Filoteusz (Leszczyński)

Filoteusz
Metropolita tobolski i syberyjski
Ilustracja
Kraj działaniaRosja
Data i miejsce urodzenia1650
Naddnieprze
Data i miejsce śmierci31 maja 1727
Tiumeń
Miejsce pochówkuTiumeń
Metropolita tobolski i syberyjski
Okres sprawowania1715–1721
Wyznanieprawosławne
KościółRosyjski Kościół Prawosławny
InkardynacjaEparchia tobolska i tiumeńska
Śluby zakonneprzed 1701
Sakra biskupia4 stycznia 1702
Sukcesja apostolska
Data konsekracji4 stycznia 1702
MiejscowośćNowogród Wielki
KonsekratorStefan (Jaworski)
WspółkonsekratorzyDymitr (Tuptało), Parteniusz (Nieboza)

Filoteusz, imię świeckie Rafał Leszczyński, imię mnisze wielkiej schimy Teodor (ur. 1650 na Ukrainie, zm. 31 maja 1727 w Tiumeni) – biskup Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, misjonarz na Syberii, święty prawosławny.

Życiorys

Pochodził ze szlacheckiej rodziny Leszczyńskich[1]. Ukończył Akademię Mohylańską w Kijowie, po czym ożenił się i przyjął święcenia kapłańskie. Po śmierci żony, jaka nastąpiła po krótkim czasie od ślubu, wstąpił do Ławry Kijowsko-Pieczerskiej. Po pewnym czasie objął w niej obowiązki ekonoma, a w 1701, zachowując tę funkcję, został równocześnie przełożonym Swieńskiego Monasteru Zaśnięcia Matki Bożej w Briańsku, ówcześnie placówki filialnej Ławry Pieczerskiej[1].

4 stycznia 1702 miała miejsce jego chirotonia na biskupa tobolskiego i syberyjskiego, w której jako konsekratorzy wzięli udział metropolici: rostowski Dymitr, riazański Stefan i laodycejski Parteniusz[2]. W swojej eparchii otworzył 288 cerkwi, zwiększając liczbę czynnych placówek duszpasterskich ze 160 do 448. Otworzył również 37 monasterów i szereg szkół przycerkiewnych, w tym część przeznaczoną wyłącznie dla ludności miejscowej, nierosyjskiej. Cerkiew przypisuje mu ochrzczenie nawet 40 tys. rdzennych mieszkańców Syberii. W okresie sprawowania urzędu przez metropolitę Filoteusza, który praktycznie stale przebywał w podróżach duszpasterskich, został utworzony od podstaw system pracy misyjnej na Syberii, kontynuowanej przez jego następców[2]. Otworzył szkołę słowiano-łacińską w Tobolsku dla dzieci duchownych i sprowadził do niej wykształconych mnichów kijowskich w charakterze nauczycieli. Wzniósł również sobór Trójcy Świętej w Tiumeni[1].

W 1711, z powodu choroby[1], odszedł w stan spoczynku i zamieszkał w monasterze Trójcy Świętej w Tiumeni. Złożył śluby mnisze wielkiej schimy, przyjmując imię Teodor. W 1715 ponownie powierzono mu obowiązki ordynariusza eparchii tobolskiej, które pełnił przez sześć lat. Mimo formalnego przejścia w stan spoczynku, schimetropolita Teodor kontynuował pracę misyjną, podróżując wśród rdzennych ludów Syberii i głosząc prawosławie[2]. Zainicjował przebudowę soboru Mądrości Bożej i Zaśnięcia Matki Bożej w Tobolsku w stylu baroku kozackiego znanego mu z Ukrainy Naddnieprzańskiej[3]. Zmarł w 1727 i został pochowany w monasterze w Tiumeni. Według Cerkwi jego ciało nie uległo rozkładowi[1].

Kanonizowany przez Rosyjski Kościół Prawosławny[1].

Przypisy

  1. a b c d e f Biogram na stronie eparchii tobolskiej
  2. a b c Филофей (Лещинский). [dostęp 2012-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-21)].
  3. A. Nizowskij, Samyje znamienityje monastyri i chramy Rossii, Wecze, Moskwa 2000, ISBN 5-7838-0578-5, s.435-438

Media użyte na tej stronie

Filofey (Leshinsky).jpg
Metropolitan Filofey (Leshinsky)