Filip II Sabaudzki-Achaja

Filip
Filippo
ilustracja herbu
Dane biograficzne
Dynastiasabaudzka
Data urodzeniasierpień 1340
Data i miejsce śmierci21 grudnia 1368
Avigliana
OjciecJakub Sabaudzki-Achaja
MatkaSybilla Baux
Rodzeństwoprzyrodnie
Amadeusz
Ludwik
ŻonaAlicja de Thoire de Villars
od 19 września 1362
do 21 grudnia 1368
Konkubinasiostra Filipa Storgi
DzieciHumberta?

Filip II Sabaudzki-Achaja wł. Filippo II di Savoia-Achai, (sierpień 1340 - Avigliana, 21 grudnia 1368), syn księcia z włoskiego domu Sabaudzkiego-Achaja[1][2][3].

Syn Jakuba Sabaudzkiego-Achaja wł. Giacomo di Savoia-Acaia (1301 - 1367) i Sybilli Baux fr. Sibylle des Baux[1][2][3], został wydziedziczony około 1366 r. przez ojca[3].

Życiorys

Ojciec Filipa II, Jakub, został ogłoszony zdrajcą w 1360 przez Amadeusza VI, ponieważ, dopuścił się buntu przeciw zależności wasalnej, której powinien przestrzegać w stosunku do swoich kuzynów hrabiów Sabaudii. Dlatego, po krótkiej wojnie, Jakub został aresztowany[3], a jego syn i następca, Filip, schronił się w Alessandrii. Jakub, aby odzyskać wolność i oczyścić się ze wszystkich zarzutów, oraz odzyskać swoje włości, musiał zapłacić 160.000 złotych florenów, sumę bardzo wygórowaną; musiał też zrezygnować z roszczeń do miasta Ivrea i do Canavese i był zmuszony poślubić trzydzieści lat młodszą Małgorzatę Beaujeu fr. Marguerite de Beaujeu. Swoje dobra odzyskał po podpisaniu 2 lipca 1362 porozumienia[3].

Jakub, w końcu, w 1366 roku został zmuszony przez Amadeusza VI Sabaudzkiego do wydziedziczenia swojego najstarszego syna Filipa i zapisania całego dziedzictwa dzieciom z małżeństwa z Małgorzatą (Amadeusz i Ludwik). Filip, zmarginalizowany i izolowany, kiedy jego ojciec zmarł w 1367 roku, próbował rewanżu przeciwko przyrodnim braciom i Amadeuszowi VI, zwerbował najemników i próbował znaleźć sojuszników w niektórych z sąsiednich księstw: Visconti w Mediolanie, markiza Monferrato[3]; a także szukał poparcie drobnej szlachty piemonckiej.

Armia Zielonego Hrabiego, jednak łatwo wygrała z oddziałami Filipa w Fossano w sierpniu 1368, gdzie został aresztowany. Amadeusz postanowił wytoczyć mu proces o rebelię, po procesie i przyznaniu się do zbrodni , uzyskanym również za pomocą tortur, Filip został uwięziony w Zamku Avigliana[3] i w końcu skazany na śmierć. Wyrok został wykonany 21 grudnia 1368, poprzez utopienie w lodowatych wodach jeziora Avigliana[3].

Według tradycji Filip II przeżył za wstawiennictwem Błogosławionego Humberta Sabaudzkiego, dzięki medalionowi, dedykowanemu jemu, który zawsze nosił, a następnie uciekł do Fatimy w Hiszpanii i zmarł około 1418. Istnieje legenda, że duch Filipa II pojawia się okresowo na tych wodach.

Zaręczony (kontrakt z 4 sierpnia 1346) z Marią Genewską, córką Amadeusza III hrabiego Genewy i jego żony Matyldy Auvergne[3]. W dniu 19 września 1362 Filip ożenił się z Alicją Thoire i Villars fr. Alice de Thoire de Villars córką Humberta V pana Thoire i Villars i jego drugiej żony Beatrycze Chalon, z którą nie miał dzieci[3]. Prawdopodobnie miał córkę, Humbertę, z siostrą Filipa Storgi.

Rodowód

 
 
 
 
 
Tomasz II Piemoncki
 
 
Tomasz III Piemoncki
 
 
 
 
 
 
Beatrice Fieschi z Lavagna
 
 
Filip I Sabaudzki-Achaja
 
 
 
 
 
 
Hugo Chalon
 
 
Guyonne Burgundzka
 
 
 
 
 
 
Adelajda I Burgundzka
 
 
Jakub Sabaudzki-Achaja
 
 
 
 
 
 
Albert III de la Tour du Pin
 
 
Humbert I Viennois
 
 
 
 
 
 
Beatrycze Coligny
 
 
Katarzyna de la Tour du Pin
 
 
 
 
 
 
Guigues VII Viennois
 
 
Anna Burgundzka
 
 
 
 
 
 
Beatrycze Faucigny
 
Filip II Sabaudzki-Achaja
 
 
 
 
 
Barral Baux
 
 
Bertrand II Baux
 
 
 
 
 
 
Sybilla Anduze
 
 
Rajmund II Baux
 
 
 
 
 
 
Aymar III Valentinois
 
 
Filipina Poitiers
 
 
 
 
 
 
?
 
 
Sybilla Baux
 
 
 
 
 
 
?
 
 
?
 
 
 
 
 
 
?
 
 
Stefania Baux-Puyricard
 
 
 
 
 
 
?
 
 
?
 
 
 
 
 
 
?
 

Przypisy

  1. a b La Società Genealogia Italiana (autor zbiorowy): Enciclopedia genealogica del Mediterraneo (wł.). [dostęp 2016-08-04].
  2. a b Davide Shamà: GENEALOGIE DELLE FAMIGLIE NOBILI ITALIANE (wł.). [dostęp 2016-08-04].
  3. a b c d e f g h i j Foudation of Medieval Genealogy (praca zbiorowa): SAVOY (ang.). W: Medieval Lands [on-line]. 2014-05-24. [dostęp 2016-08-04].

Media użyte na tej stronie

Blason duche it Piemont.svg
Blason du duché du Piémont : de gueules à la croix d'argent brisé d'un lambel d'azur en chef