyłowgradzkim) – biskup Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Życiorys

Ukończył studia medyczne w Połtawie. W czasie studiów służył w soborze św. Makarego w Połtawie jako lektor, dzwonnik i hipodiakon. W 1995 został wyświęcony na diakona, następnie na kapłana. W 2002 został proboszczem cerkwi przy zarządzie eparchii połtawskiej oraz jej rzecznikiem prasowym. Był również wykładowcą szkoły duchownej w Połtawie, przekształconej następnie w seminarium duchowne.

W 1999 ukończył seminarium duchowne w Kijowie, zaś w 2008 uzyskał tytuł magistra teologii w Akademii Teologicznej w Użhorodzie. W 2009 obronił na tej samej uczelni rozprawę doktorską z teologii. Wcześniej, w 2007, został wyznaczony na przewodniczącego komisji liturgicznej Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. W tym samym roku złożył wieczyste śluby zakonne, przyjmując imię Filaret na cześć św. Filareta, metropolity moskiewskiego.

10 lutego 2011 Święty Synod Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego nominował go na biskupa nowokachowskiego i heniczeskiego. Uroczysta chirotonia została przeprowadzona dwa dni później w ławrze Peczerskiej, z udziałem metropolity kijowskiego i całej Ukrainy Włodzimierza, arcybiskupów białocerkiewskiego i bogusławskiego Mitrofana, wyszhorodzkiego Pawła, połtawskiego i myrhorodzkiego Filipa, boryspolskiego Antoniego, perejasław-chmielnickiego Aleksandra oraz biskupów makarowskiego Hilarego, aleksandryjskiego i swietłowodzkiego Antoniego, wasylkowskiego Pantelejmona, drohobyckiego Filareta oraz browarskiego Teodozjusza.

W 2011 wszedł w skład Wyższej Rady Cerkiewnej Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego[1]. 28 lipca 2017 r. został podniesiony do godności arcybiskupa[2]. 17 sierpnia 2020 r. otrzymał godność metropolity[3].

Przypisy

Bibliografia

Poprzednik
Joazaf (Hubeń)
Biskup nowokachowski
od 2011
Następca
Nadal sprawuje urząd