Data

9 maja 1979

Sędzia

Alojzy Jarguz

Finał Pucharu Polski w piłce nożnej 1979mecz piłkarski kończący rozgrywki Pucharu Polski 1978/1979 oraz mający na celu wyłonienie triumfatora tych rozgrywek, który został rozegrany 9 maja 1979 roku na Stadionie Miejskim w Lublinie, pomiędzy Arką Gdynia a Wisłą Kraków. Trofeum po raz 1. wywalczyła Arka Gdynia, która uzyskała tym samym prawo gry w kwalifikacjach Pucharu Zdobywców Pucharów 1979/1980.

Tło

W finale rozgrywek zmierzyły się ze sobą Arka Gdynia i Wisła Kraków. Faworytem meczu była drużyna Białej Gwiazdy, zwłaszcza, gdyż drużyna Żółto-Niebieskich grała bez swoich najlepszych zawodników, w tym mającego wówczas gorączkę Tomasza Korynta[1].

Mecz

Przebieg meczu

Mecz odbył się 9 maja 1979 roku o godz. 14:00 na Stadionie Miejskim w Lublinie. Sędzią głównym spotkania był Alojzy Jarguz. Przez pierwsze 20 minut mecz był wyrównany. W 16. minucie po efektownym i dynamicznym rajdzie Adama Nawałki oraz strzale z woleja Michał Wróbel, piłkę do siatki kieruje Kazimierz Kmiecik, po czym drużyna Białej Gwiazdy prowadzi 1:0[1]. Następnie aż do końca pierwszej połowy przewagę w grze uzyskała drużyna Białej Gwiazdy (m.in. groźny strzał oddaje Henryk Maculewicz)[1].

W 50. minucie meczu po faulu Henryka Maculewicza, pięknym strzałem z rzutu wolnego sprzed pola karnego gola zdobywa Janusz Kupcewicz, doprowadzając tym samym do wyrównania na 1:1[1]. W 59. minucie Krzysztof Budka został dogoniony przez Wiesława Kwiatkowskiego po czym go fauluje, a Alojzy Jarguz dyktuje rzut karny dla drużyny Żółto-Niebieskich, którego wykonuje Tadeusz Krystyniak, który zamienia go na gola na 2:1, ustalając tym samym wynik meczu.

Po meczu

Triumfatorem rozgrywek została Arka Gdynia, natomiast jej trener Czesław Boguszewicz, który jeszcze niedawno był jednym z najważniejszych zawodników klubu oraz reprezentantem kraju (musiał zakończyć karierę z powodu kontuzji oka) w wieku 29 lat zostaje najmłodszym trenerem, który triumfował w tych rozgrywkach.

1. a b c d Po raz pierwszy na Wybrzeżu!, „Piłka Nożna”, 20, 15 maja 1979, s. 2.

Soccerball shade.svg
Autor: Derived from image:soccer ball.svg, this version made by User:Ed g2s., Licencja: CC0
A soccer ball with shade.
Flag of Poland (1928–1980).svg
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej, a później Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w okresie 1928-1980 ustanowiona rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 grudnia 1927 r. o godłach i barwach państwowych oraz o oznakach, chorągwiach i pieczęciach, Dz. U. z 1927 r. Nr 115, poz. 980 i potwierdzona dekretem z dnia 9 listopada 1955 r. o znakach Sił Zbrojnych, Dz. U. z 1955 r. Nr 47, poz. 315.
Do odwzorowania barwy czerwonej użyto domyślnego odcienia "vermilion" (#E34234, cynober). Proporcje 5:8 (w dekrecie z 1955 roku błędnie ustalone jako 3:8, skorygowane w obwieszczeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 lutego 1956 r. o sprostowania błędu w dekrecie z dnia 7 grudnia 1955 r. o godle i barwach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz o pieczęciach państwowych, Dz.U. z 1955 r. Nr 47 poz. 314).