Filokalia
Filokalia (gr. Φιλοκαλία od φιλέω - kocham i καλός - piękny) – zbiór tekstów około 36 autorów, z długiego okresu od IV do XV w., z zakresu ascetyki i duchowości w tradycji prawosławnej. Teksty zebrali i chronologicznie uporządkowali, mnich Nikodem z góry Athos, nazywany Hagiorytą (1749-1809) i biskup Makary z Koryntu (1731-1805) pozbawiony biskupstwa, żyjący jako eremita. Obaj spotykali się czasem na Górze Atos. W chronologii tekstów można wyróżnić cztery główne okresy: ojców pustyni, tradycji synajskiej, duchowości studyckiej oraz okres Góry Atos.
Zbiór jest zatytułowany Filokalia ton hieron neptikon, a pełny tytuł to: Filokalia świętych ojców neptyckich, ułożona z pism świętych i teoforycznych ojców, w której przez duchową filozofię działania i kontemplacji, umysł zostaje oczyszczony, oświecony i udoskonalony. W tytule „ojcowie neptyccy” oznacza mistrzów duchowych nauczających, jak osiągnąć stan wewnętrznej, duchowej czujności (gr. nepsis), a wybrani oni zostali spośród większej liczby pism „ojców teoforycznych”, czyli „noszących Boga”, co określa tych, którzy doświadczyli Bożej obecności. W tytule należy zauważyć jeszcze dwa aspekty: zarówno działanie, jak i kontemplację. Filokalię opublikowano w 1782 r. w Wenecji, gdyż Grecja była okupowana przez Turków. Tytuł zbioru nawiązuje do wyciągu (czyli również filokalii) z tekstów Orygenesa (Umiłowanie Boskiego piękna), który powstał w IV w. pod opieką Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu.
Dzieło to przetłumaczono w 1793 na język cerkiewnosłowiański, a w 1877 na rosyjski pod tytułem Dobrotolubije (Добротолюбие) przez świętego mnicha Teofana Pustelnika. Miało ono wielki wpływ na świat prawosławny i na powrót do hezychazmu.
Duchowość Filokalii stawia w centrum oczyszczenie serca, modlitwę Jezusową (zwaną także modlitwą serca), praktykowanie cnót z jednoczesnym podkreśleniem rzeczywistego uczestnictwa w życiu bożym.
Pierwszy, całościowy przekład na język polski Filokalii realizowany jest w ramach projektu filokalia.pl przez Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC. Dostępny jest na niej wybór z I tomu Filokalii pt. Pseudo-Antoni Wielki, Izajasz Anachoreta[1]
Cytaty
W niewłaściwy sposób nazywa się ludzi rozumnymi. Nie są bowiem rozumni ci, którzy wyuczyli się rozpraw i ksiąg dawnych mędrców, lecz ci, którzy mają rozumną duszę i potrafią rozróżnić, co jest dobre, a co złe. Unikają bowiem tego, co jest niegodziwe i niszczy duszę, a to, co jest dobre i dla duszy korzystne, osiągają dzięki gorliwym ćwiczeniom duchowym. A robią to z wielką wdzięcznością wobec Boga. Tacy jako jedyni powinni być nazywani prawdziwie rozumnymi ludźmi.
Jak sternicy prowadząc statek korzystają z pomocy oka, aby nie osiąść na jakiejś podmorskiej czy przybrzeżnej skale, tak i ci, którzy pragną wieść cnotliwe życie, niech starannie rozważają, co powinni czynić, a czego unikać. I niech sądzą, wycinając z duszy niegodziwe myśli, że prawdziwe i boskie prawa są dla nich korzystne.
Niech twoje serce nie cieszy się, ilekroć stawisz czoła wrogości i spostrzeżesz, że osłabiona ucieka do tyłu, ponieważ zło duchów jest za nimi. Przygotowują one bój gorszy od tego pierwszego, zachowują go poza miastem i rozkazują mu się nie ruszać. Kiedy się przeciwstawiasz, wychodząc im naprzeciw, uciekają sprzed twojego oblicza w słabości. Gdy natomiast wywyższy się twoje serce, ponieważ je przepędziłeś, oraz porzucisz miasto, jedne powstaną z tyłu, inne staną z przodu, a nieszczęsna dusza pozostanie między nimi, bez drogi ucieczki. Miastem jest modlitwa, przeciwstawieniem się jest odparcie demona w Jezusie Chrystusie, a podstawa to gwałtowność.
Demony w swojej przebiegłości oddalają się na jakiś czas, a wtedy człowiek puszcza swoje serce samopas, myśląc, że osiągnął już spokój. A one na powrót wkraczają do nieszczęsnej duszy i porywają ją, jak wróbla. I gdy staną się od niej silniejsze, będą ją niemiłosiernie poniżać we wszelkim grzechu, gorszym od tych popełnionych uprzednio, w sprawie których człowiek modlił się o przebaczenie. Stańmy więc w bojaźni Bożej i ustrzeżmy naszego serca, dokonując naszych praktyk i strzegąc cnót, które powstrzymują zło naszych wrogów.
Ten, kto stał się ślepy, nie widzi światła słońca. Tak samo ten, kto nie podąża w trzeźwości, nie widzi w dużej ilości blasków łaski z góry, ani też nie zostanie uwolniony od niegodziwych i nienawistnych dla Boga czynów, słów i namysłów. Tacy ludzie w chwili zejścia z tego świata nie miną wolni piekielnych władców.
Trzeźwość to trwałe skupienie myśli oraz ustawienie jej w bramie serca, żeby widziała przychodzące myśli-złodziei oraz słyszała zarówno to, co mówią, jak i to, co robią zabójcze myśli, a także rozpoznała, co to jest za forma, wyrzeźbiona i ustawiona jako pomnik przez demony, która usiłuje poprzez siebie zwieść umysł w przedstawieniach. Takie starania, jeśli będziemy chcieli, dają nam doświadczenie w biegłym prowadzeniu umysłowej wojny.
Rozum, który stoi pewnie, woła Chrystusa przeciwko wrogom i ucieka do Niego, jak jakieś osaczone przez liczne psy zwierzę, które okopało się w twierdzy, zapobiega umysłowo z oddali umysłowym zasadzkom niewidzialnych wrogów, a poprzez ciągłe trzymanie się przeciwko nim ze sprawiającym pokój Chrystusem, pozostaje przez nie niezraniony.
Modlitwa Jezusa, razem z trzeźwością, z natury usuwa z głębi namysłu serca myśli w sercu (nawet te, które powstały pomimo naszej woli), które wbiły się w nie i tam pozostają.
Tak jak w sytuacji, gdy niezdrowe jedzenie, ledwo co pochłonięte przez ciało, szkodzi, ale ten, kto je zjadł, gdy zauważa szkodę, przy użyciu jakiegoś środka zwymiotuje i pozostanie bez uszczerbku na zdrowiu, tak i umysł, gdy dopuściwszy niegodziwe myśli, pochłonie je, ale dostrzeże ich gorycz, intonując z głębi serca modlitwę Jezusową z łatwością je wydala i ostatecznie odrzuca. Ponieważ nauka wraz z Bogiem oraz płynące z niej doświadczenie pozwoliły trzeźwym zrozumieć to, o czym tu wspomniano.
Przypisy
- ↑ Pseudo-Antoni Wielki, Izajasz Anachoreta Wybór z I tomu „Filokalii”. Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów. [dostęp 2017-07-17].
Bibliografia
- Pseudo-Antoni Wielki, Izajasz Anachoreta: Pseudo-Antoni Wielki, Izajasz Anachoreta. T. Wybór z I tomu „Filokalii”. Cz. 1. Kraków: Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC, 2017, seria: Teksty z „Filokalii”. ISBN 978-83-7354-708-7.
- Św. Hezychiusz z Synaju: Św. Hezychiusz z Synaju. T. Wybór z I tomu „Filokalii”. Cz. 2. Kraków: Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC, 2018, s. 198, seria: Teksty z „Filokalii”. ISBN 978-83-7354-760-5.
- praca zbiorowa: Filokalia: teksty o modlitwie serca. tłm. Józef Naumowicz. Wyd. III. Kraków: Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC, 2012, s. 426. ISBN 978-83-7354-423-9.
- Mnich Kościoła Wschodniego: Modlitwa Jezusowa. Szymon Hiżycki OSB (tłum.). Wyd. I. Kraków: Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC, 2015, s. 166. ISBN 978-83-7354-557-1.
- Szymon Hiżycki OSB: Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie. Kraków: Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC, 2016, s. 88. ISBN 978-83-7354-621-9.
- Autor Anonimowy: Opowieści pielgrzyma. Kraków: Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC, 2011, s. 241. ISBN 978-83-7354-397-3.
- Antoine Guillaumont: Pałacem Chrystusa jest serce. Szkice o modlitwie Jezusowej. Kraków: Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC, 2017, s. 132. ISBN 978-83-7354-702-5.
- Jak żyć według Ojców Pustyni?. Opracowanie: Szymon Hiżycki OSB, Jacek Zelek. Kraków: Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC, 2017. ISBN 978-83-7354-671-4.
- Jan Kasjan: Rozmowy o modlitwie. Wyd. III. Kraków: Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC, 2012, s. 92. ISBN 978-83-7354-454-3.
- Autor Anonimowy: Chmura niewiedzy. Kraków: Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC, s. 244. ISBN 978-83-7354-058-3.
- Jan Kasjan: Rozmowy z Ojcami. T. 1. Kraków: Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC, s. 432, seria: Źródła monastyczne. ISBN 978-83-7354-226-6.
- Jan Kasjan: Rozmowy z Ojcami. T. 2. Kraków: Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC, s. 386, seria: Źródła monastyczne. ISBN 978-83-7354-561-8.
- Jan Kasjan: Rozmowy z Ojcami. T. 3. Kraków: Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC, s. 410, seria: Źródła monastyczne. ISBN 978-83-7354-639-4.
Linki zewnętrzne
- http://filokalia.pl – portal tematyczny Wydawnictwa Benedyktynów Tyniec
- Filokalia w języku cerkiewnosłowiańskim, 1793
- Φιλοκαλία, 1782
- Filokalia, tom pierwszy
- Filokalia, tom drugi
- Filokalia, tom trzeci
- Filokalia, tom czwarty
- Filokalia, tom piąty
- Od piasków pustyni po górę Atos. ps-po.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-07-08)].
- Nieustanne przebywanie w obecności Bożej. ps-po.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-07-04)].
- {{Cytuj stronę | url = http://filokalia.pl/wychowac-ludzi-pokoju-i-pojednania-cz-1-aby-lepiej-zrozumiec-filokalie-z-szymonem-hizyckim-osb-rozmawia-jacek-zelek/ | tytuł = Wychować ludzi pokoju i pojednania [cz.1 | opublikowany = filokalia.pl | archiwum = https://web.archive.org/web/20170802214633/http://filokalia.pl/wychowac-ludzi-pokoju-i-pojednania-cz-1-aby-lepiej-zrozumiec-filokalie-z-szymonem-hizyckim-osb-rozmawia-jacek-zelek/ | zarchiwizowano = 2017-08-02}}]
- Wychować ludzi pokoju i pojednania [cz.2]
- Cud Filokalii
- U progu Filokalii. ps-po.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-14)].
Media użyte na tej stronie
Autor: Jacekzelek, Licencja: CC BY-SA 4.0
Okładka wyboru z I tomu "Filokalii".