Filip Orleański (hrabia Paryża)

Filip Orleański w mundurze
Ludwik Filip Albert Orleański

Filip Orleański (fr. Louis-Philippe-Albert d’Orléans (ur. 24 sierpnia 1838, zm. 8 września 1894) – członek francuskiej rodziny królewskiej, starszy syn Ferdynanda Filipa Orleańskiego i Heleny von Mecklemburg-Schwerin, wnuk Ludwika Filipa I, króla Francuzów.

Po śmierci swojego ojca w 1842, otrzymał tytuł Prince Royal i został następcą tronu. Orleański pretendent do tronu Francji jako Filip VII (do 1883 jako Ludwik Filip II).

Po abdykacji jego dziadka w 1848, starano się go osadzić na tronie francuskim, a regencję złożyć w ręce jego matki, ale plany te spełzły na niczym. Filip razem z resztą swojej rodziny zamieszkał w Wielkiej Brytanii, a we Francji proklamowano II republikę.

Życie po abdykacji dziadka

Filip został historykiem, dziennikarzem, a nawet dobrowolnie służył razem ze swoim młodszym bratem – Robertem, księciem Chartres, jako oficer w amerykańskiej wojnie secesyjnej. Był kapitanem i przez prawie rok służył pod generałem George’em McClellanem, w Armii Potomacu. Opuścił armię po klęsce Peninsular Campaign. Później opisał tę wojnę.

W 1864 poślubił swoją siostrę stryjeczną – Marię Izabelę Orleańską (1848–1919), infantkę hiszpańską. Była ona córką infantki Ludwiki Ferdynandy Hiszpańskiej i Antoniego Orleańskiego, księcia Montpensier (1824–1890) – najmłodszego syna Ludwika Filipa I i Marii Amelii Burbon. Para ta miała 8 dzieci:

∞ 1886 Karol I, król Portugalii
∞ 1895 Emmanuel Filibert, książę Aosty
  • Charles Philippe (ur. i zm. 1875)
  • Isabelle Marie Laure Mercédès Ferdinande (1878–1961)
∞ 1899 Jan Orleański, książę Guise
∞ 1907 Karol Tankred, książę Sycylii
  • Ferdinand François Philippe Marie Laurent, książę Montpensier (1884–1924)
∞ 1921 Maria Isabelle Gonzales de Olañeta et Ibaretta, markiza Valdeterrazo

Nadzieja na przywrócenie monarchii

W 1873, przewidując restaurację monarchii przez Zgromadzenie Narodowe (po upadku Napoleona III), Filip wycofał swoje pretensje do tronu Francji na rzecz pretendenta legitymistów – Henryka, hrabiego de Chambord. Francuzi zrozumieli, że Filip zostanie w takim razie następcą Chamborda, w razie jego bezpotomnej śmierci i tym samym zjednoczy dwie różne linie pretendentów powstałe po 1830 roku. Jednak Chambord odmówił uznania trójkolorowej flagi Francji i nadzieje na restauracje monarchii znowu spełzły na niczym. W 1883 Chambord zmarł i tym samym wygasła linia francuskich Burbonów, Filip odziedziczył po nim pretensje do tronu jako król Filip VII z dynastii orleańskiej. Sprzeciwili się temu Karlistowscy pretendenci do tronu Hiszpanii – potomkowie w prostej linii króla Ludwika XIV.

Filip mieszkał w Sheen House, w Sheen, w Wielkiej Brytanii. Zmarł w Stowe House, w 1894.

Zobacz też

Media użyte na tej stronie

France moderne.svg
Autor: Sodacan, Licencja: CC BY-SA 3.0
Arms of the Kingdom of France (Moderne)
Philippe d'Orleans Comte de Paris 1862.jpg
Prince Louis Philippe of Orleans, Count of Paris (Orleanist claimant to the French throne from 1848 and Legitimist claimant from 1884), in the uniform of a Captain in the U.S. Volunteers and staff officer to Major General George B. McClellan, 1862.
Arms of of the July Monarchy (1831-48).svg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 3.0
Arms of the Kingdom of the French, during the July Monarchy 1831-1848
Arms of the French Empire3.svg
Autor: Ten obraz wektorowy zawiera elementy, które zostały zaczerpnięte lub zaadaptowane z tego pliku:, Licencja: CC BY-SA 3.0
Blason des Bonaparte (Empire)